Ebben a két életkorban tetőzik a boldogság - A szakemberek szerint
Kutatások szerint a húszas és a hatvanas éveinkben vagyunk igazán boldogok. Elmondjuk, miért.
Gyerekkorunkban a mesék, majd később talán a romantikus filmek hagyták bennünk azt az érzést, hogy ha megküzdünk az élet által elénk gördített akadályokkal, akkor ránk talál a boldogság. És már velünk is marad. Persze felnőttként kiderül, hogy a világ nem egészen így működik: a boldogság nem hónapokban, években - pláne nem „boldogan éltek, míg meg nem haltak”- ban - mérhető, sokkal inkább percekben és napokban. Ugyanakkor a szakemberek szerint vannak az életnek olyan szakaszai, amikor várhatóan valóban boldogabbak leszünk. A London Economics School tanulmánya szerint ez 23 illetve 69 éves korunk táján jön el.
Boldogság életkorok szerint
Általánosságban igaz, hogy gyerekként boldogabbak vagyunk, mint felnőttként. Egyrészt azért, mert tudunk örülni az élet legapróbb csodáinak is. Kevés felnőttet hoz lázba néhány pocsolyába dobott kavics csobbanása vagy a parkban talált, pisztoly alakú faág. Másrészt normál esetben gyerekként nem aggasztanak még minket megélhetési gondok, a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése vagy éppen idősödő szüleink támogatása. Fiatal felnőttként általában még mindig elég jól állunk optimizmus, derű tekintetében, előttünk az élet. Nem véletlen, hogy a London Economics School tanulmánya szerint 23 évesen vagyunk felnőtt életünk során a legboldogabbak. Először.
Ugyanakkor azt is megállapították, hogy a húszas éveik elején járó emberek átlagosan körülbelül 10 százalékkal túlbecsülik jövőbeli elégedettségüket. Ilyenkor még kreativitásunkat és szakmai igényeinket kielégítő munkát vizionálunk, magasabb fizetést, boldogabb párkapcsolatot, idilli családot remélünk. Az irreális vágyakhoz képest persze a valóság csalódást fog okozni: emiatt a boldogságérzetünk a következő évtizedekben csökkenést mutat. Ez egészen 47 éves korunkig - bár egyes kutatások szerint az 50-es éveink közepéig - tart: ekkor jön el az életközéi válság mélypontja: ennyi idősen vagyunk a legboldogtalanabbak. Jó hír azonban, hogy innen már csak felfelé van: az emberi boldogságérzést mutató görbe elindul felfelé, és U-alakba kunkorodik.
A tanulmány szerint az elégedettségi szint 47-55 éves korunk után ismét emelkedni kezd, majd 69 évesen tetőzik újra. A kutatók megállapították, hogy a 68 évesek 4,5 százalékkal alábecsülik jövőbeli boldogságukat, vagyis jó hír, hogy általában nem vár rájuk olyasfajta csalódás a jövőben, mint a huszonévesekre.
De mi van akkor, ha nem szeretnénk évtizedeket várni arra, hogy a boldogság statisztikai alapon érkezzen meg az életünkbe? Mit tehetünk abban érdekében, hogy boldogabbak legyünk a jelenben. Az alábbiakban adunk pár tippet ehhez.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha most szeretnél boldogabb lenni
- Gondold végig, miért lehetsz hálás az életben, kik azok az emberek, akik segítenek könnyebbé, boldogabbá tenni a napjaidat.
- Nézd kevesebbet a közösségi médiát! A mások életének figyelése nem fog boldogabbá tenni.
- Gondold végig, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyek kikapcsolnak, boldoggá tesznek. Próbáld úgy alakítani az életedet, hogy minden napra, hétre jusson belőlük - legalább egy kevés.
- Sportolj rendszeresen! A mozgás a testi és a lelki egészséghez is hozzájárul.
- Hallgass zenét, énekelj, zenélj! A zene elűzi a rosszkedvet, javítja a hangulatot, segíti a szerotonin-képződést.
- Aludj napi 7-8 órát! Ha nem alszod ki magad, felborul a hormonháztartásod, ami hatással a van a közérzetedre és a fizikai egészségedre is. És persze nem is fogod jól viselni a hétköznapok adta kihívásokat.
10 mondat, amit a legboldogabb emberek rendszeresen használnak - 10 éves kutatás eredménye
Ezek a mondatok nemcsak a saját boldogságodat fokozzák, de a környezetedben élőkét is a szakértő szerint.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)