A hasfájás és a sok puki is jelezheti a tejallergiát: 9 tünet, ami erre utal a csecsemőknél

Ha ezeket tapasztalod szülőként, irány a gasztroenterológus!

Tejallergia tünetei babáknál
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha egy csecsemőnek evés után rendszerint fáj a hasa, puffad, sokat pukizik, hasmenése vagy épp ellenkezőleg, székrekedése van, elképzelhető, hogy a tüneteket tejfehérje-allergia okozza. Ez ugyanúgy megjelenhet újszülött korban, mint például a baba egyéves kora után.

Fontos különbséget tenni a tejallergia és laktózérzékenység között, ugyanis a kettő nem azonos. Előbbi szervezet a tehéntej kazein vagy laktalbumin alkotórészeivel szembeni azonnali túlérzékenységi reakciója, utóbbi pedig  emésztési zavar, amit a tejcukor bontásáért felelős laktáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése okoz. 

A tejallergia tünetei

Mivel az édesanya által elfogyasztott tejfehérje a szoptatás révén a baba szervezetébe is bekerül, ez akár szoptatott babáknál, akár a tehéntejalapú tápszerrel etetett babák esetében is előfordulhat.

GettyImages-935974562

A tejallergia tünetei sokfélék lehetnek, ahogy azt már fentebb is említettük. Az evés utáni hasfájás, a sok puki vagy a hasmenés, székrekedés mellett olyan tünetek jelentkezhetnek a babánál, amelyek egyértelműen tejallergiára utalnak:

  • véres széklet,
  • apró, vörös vagy fehér kidudorodó göbök a baba arcán vagy a nyakán,
  • csökkent súlygyarapodás,
  • reflux, sok bukás,
  • nagyobb gyerekeknél légúti és bőrtünetek - asztma, ekcéma - jelentkezhetnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mit tehet a szülő?

A felsorolt panaszokkal gyermek-gasztroenterológus foglalkozik, és ő állapítja meg a diagnózist. Jó hír, hogy a gyerekek többsége az első években kinövi a betegséget, de amíg ez nem történik meg, fontos az elővigyázatosság. 

A szoptató édesanya tejmentes diétájával lehet kezelni a tüneteket, a tápszeres babának pedig speciális étkezés javasolt, amelyet minden esetben egyeztetni kell a gyermekorvossal. Ő speciális, hidrolizált fehérjét vagy aminosavtartalmú tápszert írhat fel a babának, ezek az összetevők segítenek a tünetek enyhítésében, amelyek a baba szervezetében könnyen emésztődnek és hasznosulnak.

GettyImages-1009591678

A nagyobb gyerekeknél a kalcium- és a fehérjebevitel is jelentősen megcsappanhat a betegség révén, ezek megfelelő tápanyagokból, például banánból, spenótból, brokkoliból, borsóból, csirkéből vagy pulykahúsból pótolhatók, a sütéshez, főzéshez zabtej használható. 

Gyerekbetegségek bőrtünetei

A diagnózis felállítása természetesen minden esetben az orvos feladata, azonban kiindulásként nem árt, ha a szülő is tisztában van néhány alapvető dologgal.

Hogy néz ki a bárányhimlő, a skarlát és a rubeola? Képeken az apró, de fontos különbségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük