„Mindannyian érzelmileg sérültek vagyunk” - Záborszky Zsófia pszichológus, az Anyatükör szerzője a Femina podcastjában
Záborszky Zsófia pszichológus gyermeknevelésről és érzelmi gyógyulásról beszélt a Femina podcastjában.
Záborszky Zsófia pszichológus, az Anyatükör Instagram-oldal megálmodója, létrehozója és két kisgyermek anyukája, aki az érzelmileg biztonságos szülővé válás folyamatában kívánja segíteni a hozzá fordulókat. Az egyik fő üzenet, amit fontosnak tart, hogy a felnőttek amellett, hogy a gyermekeik szüleivé formálódhatnak, a bennük élő gyermeki rész elég jó szüleivé is válhatnak az érzelmi gyógyulás útjára lépve.
A Femina podcastjában többek között a gyermeknevelésről, a párkapcsolatokról, az érzelmek megélésének szükségességéről, a felelősségvállalás és a reflexió fontosságáról beszélt Soós Andreának. A teljes adás itt hallgatható meg.
Záborszky Zsófia a Femina podcastjában
Záborszky Zsófia szerint a korábbi generációk gyermeknevelési alapelve az volt, hogy a jó szülő megtanítja a gyermekét úgy viselkedni, hogy az kellemes legyen másoknak, holott a gyerekek viselkedése kommunikáció, jelzés, a jéghegy csúcsa. Éppen ezért a mostani felnőtteknek az együttérzést, a saját magukhoz való kapcsolódást tanulniuk kell. Mint mondja,
Mindannyian érzelmileg sérültek vagyunk, és ez nem baj.
Az pedig, hogy ma a szülők sok esetben tudatosabban dolgoznak a gyerekükkel való kapcsolatukon, nem jelenti azt, hogy nekik felcseperedvén nem lesz olyan feladatuk, amelyben például pszichológus segítségét kell kérniük, legfeljebb azt, hogy már más szintről indulnak.
A gyerek a szülő lelkiállapotához gyorsan alkalmazkodik, ha az édesanya vagy az édesapa feszült, nem fogják tudni megnyugtatni őt, letükrözi a felnőttek viselkedését. Ettől függetlenül a felnőtt olykor persze lehet a gyermek miatt ideges, illetve haragudhat is rá. Zsófi vallja, hogy
A harag a szeretet másik arca, ha lefojtom a haragot, akkor szeretni sem fogok tudni.
Ez a veszély akkor is fennáll, ha a gyerek azt tanulja meg, hogy az anyának való megfelelés miatt kell elnyomnia a haragját. Ezzel önmagát, a valódi érzéseit szorítja háttérbe, és előfordulhat, hogy felnőttként
nem tud kapcsolódni az érzéseihez, a gyerekéhez.
A pszichológus hangsúlyozza, hogy egy érzelmileg egészséges kapcsolatban az összes érzésnek helye van, reflektálni tudunk rájuk, és elfogadjuk őket, az nem mindegy, hogy utána mit kezdünk velük. A szülő és a gyerek kapcsolódásában sokszor akkor áll be zavar, amikor az előbbi magára veszi az utóbbi viselkedését, például egy hiszti esetén szégyenkezni kezd.
A gyereknek teher, ha azt látja, hogy anya hangulatára nagyon nagy kihatással van.
A gyermeknevelésben és egy elkötelezett párkapcsolatban is előjönnek olyan dolgok, amiket az ember elnyom magában. Ez fájdalmas lehet, de nagy lehetőség, hiszen amint azt a szakember kihangsúlyozza,
A valódi érzelmi gyógyulás felszabadító.
Záborszky Zsófia az Anyatükrön keresztül mindennapi élethelyzetekben is alkalmazható tanácsokat, praktikákat is a követői elé tár, a podcastban pedig egyebek mellett a jutalmazás és büntetés kérdéskörét is megvitatja Soós Andreával.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fotók: Kiss Marietta Panka/Femina
- gyereknevelés
- podcast
- pszichológus
- pszichológia
- záborszky zsófia
- szülő gyerek viszony
- hot topik
- Gyerek