Köszönhetően a művészettörténet évezredeinek, a korabeli ábrázolásoknak vagy épp a modern idők filmjeinek, mindenkiben él egy kép arról, milyen külső tulajdonságokkal rendelkezhetett Jézus Krisztus, annak ellenére is, hogy gyermekként, kék szemmel és angyali szőkén épp úgy ábrázolták, mint a leginkább klasszikus módon, barna hajú, szakállas, hosszúkás arcú, szelíd, de komoly tekintetű férfiként.
Utóbbi jellemzők a bibliai helyszínek antropológiai adottságai mellett nem kis részt köszönhetőek a keresztény egyház talán legtitokzatosabb ereklyéjének, a torinói lepelnek, mely nemcsak a Megváltó arcát, de testének körvonalait is kirajzolja, sőt, pár éve a mesterséges intelligencia is ez alapján alkotta meg saját Jézus-képét. Nem ez azonban az egyetlen olyan ereklye, mely Krisztus arcához köthető.
A leghíresebb Jézus-arcok
Az évszázadok óta Torinóban őrzött lepel több mint négy méter hosszú, és egy 1,75 méter magas férfi arcát és testének vonalait láttatja, olyan sérülések bizonyítékaival, melyek azonosak lehetnek a keresztre feszített Jézuséival. A kutatások jelenlegi állása szerint bizonyítani sem lehet teljesen egyértelműen, de kizárni sem, hogy valóban Krisztus halotti lepléről lenne szó, de hasonló viták és találgatások tárgyát képezi a többi akheiropoiétosz is, vagyis azok a vallási hagyomány szerint nem emberi kéz által keletkezett, mennyei eredetű képek, melyek Jézust ábrázolják. Ilyenek a következők is.

A torinói leplen látható lenyomat a kutatások szerint egy megkínzott férfitól származik, akit valószínűleg keresztre feszítettek. Egyes tudósok szerint a legkülönösebb, hogy hasonló elszíneződés előállításához még ma is egyfajta
nagy energiájú sugárzás lenne szükséges.
Fotó: Getty Images Hungary

Az olaszországi Manoppello nevű városkában őrzött képmásról, a manoppellói képről úgy tartják, köze lehet Veronikához, aki a keresztúton kendőt adott Jézusnak, hogy letörölje vele vérét és verítékét, melyen így lenyomat képződött.
Fotó: wikipedia.org/<b><a id="hyperlink_2b9b7003d795d42b7826d2c740a86921" href="https://en.wikipedia.org/wiki/Manoppello_Image#/media/File:Volto_santo_di_manoppello_2019-11-02.jpg" target="_blank">ElfQrin</a></b>

A kutatók szerint a képmás hasonló vonásokkal és arányokkal rendelkezik, mint amilyenek a torinói leplen találhatók. A képen az előző két ereklye egymásra vetítése látható.
Fotó: wikipedia.org/<b><a id="hyperlink_fdd220f44a526e0198e1401f6e66b2fb" href="https://en.wikipedia.org/wiki/File:Manoppello_and_Turin_shroud.jpg" target="_blank">Rüdiger Sander</a></b>

Napjainkban több ereklyét is Veronika kendőjének tartanak. Az egyik leghíresebbet a 14. század óta őrzik a római Szent Péter-bazilikában.
Fotó: Wikipedia.org

Veronika kendőjéhez vagy Krisztus halotti lepléhez kapcsolják az edessai képet, más néven Mandyliont is, melynek a képen látható változatát vagy vélhetően másolatát Rómában, a San Silvestro-templom után jelenleg a vatikáni Palota Matild-kápolnájában őrzik.
Fotó: Wikipedia.org/<b><a id="hyperlink_fad7df8d91c599893eb87bea14d454a4" href="https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:39bMandylion.jpg" target="_blank">Hephaestos le Bancal</a></b>

A misztikus ereklyék sorát gyarapítja az oviedói lepel vagy szudárium is, melyet Jézus halotti szemfedőjének tartanak. A leplen vérből és tüdőváladékból származó elszíneződések láthatók, melyekből csak sejthető az arc.
Fotó: Wikipedia.org/<b><a id="hyperlink_74bdac5f613928cf06fe956d15996ff2" href="https://en.wikipedia.org/wiki/Sudarium_of_Oviedo#/media/File:Santo_Sudario_Oviedo.jpg" target="_blank">Reinhard Dietrich </a></b>
Tudod, mi történt nagypénteken? Húsvéti bibliakvíz, hogy csiszolhass az alapműveltségeden
A húsvétról mostanában csak a sonka és a locsolkodás jut eszedbe? Tedd próbára a mélyebb tudásodat is kvízünkben!
Elolvasom
Képek: Getty Images Hungary, Wikipedia.org. Címlapkép: nagypénteki szertartás Torinó katedrálisában.