„Egy ikerpár anyja vagyok, ismerem ezeket a helyzeteket” - Pikali Gerda ezért sírt sokat új darabja próbáin

Pikali Gerda életében először játszik főszerepet zenés darabban. A Vértestvérek című előadást szeptember 30-án mutatja be a József Attila Színház.

Pikali Gerda a József Attila Színház Vértestvérek című előadásában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cikket a József Attila Színház támogatta.

A József Attila Színház repertoárja a 2023/2024-es évad során öt új előadással gazdagodik, köztük Willy Russel szívbe markoló musicaljével. A Vértestvéreket Lengyel Ferenc (Drága örökösök, Keresztanyu) rendezésében szeptember 30-án mutatják be. Pusztán a műfaj hallatán azt gondolhatjuk, habkönnyű darabról van szó, ám ez az alkotás mélyebbre megy, mint amit a zenés színháztól megszokhattunk. Egy család kőkemény sorsdrámája elevenedik meg a színpadon Pikali Gerdával a főszerepben.

Mrs. Johnstone-t, az örökké pozitív, reményteljes édesanyát játssza, aki kilenc gyermeket, köztük egy ikerpárt nevel szerény körülmények között egyedül. Egy rossz döntés révén az egyik ikerfiát egy gazdag családhoz adja - a történet a két testvér egymásra találását követi nyomon pazar dalokkal, élő zenével, mély gondolatokkal és nem utolsósorban humorral átitatva. A Femina Pikali Gerdával beszélgetett a próbafolyamat kihívásairól, az anyaságról, a sorsról, múltról és jelenről.

Pikali Gerda a Vértestvérek című musicalben

A Vértestvérek az első olyan zenés előadás, amelyben főszerepet játszik: inkább prózai színésznőnek tartja magát, így adódik a kérdés, mennyiben volt számára kihívás karaktere.

- Nagyon szeretem az ilyen nagy, drámai szerepeket. Azt gondolom, ez az én világom. Viszont ez az első alkalom, hogy főszerepet játszom egy musicalben, amiben 11 dalom van. Inkább prózista vagyok, számomra új világ volt ez. Nagy bizalom volt felém a színház részéről, hogy bíztak benne, meg tudom csinálni. A prózai színháznál tudom, hogyan kell végigvinni egy előadást, de a musicalt tanulnom kellett. Mindig az volt bennem, több munkát kell beletennem, mint a többieknek, minden próbára nagyon felkészülten, nagy odafigyeléssel, rengeteg energiával érkeztem. És rettenetesen élveztem!

A Vértestvérek című előadásban Pikali Gerdán kívül a főbb szerepekben Chajnóczki Balázs, Lukács Dániel, Fekete Gábor és Horváth Csenge látható.
A Vértestvérek című előadásban Pikali Gerdán kívül a főbb szerepekben Chajnóczki Balázs, Lukács Dániel, Fekete Gábor és Horváth Csenge látható.
Fotó: József Attila Színház/Kállai-Tóth Anett

Egy életigenlő figura bőrébe bújsz, aki mindenben a jót látja meg. A pozitív kisugárzásod már akkor átjött, amikor csak SMS-ben egyeztettük az interjút. Ilyen szempontból könnyű volt kapcsolódási pontokat találnod a karakterrel?

- Abszolút! Meg én is anya vagyok. A két fiam között nincs tíz hónap - egy év alattiak, ikreknek számítanak. Ilyen szempontból picit nehezebb volt az egész, hiszen egy fiú ikerpárom van otthon is, akik ráadásul ugyanannyi idősek.

Nagyon sokat sírtam a próbaidőszak alatt.

- Maga a történet nagyon magával vitt. Amikor lejöttem a színpadról, csak néztem a többieket, és teljesen beleéltem magam. 

Egy ikerpár anyja vagyok, ismerem ezeket a helyzeteket. Átéltem, átélem a szituációkat, amik a darabban vannak.

Hozzátette, imádta fiatal kollégáit: Chajnóczki Balázst, Lukács Dánielt, Fekete Gábort és Horváth Csengét, akikkel családot alakítottak (Chajnóczkit leszámítva, aki a sztori narrátora), és családdá is váltak a próbák végére. Ennek a családnak az életét követhetjük végig nézőként a boldog kezdettől a tragikus végig.

A cikk az ajánló után folytatódik

József Attila Színház bérlet

 

Csatlakozzon a József Attila Színház bérleteseinek táborába és gazdagodjon felejthetetlen színházi élményekkel! Válasszon négyféle bérletük közül, melyekkel a megjelölt bemutatók, a meghirdetett időpontban, kedvezményesen tekinthetők meg!

Promóció

Ha már szóba jöttek a kezdetek. Picit visszaugorva az időben, meglepő tényre derül fény: Pikali Gerda eleinte nem színésznőnek készült, a jogászpálya vonzotta. A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium tanárai viszont más irányba terelték.

- Már az igazgató is Jászainak hívott, soha nem a nevemen. Valószínűleg ő már akkor tudott valamit. Rettenetesen jó tanáraim voltak a magyar-történelem szakon. Humán beállítottságú voltam, ebből adódóan a tanári pálya, a bölcsészkar és a jog is szóba jött, a tanáraim mondták, hogy ne.

Az ő biztatásuk és a prózamondó versenyes győzelmei után mert nagyot álmodni: vidéki lányként úgy vették fel a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, hogy még le sem érettségizett. A sors igazi pikantériája, hogy harmadikos korában kiderült, Blaha Lujza vérrokona, azaz a szó szoros értelmében vérében van a színészet.

Blaha Lujzától Jászai Mariig

2023 márciusa óta pedig egy másik híres magyar színésznőt is meg kell említenünk, amikor kimondjuk a nevedet: Pikali Gerda Jászai Mari-díjas színésznő. Áprilisban még azt nyilatkoztad, nem is tudatosult benned, hogy kitüntettek, azóta változott a dolog?

- Mint a tejbetök, mosolygok azóta is. A helyére került minden. Felhívtam a gimnáziumi tanáraimat, és elmondtam, mennyire köszönöm, hogy hittek bennem. Az említett igazgató, aki Jászainak hívott, már nincs közöttünk, neki nem tudtam megköszönni, de üzentem odafentre, hogy mennyire hálás vagyok.

Körbeért a dolog. Ez egyfajta nyugalmat ad.

- Nagyon szeretem ezt csinálni, szívem-lelkem beleadom a színházba és a szinkronba egyaránt. A közönségtől és kollégáktól annyi pozitív visszajelzés jött vissza azóta, sokan mondták: megérdemelted.

Mrs. Johnstone bőrébe bújva.
Mrs. Johnstone bőrébe bújva.
Fotó: József Attila Színház/Kállai-Tóth Anett

- Ez a szó annyira jó. Persze ugyanúgy megy tovább az élet, de ez sokat dobott a lelkemen. Bárki, aki ebben dolgozik, biztos, hogy vágyik erre az elismerésre, aki mást mond, az önmagának sem vallja be, hogy így van.

Olvasd arról, hogy Szulák Andrea karrierjében miért kételkedtek sokan!

Szulák Andrea táncdalénekesnőként érkezett a színházi világba. Az idősebb kollégák eleinte nem feltételezték róla, hogy tehetséges.

„25 éve egyik szerepet kapom a másik után” - Szulák Andrea a benne kételkedőktől kapta a legnagyobb bókokat

Szulák Andrea alakítja Kocsma Jennyt a József Attila Színház Koldusopera című darabjában, melyet 2023. február 18-ától láthat a közönség.

Elolvasom

Cover-fotó: József Attila Színház/Kállai-Tóth Anett 

Ezt is szeretjük