7 gyakori tévhit a kullancsokról: sokat árthatsz velük a gyereknek!

Az apró kis vérszívókról máig számos legenda kering.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kullancscsípés komoly veszélyt jelent az emberre, így korántsem mindegy, hogyan védekezel ellene, illetve miként óvod meg tőlük családod tagjait, köztük az apróságokat. Számtalan tévhit kering azonban a köztudatban a parányi vérszívókkal kapcsolatban, melyekkel gyakran többet árthatsz, mint használsz. Ilyenek a következők is.

Sokan gondolják, hogy a kullancsok kizárólag erdős, nem lakott területeken portyáznak, holott réteken, mezőkön, vízpart mellett, sőt, még kertekben is előfordulhatnak.

Szintén tévhit, hogy a vérszívók a fák levelein megpihenve, a magasból lesnének áldozataikra. A kullancsok általában a fűszálak és a bokrok, cserjék leveleinek fonákján várakoznak, így különösen fontos, hogy alul zárt ruhába öltöztesd a kicsit. Bár a felnőtteket a kalap általában nem védi meg a kullancscsípéstől, mivel a gyerekek alacsonyabbak, számukra ez is elengedhetetlen.

Elterjedt nézet, hogy a B-vitamin beszedése megakadályozza a kullancscsípést, mivel általa olyan szag párolog ki a bőrből, melyet az állat nem kedvel. Ez azonban tévhit, és nagyon gyenge védekezési módszer. Érdemesebb kullancsriasztó sprayt használni, és azzal a ruházatot is befújni.

Mindenképp érdemes beadatni a gyereknek a kullancs elleni védőoltást, tévhit azonban, hogy ez teljes mértékű védelmet jelent. A csípések és a Lyme-kór ellen nem véd: csak az agyhártya- és agyvelőgyulladástól óvja meg a kicsit. Az ismétlőoltásokról se feledkezz meg!

A kullancs eltávolításához célszerű speciális csipeszt vagy kullancskiemelő kanalat használni, azonban felejtsd el a zsíros, olajos krémekkel való kenegetést. Ettől ugyanis a kullancs fuldokolni kezd, majd béltartalmát, azzal együtt pedig a fertőzésért felelős kórokozókat is a testbe öklendezi.

Tévhit, ugyanakkor sokan hisznek a gyufás módszerben is, vagyis, hogy a gyufa nedves fejével körözni kell a kullancs teste mellett, amitől az, mivel kedveli a vizes foszfor illatát, önként előmászik.

Az sem igaz, hogy nem kell betegségre számítani, amennyiben a csípés után néhány napon belül nem jelentkeznek tünetek. A Lyme-kór például hónapokig, sőt, évekig is lappanghat - amellett, hogy ki is újulhat -, ezért érdemes az egykori kullancsra gyanakodni, ha a gyerek látszólag ok nélkül szenved fejfájástól, hidegrázástól, láztól, izom- és ízületi fájdalomtól, fáradtságtól.

Veszélyek a lakásban

Nemcsak az erdőkön-mezőkön fenyegetik kórokozók a gyereket, számos más veszélyforrás is körülveszi őket.

Még a WC is tisztább

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük