A hasfájás és a sok puki is jelezheti a tejallergiát: 9 tünet, ami erre utal a csecsemőknél
Ha ezeket tapasztalod szülőként, irány a gasztroenterológus!

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Ha egy csecsemőnek evés után rendszerint fáj a hasa, puffad, sokat pukizik, hasmenése vagy épp ellenkezőleg, székrekedése van, elképzelhető, hogy a tüneteket tejfehérje-allergia okozza. Ez ugyanúgy megjelenhet újszülött korban, mint például a baba egyéves kora után.
Fontos különbséget tenni a tejallergia és laktózérzékenység között, ugyanis a kettő nem azonos. Előbbi szervezet a tehéntej kazein vagy laktalbumin alkotórészeivel szembeni azonnali túlérzékenységi reakciója, utóbbi pedig emésztési zavar, amit a tejcukor bontásáért felelős laktáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése okoz.
A tejallergia tünetei
Mivel az édesanya által elfogyasztott tejfehérje a szoptatás révén a baba szervezetébe is bekerül, ez akár szoptatott babáknál, akár a tehéntejalapú tápszerrel etetett babák esetében is előfordulhat.

A tejallergia tünetei sokfélék lehetnek, ahogy azt már fentebb is említettük. Az evés utáni hasfájás, a sok puki vagy a hasmenés, székrekedés mellett olyan tünetek jelentkezhetnek a babánál, amelyek egyértelműen tejallergiára utalnak:
- véres széklet,
- apró, vörös vagy fehér kidudorodó göbök a baba arcán vagy a nyakán,
- csökkent súlygyarapodás,
- reflux, sok bukás,
- nagyobb gyerekeknél légúti és bőrtünetek - asztma, ekcéma - jelentkezhetnek.
Mit tehet a szülő?
A felsorolt panaszokkal gyermek-gasztroenterológus foglalkozik, és ő állapítja meg a diagnózist. Jó hír, hogy a gyerekek többsége az első években kinövi a betegséget, de amíg ez nem történik meg, fontos az elővigyázatosság.
A szoptató édesanya tejmentes diétájával lehet kezelni a tüneteket, a tápszeres babának pedig speciális étkezés javasolt, amelyet minden esetben egyeztetni kell a gyermekorvossal. Ő speciális, hidrolizált fehérjét vagy aminosavtartalmú tápszert írhat fel a babának, ezek az összetevők segítenek a tünetek enyhítésében, amelyek a baba szervezetében könnyen emésztődnek és hasznosulnak.

A nagyobb gyerekeknél a kalcium- és a fehérjebevitel is jelentősen megcsappanhat a betegség révén, ezek megfelelő tápanyagokból, például banánból, spenótból, brokkoliból, borsóból, csirkéből vagy pulykahúsból pótolhatók, a sütéshez, főzéshez zabtej használható.
Gyerekbetegségek bőrtünetei
A diagnózis felállítása természetesen minden esetben az orvos feladata, azonban kiindulásként nem árt, ha a szülő is tisztában van néhány alapvető dologgal.
Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary