Nárcizmusra utal a gyereknél, de könnyű elsiklani felette: az új kutatás másra is rámutat

Egy friss tanulmány a videójátékkal töltött idő és a tinédzserek személyiségjegyei közti kapcsolatot vizsgálta.

Videojáték agresszivitás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A digitalizáció korában elkerülhetetlen, hogy a gyerekeket tinédzserkorban beszippantsa a videójátékok világa. A szülők nem tudják, hogy aggódjanak-e, vagy sem, hiszen rendkívül szélsőséges érvekkel találkozik az ember ebben a témában.

Sokan félnek, hogy a rengeteg számítógép előtt töltött idő rossz hatással lesz a gyerek fejlődő személyiségére. Egyesek szerint agresszivitást okoz a túl sok játék, mások szerint pedig remek lehetőség az angol nyelv tanulására és a különböző képességek fejlesztésére. De mi az igazság?

Milyen számítógépes játékot választ a gyerek?

Az akciódús lövöldözős játékoktól a békés szimulációkig ma már számos különböző játéktípus áll rendelkezésre, így a fiataloknak rengeteg lehetőségük van arra, hogy megtalálják a nekik tetszőt. Gyakran felmerül azonban a kérdés, hogy bizonyos videójátékok, különösen az erőszakos játékok, hozzájárulhatnak-e az agresszív viselkedés kialakulásához. A Frontiers in Psychology című szaklapban megjelent új kutatás erre kereste a választ.

GettyImages-1243204343
Fotó: Os Tartarouchos / Getty Images Hungary

Árulkodik a személyiségjegyekről a választott játék

A kutatók célja az volt, hogy meghatározzák, az, hogy a gyerek milyen típusú videójátékot választ, összefüggésben van-e a nárcizmus és az önértékelés szintjével, és hogy mindez befolyásolja-e az agresszió szintjét.

Szymon Olejarnik, a Nottinghami Egyetem informatikai doktorandusza és a tanulmány szerzője szerint a szülők gyakran a videójátékokat teszik bűnbakká a gyerekek erőszakos viselkedése miatt. Olejarnik szerint a korábbi kutatásokkal az a baj, hogy gyakran csupán a képernyő előtt töltött időt használják tényezőnek, ami azonban nem elég pontos, hiszen ez nem utal az elfogyasztott tartalom típusára.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kutatás menete

A kutatók egy 166 résztvevőből - 113 fiú és 53 lány - álló mintán végezték el vizsgálataikat, az alanyok átlagéletkora pedig 25,2 év volt. A résztvevőket olyan online platformokon keresztül toborozták, mint a Reddit és a Discord, ahol önként jelentkeztek. A felvételi kritérium az aktív és rendszeres videójáték-használat volt. 

A résztvevőknek először egy kérdőívet kellett kitölteniük, amelyben megadták az életkorukról, nemükről, nemzetiségükről és heti videójátékozással töltött idejük mennyiségéről szóló adatokat. A kérdőív 29 tételből állt, és a fizikai agressziót, verbális agressziót, dühöt és ellenségeskedést mérte.

Ezt követően egy sor pszichológiai felmérést töltöttek ki, melyben az alanyok nárcizmusának szintjét, önbizalmának mértékét, illetve a videójátékkal kapcsolatos motivációit mérték. A résztvevők három kedvenc videójátékukról is beszámoltak, a kutatók pedig ezeket a játékokat erőszakosnak vagy nem erőszakosnak minősítették.

GettyImages-527996239
Fotó: Rebecca Nelson / Getty Images Hungary

Az egyik legfontosabb megállapítás az volt, hogy a fiatalok által választott videójátékok típusa összefügg az agresszió szintjével. Azok a résztvevők, akik erőszakosabb videójátékot választottak, hajlamosak voltak magasabb szintű verbális agressziót és ellenségességet mutatni. 

A második eredmény kimutatta, hogy minél nárcisztikusabb az adott személy, annál magasabb a düh és az agresszió szintje. Az alacsony önbecsülés pedig összefüggött az ellenségesség magasabb szintjével. A kutatók ugyanakkor megállapították, hogy az erőszakos videójátékok választása nem hatott közvetítőként a nárcizmus vagy az önértékelés és az agresszió között. Ez azt jelenti, hogy a személyiségjegyek közvetlen hatással voltak az agresszióra, és a videójáték-választás változójának bevonása nem befolyásolta jelentősen ezt a kapcsolatot.

GettyImages-922780240
Fotó: 10'000 Hours / Getty Images Hungary

Az sem mindegy, mivel

Az eredmények rávilágítottak, hogy az sem mindegy, milyen karakter bőrébe bújik a gyerek. A játékoknál a „tolvaj” vagy „gyilkos” karaktereknél jelent meg a legerősebb kapcsolat az agresszióval. Ez arra utal, hogy egyesek azért vonzódnak az erőszakos videójátékokhoz, mert ilyenkor olyan szerepekbe helyezhetik magukat, amelyeket a társadalom általában elfogadhatatlannak tart, így kereshetnek esetleges menekülést a - virtuális - deviáns viselkedésformákba.

A tanulmány szerzője hangsúlyozza, hogy nem találtak bizonyítékot az erőszakos videójáték és agresszió kapcsolatára. Az azonban szülőként elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük a különböző személyiségjegyek és a játékok együttes hatását!

Ezek a videójáték pozitív hatásai - Olvass tovább!

A szülők többsége nem szívesen enged teret a videójátékoknak gyermekeik életében, mert azokat az elmúlt években többször összefüggésbe hozták az agresszió és a személyiségzavarok kialakulásával. A gyerekek persze ettől még játszani fognak, ha nem otthon, az osztálytársnál.

A videojáték előhívhatja a gyerekek rejtett képességét: ezt mondják a kutatók

Segítségükkel könnyebben vehetik az akadályokat, és megismerhetik valódi személyiségüket.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük