Kulka János szégyelli, ahogy a stroke-ja előtt viselkedett
Kulka János elárulta, hogyan viseli a betegségét, és azt, hogy a beszéde lassan fejlődik.
Kulka János először adott élő tévéinterjút azóta, hogy 2016 áprilisában stroke-ot kapott. Az ATV Egyenes beszéd című műsorában szerepelt klinikai logopédusával, Varga Saroltával, akivel közösen már adott interjút: július végén a Klubrádió Ötös című műsorában két nagyon jó barátnőjének, kolléganőjének, Lang Györgyinek és Falusi Mariannak beszéltek arról, hogy a stroke után hogyan küzdött meg a színész a beszédzavarral, augusztus elején pedig az RTL Klub Fókusz című műsorában álltak együtt kamerák elé.
A stroke miatt sérült Kulka János beszédközpontja, ezért újra kellett tanulnia beszélni, írni és olvasni is. Nincs ezzel egyedül, a tévéinterjút is azért vállalta, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, melyet börtönnek tart, hisz a beteg intellektusa megmarad, a gondolatait mégsem tudja szavakba önteni. Szerdánként logopédushoz, csütörtökönként zeneterápiára is jár - utóbbinak köszönheti, hogy sikerült beindítani a beszédlégzést: a dalok szövegeit először énekelve olvasták, majd olvasva énekelték, végül ez alakult át folyamatos beszédbe.
- János részéről ez ambivalens, mert egyfelől valóban jó, hogy beindult a beszéde azzal a számmal, amit korábban ő énekelt, ugyanakkor van egy kontroll is, hogy ő ezt azért nem így énekelte - mondta a műsorban a klinikai logopédus, aki szerint a színész már nagyon jól beszél, ugyanakkor érzi a deficitet, a régi beszéd hiányát.
- Gőgös vagyok - vágta rá erre Kulka, hozzátéve, hogy folyton összehasonlítja a korábbi beszédét a mostanival, és nem elégedett, szerinte nagyon lassan fejlődik.
Arról is beszélt a nézőknek, hogy egyfolytában azon gondolkodik, miért kapott stroke-ot, és idegennek érzi magát, színészként gondolni magára pedig furcsa. A betegsége sok mindenre rá is ébresztette, tanult belőle. Most már tudja, miért történt, de elfogadni nem tudja.
- Szégyellem magam, mert gőgös vagyok nagyon-nagyon.
- Most vagy gőgős, vagy gőgös voltál? - kérdezte a műsorvezető, Krug Emília.
- Nem, abbahagytam, már vége. Két év… megvilágosodtam, tényleg - válaszolta.
Varga Sarolta klinikai logopédus fontosnak tartotta az Egyenes beszédben kiemelni, hogy az afáziás betegek, mint Kulka János is, ugyanolyanok, mint a betegségük előtt, értelmileg nem sérültek, fejben ugyanazok, mint a stroke előtt. Azt a legnehezebb elviselniük, hogy mások ezzel nincsenek tisztában, és gyakran még a barátok sem tudják, hogyan közelítsenek az afáziás beteg felé, ezért sokszor inkább elodázzák a látogatásokat, a telefonhívásokat.
Kulka János azt pár hete bejelentette, hogy többet nem vállal színházi szerepet, ugyanakkor filmekben látható lesz. A szakember el tudja képzelni, hogy a színész akár Oscar-díjat is kap egy afáziás beteg eljátszásáért. Addig is a Liza, a rókatündér rendezőjének új thrillerében lesz látható, ami ősszel kerül a mozikba.
- Nagyon jó volt. Öt napot forgattam. Haldokoltam. Kúsztam a földön, borzasztó volt. Élveztem nagyon. Balsai Móni zseniális - mesélte lelkendezve a forgatásról, hozzátéve, hogy nem izgult, sőt, megkönnyebbült.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció