Növeli a bizalmat, ha a szülő beismeri, hogy nem tud valamit - Nem baj, ha nem mindenható
Az új kutatások azt mutatják, hogy a gyermek bizalma akkor is erős marad, ha a felnőtt nem tud valamit - de be kell ismernie.
Sok szülő érezheti úgy, vagy tanulhatta azt a saját szüleitől, hogy a felnőttnek mindent tudnia kell, és hogy a gyerek előtt csak így van tekintélye. A pszichológiai kutatások eredményei alapján ez egyáltalán nem igaz.
Ha a felnőtt beismeri, hogy valamit nem tud, a gyerek ugyanúgy bízni fog benne, és a tekintélyét egyáltalán nem veszti el. Sokkal nagyobb fenyegetést jelent a bizalomra a túlzott magabiztosság olyan dolgokkal kapcsolatban, amik nem biztosak.
Növeli a bizalmat, ha a szülő beismeri, hogy nem tud valamit
Képzeljük el a következő szituációt: két szakértő tanácsot ad arról, kerüljük-e a zsírt a sütésnél. Az egyik magabiztosan elmondja, vannak "jó" és "rossz" zsírok, tehát egyes olajokat lehet fogyasztani, másokat nem. A másik jobban hezitál, azt mondja, hogy a tudománynak vegyesek az eredményei, és múlik az egyénen és a helyzeten is: ezért a legbiztosabb, ha vagy elkerüli az ember az összeset, amíg nincs konkrét bizonyíték, vagy egyeztet az orvosával, aki kivizsgálja, hogy személyesen neki mi a legjobb.
Ebben az esetben vajon melyikük tanácsát követné az ember? Tényszerűen egyik tanácsadó sem téved. Viszont a magabiztos forrásnak lehet egy nagyobb vonzereje. Kutatások kimutatták, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel követnek egy olyan tanácsot, amelyet magabiztosan adnak át, és hajlamosabbak elutasítani azt, amit tétovázással vagy bizonytalansággal nyújtanak.
A gyerekkori "ismeretelméleti bizalom" felbukkanását kutatja a pszichológia egy területe, ami nem más, mint a bizalom abban, hogy valaki megbízható és megfelelő ismeretekkel rendelkező információforrás. A csecsemők más okból tanulnak meg bízni gondozóikban - kötődésük a szereteten és a folyamatos gondoskodáson alapul.
De 3-4 éves kortól a gyerekek elkezdenek bízni emberekben az alapján, hogy mit tudnak. Más szavakkal, kora gyerekkortól az elme elkülöníti a szeretettel és gondoskodással kapcsolatos bizalmat attól a fajta bizalomtól, amihez az kell, hogy a másik megbízható, pontos információkkal rendelkezzen, amik segítenek neki felfedezni a világot. Ezek a forrásai a felnőttek szakértőkbe és tudományba fektetett bizalmának.
Pszichológus tudósok, akik ezt a területet kutatják, vizsgálatokat végeznek, amelyek során a gyerekek tényeket tanulnak felnőttektől. Az egyik személy magabiztosnak hangzik, a másik bizonytalannak. A vizsgálatban óvodás gyerekek vesznek részt, ezért egyszerű leckéket tanulnak, melyek életkoruknak megfelelnek, és gyakran tartalmaznak olyan feladatokat, amikben a gyerekek új szavakat tanulnak.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a gyerekek agyi aktivitása és tanulása különböző módon reagál a magabiztos és bizonytalan hangokra. Ha egy négyéves gyereknek magabiztossággal tanítanak egy új szót, első hallásra megtanulják. De ha azt mondják nekik, „hmm, nem vagyok benne biztos, hogy ennek az a neve, hogy…”, akkor valami megváltozik.
Az agy elektromos tevékenységét is megvizsgálva arra jöttek rá, hogy a gyerekek emlékeznek az eseményre, és megtanulják a szót, amikor valaki magabiztosan tanítja meg nekik. Amikor viszont valakin bizonytalanságot éreznek, emlékeznek ugyan az eseményre, de nem tanulják meg a szót.
Valójában ez segít az agynak szétválasztani az adott emléket arról, amit hallott, attól, amiről azt gondolja, hogy széles körben ismertnek kell lennie. Másfelől a bizonytalanul kommunikált információ abban is segít az agynak, hogy tanuljon azokról a dolgokról, amik természetüknél fogva bizonytalanok.
Kutatás mutatta ki, hogy még az ötéves gyermekek is jobban megtanulják a bizonytalan dolgokat valakitől, aki nyíltan kifejezi a bizonytalanságot, mint valakitől, aki magabiztos abban, hogy a dolgok mindig ugyanúgy működnek.
Az fenti tanulmányok kimutatták, hogy a jól kommunikált bizonytalanság jó irányba befolyásolja a bizalmat rövid távon. Mi jobb hosszú távon: beismerni, ha nem tudunk valamit, vagy magabiztosnak lenni olyan információval kapcsolatban, ami változhat?
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy tanulmányból az derült ki, hogy hosszú távon, ha olyan témáról van szó, ahol van esély arra, hogy az ember téved, a túlzott magabiztosságban kockázat van. A kísérlet során felnőttek egy csoport négyéves előtt beismerték, hogy nem tudják a nevüket a hétköznapi tárgyaknak: labda, könyv, csésze. Más részt vevő felnőttek pedig azt állították, hogy tudják, mi a tárgyak neve, de valójában összekeverték őket - például a labdát cipőnek hívták.
Mikor a felnőttek elismerték tudatlanságukat, a négyévesek nyitottak voltak, hogy továbbra is tanuljanak tőlük mindenféle dolgot, még szavakat is. De amikor egy felnőtt magabiztos és tudatlan volt, elvesztette minden hitelét. Még akkor is, mikor a gyerekek tudták, hogy az illető tudna segíteni megtalálni egy eldugott játékot, nem bízták meg őt azzal, hogy elmondja, merre van.
A kutatás tanulsága, hogy ha az ember magabiztosan beszél egy információról, ami változhat, illetve nem igaz, az nagyobb fenyegetést jelent a bizalomra, mintha beismerné a nemtudást. A pszichológusok úgy vélik, fontos ennek tudatosítása a szülőkben a korai bizalom elérése és megtartása érdekében.
8 kép a világ leghíresebb gyerekfotói közül
A világ legismertebb képei nem egyszerű portréképek, hanem üzenetet, érzelmeket, mögöttes tartalmat közvetítenek.
8 kép a világ leghíresebb gyerekfotói közül: megrázó és szép történetek is vannak köztük
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images.)