A magyar színésznő halálát terjesztette a férje: a címlapok öngyilkosságról írtak

Szeleczky Zita színésznőről elterjedt, hogy külföldön öngyilkos lett. Ezért kellett, hogy halottnak higgyék.

Szeleczky Zita halála
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

"A nemzet kishúga” - ezen a néven becézték a bakák Szeleczky Zitát a második világháború alatt, amikor azért járta a hadikórházakat, hogy a sebesült katonáknak énekeljen. Az 1915-ben született színésznő sok mindent megélt, többek között azt is, hogy címlapon lássa viszont a saját halálhírét.

Nemesi családban látta meg a napvilágot, mégis nagyon fiatalon eldöntötte, önálló karriert épít. 

Szeleczky Zita halála

Először a sportban látta a jövőjét, jelentkezett a Testnevelési Főiskolára, minden vágya az volt, hogy egyszer az olimpián miatta csendüljön fel a magyar himnusz.

Szeleczky Zita katonák között 1940-ben.
Szeleczky Zita katonák között 1940-ben.
Fotó: Fortepan/Album005

- Hetedikes gimnazista koromban álltam elő azzal, hogy színész leszek - írta meg szavait a Story.hu.

Elsőéves volt a Színművészeti Akadémián (a mai Színház- és Filmművészeti Egyetemen - a szerk.), amikor felfedezte a filmipar: 1936 és 1944 között 27 filmben szerepelt, a Nemzeti Színház színpadán pedig negyven darabban játszott főszerepet. Mindeközben férjhez ment Haltenberger Gyula gépészmérnökhöz.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A sikeres karriert egy betegség szakította meg: Szeleczky tébécés lett, gyötrelmes gyógykezeléseken kellett átesnie, majd a gyógyulás után a férje egy úttörőházba vitte vidékre, ahol hónapokig mindentől elzárva élt.

1944-ben készült fotó a színésznőről.
1944-ben készült fotó a színésznőről.
Fotó: Fortepan/Bojár Sándor

Megromlott a házasságuk, és bár hivatalosan nem váltak el, és a férfi továbbra is támogatta anyagilag, külön utakon folytatták az életüket. A színésznőnek a fent említett hadikórház-látogatások miatt menekülnie kellett a szovjetek elől, 1945-ben hagyta el az országot. 

Ezután terjedt el a halálhíre: annak érdekében, hogy ne keressék tovább, a férje elterjesztette, hogy külföldi tartózkodása során öngyilkosságot követett el.

Az újságok címlapon közölték, hogy a színésznő meghalt. Közben a férfival hivatalosan is elváltak, de a kapcsolatuk életük végéig baráti maradt. 

A magyar színésznő halottnak hitt férje

Fónay Márta Jászai Mari-díjas hiába várta haza a férjét a háborúból. Tíz évig semmit nem tudott róla, majd váratlanul került elő.

A magyar színésznő halottnak hitt férje váratlanul hazatért: 10 évig semmit sem tudtak a férfiről

Fónay Márta 1942-ben ment hozzá Kanyó Lászlóhoz. A férfi a második világháborúban tűnt el, egy évtizeden át hitték halottnak.

Elolvasom

Cover-fotó: Fortepan/Bojár Sándor

Ezt is szeretjük