Nyelvtankvíz: háromból két szót rosszul írtunk, megtalálod, melyik a helyes?
A teljes hasonulás kifejezés rémlik még az általános iskolai nyelvtanórákról?
Amikor egy szóban két mássalhangzó találkozik, előfordul, hogy a kiejtés során teljesen azonossá válik. Ezt nevezzük teljes hasonulásnak, melynek két fajtája létezik.
Az egyik az írásban jelölt, a másik az írásban jelöletlen teljes hasonulás. Rémlik még az ötödik osztályos nyelvtanóráról?
Nyelvtankvíz a teljes hasonulásból
Alapvetően nem túlságosan bonyolult ez a nyelvtani szabály. Ha -val, -vel, -vá, -vé ragot kap egy szó, a ragok teljesen hasonulnak az előttük álló mássalhangzóhoz: ez az írásban jelölt teljes hasonulás, például szép + vé = széppé. Ha a két mássalhangzó találkozásakor a mássalhangzók a kiejtés során teljesen eggyé válnak - az egyik mássalhangzót elhagyjuk, a másikat pedig hosszan ejtjük -, ám mindez csak a beszédben nyilvánul meg, írásban jelöletlen teljes hasonulásról. Bizonyos esetekben azonban mégsem annyira egyszerű a kérdés, hogyan is írjuk a szót. Töltsd ki kvízünket!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Borítókép: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- kvíz
- kötelező olvasmány
Ki volt a Pál utcai fiúk vezére? 10 kérdéses kvíz a kötelező olvasmányokból
- helyesírás
- helyesírási kvízek