Gyerekek közt is lehet toxikus egy kapcsolat - Így avatkozz közbe úgy, hogy észre se vegye
Nagyban befolyásolhatja a fejlődő személyiséget egy gyerekkori bántalmazó, mérgező kapcsolat.
A baráti kapcsolatok hihetetlenül fontos részét képezik egy gyermek életének, fejlődésének. A barátságok által a kicsik segítséget és támogatást kapnak egymástól, illetve megosztják egymással élményeiket, ötleteiket és álmaikat.
Szülőként nincs nagyobb boldogság, mint látni a gyerekeket szocializálódni, valódi emberi viszonyokat kialakítani. De mi van akkor, ha valami nem stimmel az újdonsült barátokkal? Hogyan derítheted ki, hogy mérgező kapcsolat alakult ki a kicsik között? És mikortól érdemes közbeavatkozni? Cikkünk most ezekre a kérdésekre keresi a választ.
Így szúrd ki a jeleket
Ha anyaként gyakran megérzed, milyen lelkiállapotban van a gyermeked, és az esetleges problémákat is gyorsan kiszagolod, érdemes gyanút fogni, ha a szokásosnál csöndesebben, kedvetlen hangulatban jön haza az iskolából.
Természetesen nem tudsz a nap 24 órájában mellette lenni, azonban ha az alábbihoz hasonló történetekkel jön haza, érdemes elbeszélgetni vele, mert lehet, hogy nem a megfelelő emberekkel találkozik.
- Megalázza a gyerekedet azzal, ahogy mások előtt lekezeli.
- Rosszakat mondd róla a háta mögött, vagy kibeszéli másokkal.
- Rávesz másokat, hogy a gyereked ellen forduljanak.
- Kétszínű, másképp viselkedik vele, és másképp a többi barátjával.
- Féltékeny a gyermeked eredményeire, családjára, játékaira vagy pozitív tulajdonságaira.
- Kontroll alatt tartja őt, és irányítja.
- Nem tiszteli gyermeked személyes terét vagy tárgyait.
- Figyelmen kívül hagyja gyermeked vágyait, kéréseit.
De miért is jelent nagy problémát egy ilyen barátság? A gyerekkori toxikus kapcsolatok jelentős következményekkel járnak, befolyásolhatják a fiatalok önbecsülését, viselkedését, és komoly traumákat is okozhatnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Önbizalomra gyakorolt hatás
A negatív megjegyzések, az állandó kritizálás, az összehasonlítás és a manipulatív viselkedés egy mérgező barát részéről kétségeket és bizonytalanságot okozhat. A gyereked ezek hatására elkezdheti megkérdőjelezni saját értékét, képességeit és azt, hogy ki is ő valójában. Felnőttkorban így folyamatosan külső megerősítésre és mások véleményére lesz utalva.
Viselkedésre gyakorolt hatás
A gyerekek egészségtelen védekező mechanizmusokat alkalmazhatnak a mérgező barátságban való eligazodáshoz. Ezek közé tartozhat a mérgező barát követeléseinek való túlzott megfelelés, a saját érzéseik elfojtása vagy akár a negatív viselkedés másolása. Ennek következtében a gyerekek elkezdhetnek eltávolodni igazi önmaguktól, és szem elől tévesztik saját értékeiket és erkölcsüket.
Mentális egészségre gyakorolt hatás
A toxikus baráti kapcsolatok elszenvedői gyakran fokozott stressz, szorongás, sőt depresszió áldozatai lesznek. Az állandó negativitás és manipuláció szorongáshoz vezet, ami károsan hathat a gyermek életének egyéb területeire is. Ilyen például a tanulmányi teljesítménye, az általános hangulata és a többi - egészséges - baráti kapcsolata is.
Így kezeld óvatosan
Modellezd le, milyen a "jó" barátság
Mint sok más esetben, a jó minta itt is elengedhetetlen. Mutasd meg neki, hogyan is néz ki egy egészséges emberi kapcsolat. Így ő is fel tudja magának állítani a határokat és a számára fontos értékeket.
Empátia és különböző nézőpontok
Kisgyerekeknél jó feladat lehet, ha egy rajzfilm után megkérdezed, hogyan érezte magát egy adott szereplő, amikor konfliktushelyzetbe került. Ez a játék segítheti őt a saját érzései azonosításában és kommunikálásában. Ha a gyerek ismeri magát, az segíthet neki körültekintőbben választani barátokat.
Segíts neki felismerni a toxikusságot
Beszéljétek meg, mik azok a vészjósló jelek, amiket érdemes felismerni. Az, hogy kinek mi fér bele egy barátságba, egyénenként változó. Készítsetek kártyákat, és mindketten írjatok 3-3 tulajdonságot, szituációt, ami nektek különösen rosszul esne.
Mi a helyzet a tinédzserkorral?
Nagyobb korban már sokkal óvatosabban kell beleavatkozni a fiatalok kapcsolataiba. Gimnáziumba vagy középiskolába lépve ugyanis a baráti kör kitágul, a viszonyok egyre bonyolultabbá válnak. Ekkor különösen fontos, hogy nagyon óvatosan lépj közbe, hagyd, hogy maga vegye észre a problémát. Ez lehetőséget ad neki arra, hogy fejlessze saját problémamegoldó képességeit, felállítsa és kezelje határait, illetve megtanuljon asszertívan kommunikálni.
Igazából miért magányosak a mai gyerekek? - Olvass tovább!
A gyerekeink szabadidejét a szülők és a velük kapcsolatban álló felnőttek olyan mértékben strukturálják, hogy a barátaikkal való együttlétre nem marad idejük.
A kütyüzés egy tünet: az igazi probléma, hogy a gyerekeink nem tudnak egymással lenni
A gyerekeink szabadidejét a szülők és a többi felnőtt olyan mértékben strukturálják, hogy a barátaikkal való együttlétre nem marad idejük.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- kisgyerek
Képzelt barátok: hány éves korig normális, és hogyan reagáljon rá a felnőtt?
- gyerekek
- macska