
A kőszívű ember fiaiban ő volt a jóképű Baradlay Richárd: a 85 éves Mécs Károly életműdíjas lett
Mécs Károly, Moór Marianna és Tordai Teri színművészeket a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíjjal ismerte el az I. Magyar Mozgókép Fesztiválon.

Mécs Károly, Moór Marianna és Tordai Teri színművészek, valamint Bereményi Géza író-rendező kiemelkedő pályáját a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíjjal ismerte el. Az ünnepélyes díjátadót az első alkalommal megrendezett Magyar Mozgókép Fesztivál keretében tartották pénteken este Balatonfüreden.
Káel Csaba magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos beszédében azt hangsúlyozta, hogy a díjjal szeretnék megköszönni a művészek által nyújtott számtalan filmélményt, egyúttal a csodálatukat is igyekeznek kifejezni az elismeréssel.
Mécs Károly életműdíjat kapott
Mécs Károlyt Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet-Filmarchívum igazgatója méltatta. Felidézte a művész pályájának legjelentősebb állomásait kiemelve, hogy A kőszívű ember fiai című film élete egyik legnagyobb sikere és legizgalmasabb forgatása volt, amelyben Várkonyi Zoltán rendezővel is együtt dolgozhatott. Az 1965. április 1-jén bemutatott mozifilmben a jóképű huszárkapitányt, Baradlay Richárdot alakította, aki édesanyja hívására csapatával hazatér Bécsből Magyarországra.

Az 1936. január 10-én született Mécs Károly öt-hat évesen megtanult olvasni, és ettől kezdve falta a könyveket. Boldog volt, amikor Várkonyi kiválasztotta A kőszívű ember fiai filmváltozatába.
- A rendező olyan társaságot hozott össze, amelynek tagjai nemcsak játszották, de élték is a szerepet. A film nagy műgonddal készült, és olyan költségvetésből, amely kiugró volt az akkori filmgyártásban - mesélte a nemzet művésze a közmédia műsorában. Kiemelte azt is, hogy mindenki, aki részt vett a produkcióban, átélte '56-ot - mesélte június elején a Kossuth rádió Nagyok című zenés portréműsorában.
Mécs Károly 1961-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Harminc játékfilmben és legalább ugyanennyi televíziós filmben, számos színpadi műben szerepelt. Olyan filmekben játszott, mint A kőszívű ember fiai, A Noszty fiú esete Tóth Marival, a Két emelet boldogság vagy a 141 perc a befejezetlen mondatból, emellett ő kölcsönözte Edlington hangját is a legendás Macskafogóban.

1970-ben Jászai Mari-, 2013-ban Kossuth-díjjal tüntették ki, 2016 óta a Nemzet Művésze cím birtokosa. 2021. március 15-én a nemzeti ünnep alkalmából Kossuth-nagydíjat kapott.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Cirkóniával díszített ezüst karika fülbevaló5 550 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Antracitszürke Swarovski® kristálygyöngy karkötő ezüst medállal11 900 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Rák ezüst horoszkópos nyaklánc6 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített pillangó medállal8 890 Ft
-
Ezüst nyaklánc M betűs medállal7 490 Ft
-
Arany csepp medál31 200 Ft
-
Kis méretű ezüst karika fülbevaló4 100 Ft
-
Ovális fekete cirkónia kővel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 490 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló cirkónia kristály díszítéssel14 900 Ft
-
Oroszlán ezüst horoszkópos nyaklánc6 990 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy nyaklánc különlges cirkónia dísszel12 900 Ft
-
Kék és fehér cirkónia kristályokkal díszített ezüst ékszerszett27 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
Moór Mariannát Sára Balázs operatőr méltatta, aki felsorolta a művésznő életművének jelentős állomásait. Meghatározó film volt a pályáján Gaál István 1964-ben bemutatott Sodrásban című filmdrámája. Az 1976-ban megjelent Árvácska című filmben, melyet Ranódy László rendezett, egy számára teljesen új, addigi szerepeihez képest szokatlan karaktert, Zsabamárit, a gonosz falusi parasztasszonyt formálta meg a színésznő.

Moór Marianna Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 1943-ban született Budapesten. 1957-ben debütált A tettes ismeretlen című filmben. 1965-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát. Olyan filmekben tűnt fel, mint a Szent Péter esernyője, a Két emelet boldogság, a Mit csinált felséged 3-tól 5-ig?, A beszélő köntös, A Pendragon legenda és az Az ötödik pecsét.
Tordai Terit lánya, Horváth Lili színésznő méltatta. Hangsúlyozta: bár Tordai Terit dívaként szerették és tisztelték a rajongói, számára mindig a megértő édesanya volt, akit gyerekként jobban szeretett színpadi jelmez, smink és paróka nélkül látni. Horváth Lili azt is elárulta, hogy kamaszként zavarta, ha édesanyjához hasonlítgatták, de mára nagyon büszke a művésznőre.

Tordai Teri Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész 1941-ben született Debrecenben. Már főiskolásként játszott Keleti Márton 1962-es Esős vasárnap című filmjében. Később olyan alkotásokban szerepelt, mint a Jó estét nyár, jó estét szerelem, a Mit csinált felséged 3-tól 5-ig?, az Egy magyar nábob, A Pendragon legenda, a Mephisto vagy A vörös grófnő.
A kőszívű ember fiainak színészei egykor és ma
Jókai Mór regényéből Várkonyi Zoltán közel száz évvel később, 1964-ben forgatott filmet, amit a következő évben mutattak be. A főbb szerepekben feltűnt fiatal színművészek közül néhányan mára a magyar színjátszás ikonikus alakjaivá váltak, megkapták a Jászai- és a Kossuth-díjat is. Képes összeállításunkban megnézheted a szereplőket egykor és ma.
- sztár
- mécs károly
- díjátadó
- magyar mozgókép fesztivál
- életműdíj
- tordai teri
- moór marianna
- Hazai sztár