Ma 70 éves Farkas Bertalan - Az első magyar űrhajós a 80-as évek szívtiprója volt

A ma 70 éves Farkas Bertalan az egyetlen magyar űrhajós, aki eljutott a világűrbe.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma ünnepli kereken 70. születésnapját Farkas Bertalan űrkutató, vadászpilóta, az első és máig az egyetlen magyar űrhajós, aki eljutott a világűrbe. 1980. május 26-án a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén jutott ki a világűrbe. Az űrrepülése után a Magyar Népköztársaság Hőse és a Magyar Népköztársaság Űrhajósa kitüntetésben részesült. Itthon hősként ünnepelték az ország Bercijét.

Farkas Bertalan 1969-ben végezte el Szolnokon a Repülőműszaki Főiskolát, majd 1970–71-ben a Szovjet Repülőműszaki Főiskola növendéke volt. 1972-től 1978-ig a magyar légierő tisztjeként a pápai repülőtéren szolgált, 1976-tól első osztályú vadászrepülő lett. 1978-ban önként jelentkezett űrhajósnak, a kiképzést még ebben az évben megkezdte Magyari Bélával a Gagarin Űrhajóskiképző Központban.

Kettejük közül a választás már ekkor Farkas Bertalanra esett, de biztonsági okokból mindkettejüket kiképezték. 1980-ban az Interkozmosz, a Szovjetunió és kelet-európai országok közös űrkutatási programja keretében nyílt lehetősége az űrbe jutni. Valerij Kubaszov szovjet űrhajós társaként nyolc napot töltött a világűrben, 1981. június 3-án értek földet Kazahsztánban.

Farkas Bertalan nem csak páratlan teljesítményével lett az ország kedvence, a nők körében külsejével is hódított, a ’80-as években igazi szexszimbólumnak számított. Képes összeállításunkban fiatal kori fotóiból válogattunk. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ezt is szeretjük