Csak egy 25 éves nő élte túl a szibériai expedíciót - Ada Blackjack egyedül maradt a szigeten, férfi társai meghaltak

Ada Blackjack két évet töltött a fagyos szigeten, ebből közel két hónapon keresztül egyedül volt. Mindenkit meglepett, hogy csak ő élte túl az expedíciót.

Ada Blackjack
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1921-ben egy hajó indult útnak a Vrangel-sziget felé négy férfival, egy 23 éves nővel és egy macskával. Ekkor még egyikük sem sejtette, hogy az expedíciót csupán Ada Blackjack és Victoria, a cica élik túl.

Férfi társai sokszor bántották, megalázták a fiatal nőt, akit tulajdonképpen csak azért vittek magukkal, hogy főzzön rájuk. Végül azonban csak ő jutott ki élve a szigetről. Azóta is a női Robinson Crusoe-ként emlegetik.

Fia miatt indult útnak Ada Blackjack

1898-ban született Alaszkában, és fiatalon hozzáment egy Jack Blackjack nevű férfihoz. Három gyermekük született, de csak egy fiú, Bennet élte túl a csecsemőkort. Férje bántalmazta őt és gyermeküket is, házasságuk hamar válással végződött, Ada pedig anyjához költözött. Bennet tuberkulózisban szenvedett, ezért állandó ápolásra szorult. Átmenetileg árvaházba került, mert anyja nem tudott megfelelően gondoskodni róla otthon. 

Mindent meg akart tenni azért, hogy újra magához vehesse fiát, így állást keresett. Ekkor tudta meg, hogy a felfedező, Vilhjalmur Stefansson - aki akkor már túl volt egy sikertelen expedíción -, embereket keres egy új projektjéhez, amely során a Szibériától 160 kilométerre északra fekvő Vrangel-sziget felé tervezett hajót küldeni.

Ada sokat gondolkodott azon, hogy vállalja-e a munkát, mivel félt a jegesmedvéktől, de attól is tartott, hogy négy férfival induljon útnak. Kikérte egy sámán tanácsát, aki óva intette őt az úttól, és arra figyelmeztette, hogy veszély és halál vár rájuk, de arra is felhívta a figyelmét, hogy óvakodjon a késektől. Végül a fiatal nő mégis úgy döntött, hogy belevág: az indulás napján derült ki, hogy ő lesz az egyetlen nő és az egyetlen képzetlen civil a felfedezők között. Feladata tulajdonképpen az volt, hogy főzzön a csapat többi tagjára, és megjavítsa a ruhákat, tisztán tartsa a tábort.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyetlen, képzetlen nőként a felfedezők között

Az expedíció 1921. szeptember 9-én indult útnak. A Silver Wave vitorláson négy férfi, Lore Knight, Frederick Maurer, Milton Galle és a vezetőjük, Allan Crawford, valamint a 23 éves Ada Blackjack és Victoria, a macska utaztak. Miután megérkeztek, az első hónapok sikeresnek bizonyultak: kitűzték a brit zászlót, felállították táborukat, és az idő is kegyes volt hozzájuk, azonban sem felszerelésből sem élelemből nem vittek magukkal eleget. Egy ideig vadásztak, Ada pedig, amiből csak tudott, ételt készített. Azzal számoltak, hogy az előre megbeszélt, bérelt hajók szállítanak majd nekik élelmiszert, ám ez nem úgy alakult, ahogy tervezték. 

Ahogy azonban beköszöntött a sötét, hideg tél, sorsuk egyre rosszabbra fordult. A szigetet vastag jég vette körül, így a hajók nem tudták megközelíteni azt. A nőt borzasztó honvágy gyötörte, félt a jegesmedvéktől, és egyre rosszabbul tűrte a férfiak viselkedését, hangulatváltozásait. Egyszer öngyilkosságot is fontolgatott a fejében. Társai lekezelően bántak vele, sokszor megalázták őt, Knight bánt vele a legdurvábban, ha pedig olyat tett, ami felbosszantotta őket, megbüntették. Volt, hogy megvonták tőle az ételt, és olyan is előfordult, hogy a zászlórúdhoz kötözték.

1921 Wrangel Island Expedition team
Fotó: Wikipedia

Csak ő élte túl az expedíciót

A csapat éhezett, és bár Ada szinte mindenből főzött valamit, ami csak az útjukba került, ez nem volt elég, és kifogytak a lehetőségeik. Közben Knighton egyre erősebben jelentkeztek a skorbut tünetei. Mivel tudták, hogy a várva várt hajó nem érkezik meg, Allan Crawford, Fred Maurer és Milton Galle úgy döntöttek, megpróbálnak eljutni Szibériába, hogy segítséget kérjenek. Adát és az egyre betegebb Knightot a táborban hagyták. A három férfit soha többé nem látták.

Knight megpróbálta megtanítani vadászni az alig 150 centis nőt, ő pedig végül megtanult lőni, csapdákat felállítani, még a medvéket is sikerült elriasztania a táborból. A friss hús nagyobb részét a férfinek adta, hogy erősítse szervezetét, és segítsen neki legyőzni a skorbutot. Közel fél éven keresztül ápolta Knightot, gondoskodott róla, ám ahogy az állapota romlott, szinte állandóan csak szidalmazta Adát. 1923 júniusában végül a férfi elhunyt, és Adán is kezdtek jelentkezni a skorbut tünetei. A nő végig egy írógépen rögzítette naplóját és gondolatait, valamint a vele történteket.

Teljesen magára maradt a szigeten, csupán Victoria, a macska volt vele, aki túlélte az expedíciót. Ada vadászott, halászott, és mindvégig fia miatt tartott ki. Az tartotta benne a lelket, hogy egyszer majd viszontláthatja Bennetet. Végül 1923. augusztus 20-án mentette ki egy Harold Noice nevű férfi a szigetről. Összesen 703 napot töltött a szigeten, ebből 57-et egyedül

Nem ért teljesen boldog véget a története

Ada első dolga volt, hogy újra találkozzon fiával, történetére pedig szinte az egész világ kíváncsi volt, női Robinson Crusoe-nak nevezték. Csodálták bátorságát, kitartását és azt, hogy képes volt egyedül túlélni, ám sokan azzal vádolták, hogy nem tett meg mindent Knightért. Őt viszont nem érdekelte a körülötte kialakult felhajtás, csak arra fókuszált, hogy mindent megtegyen fiáért. Naplójából pénzt csináltak, de ebből neki nem jutott semmi. Egy seattle-i klinikára vitte fiát, Bennetet, akinek állapota sokat javult. 

Később megszületett második gyermeke, Billy, ám Ada egész életében anyagi gondokkal küzdött, így kénytelen volt árvaházba adni mindkét gyerekét. Kilenc év után vette csak újra magához őket. Ada végül 1983-ban, 85 évesen, egy alaszkai idősotthonban hunyt el.

A nő, aki a világ első autójával indult útnak

Bár a Benz vezetéknév sokaknak gyanús lehet, de Bertha Benzről talán kevesen hallottak. Pedig nélküle valószínűleg az autózás története is másként alakult volna. Bertha ugyanis a német mérnök, feltaláló Karl Benz felesége és üzlettársa, egyben legnagyobb támogatója volt. Bertha volt az első, aki belső égésű motoros autóval indult hosszú útnak. A két fiával átélt kaland során a gyakorlatban tesztelte a találmányt, és számos felmerülő problémát meg is oldott.

Az asszony, aki a világ első autójával indult hosszú útra: Bertha Benz harisnyakötővel, kalaptűvel javította a kocsit

A bátor és talpraesett nő nélkül ma talán még az autózás sem lenne ugyanolyan.

Elolvasom

Képek: Wikipedia, Instagram

Ezt is szeretjük