Szülés előtti depresszió: a terhesség alatti tartós szorongás közelebbről
Nemcsak a szülés után jelentkezhet depresszió a kismamáknál.

- Feltöltik a kitikkadt bőrt, ragyogóvá varázsolnak és hűsítenek: nyári szépségápolási kedvenceink árakkal »
- Úgy szexi, hogy nem mutat túl sokat: divatos szettek, amiket a pánt nélküli felső tesz igazán nőiessé »
- Ezen a testrészen hamarabb mutatkoznak meg az öregedés jelei, mint az arcon: minden, amit a kézbőr ápolásáról tudnod kell »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
A szülés utáni depresszió a WHO adatai szerint világszerte a kismamák 13%-át érinti. Noha a depressziós állapot a szülést megelőzően is felléphet, és minden tizedik kismamát érinti, erről indokolatlanul kevés szó esik.
A kismamák rossz lelkiállapotát pedig fel kell ismerni, és segíteni őket a depresszióval való küzdelmükben. A légy boldog, hiszen gyermeket vársz elve nem elegendő vigasz, sőt, ronthat a helyzeten.
A terhesség alatti depresszió tünetei
A terhesség alatti depresszió tünetei gyakorlatilag megegyeznek a hagyományos értelemben vett depresszióéival. A kismama magán, vagy környezete is észreveheti az árulkodó jeleket, melyeket mindenképp komolyan kell venni. Ha nem segít a plusz odafigyelés a környezet részéről, vagy, ha a kismamának nem igazán van kihez fordulnia, akkor érdemes pszichológusi segítséget igénybe venni.

Tünetek
- Állandó, reggeltől estig tartó levertség.
- Koncentrálási nehézség.
- Rendkívüli fáradtság.
- Elalvási problémák vagy túl sok alvás.
- A máskor szeretett tevékenységek már nem okoznak örömet.
- Zavartság, idegesség.
- Bűntudat, önostorozás, értéktelenség érzése.
- Étkezési szokások megváltozása.
- Halál gondolata.
Nem minden depresszió, ami annak látszik
Fontos, hogy a kismama maga is, és a környezete is tisztában legyen azzal, hogy a várandósság alatt a depresszióra nagyon hasonlító lelki és fizikai jelenségek tapasztalhatók, ami normális. A határvonalat nem könnyű meghúzni, mennyit tudhatunk be a terhesség velejárójának, és mi számít már depressziónak. Az Amerikai Pszichiátriai Társaság elve szerint, ha az ember legalább két hétig a fenti kilenc tünetből legalább öt tünettel rendelkezik, valószínűleg depressziós.
Észben tartandó ezzel együtt, hogy a terhességnek vannak természetes érzelmi és fizikai vonzatai. A kismama egy új élethelyzetbe kerül, ami több addigi szokás megváltozásával jár. Mindemellett aggódik a baba miatt, tarthat a szüléstől. Lehetnek párkapcsolati változások is, melyek feszültséget, szomorúságot okoznak. Anyagi kérdések is felmerülhetnek, melyek frusztrálóak a kismama számára. A fáradékonyság és aluszékonyság, a hangulatingadozás, a gyakori elérzékenyülés, kezdetben az émelygés és hányás miatti kimerültség és főként nagy pocakkal az elalvási nehézségek is ilyen természetes velejárói a terhességnek.
A határvonal meghúzása a depresszió és a terhességgel járó dolgok nehezen viselése között nem könnyű. Talán ott lehet megállapítani, ha a kismamán eluralkodott egy szünet nélküli rossz lelkiállapot, negatív gondolatok ezrei cikáznak a fejében, enni, aludni nem tud, és ez huzamosabb ideig - ahogy az Amerikai Pszichiátriai Társaság is megjelölte -, legalább két hétig eltart.
Akkor sem kell megijedni, ha a terhességi depresszió fennáll. A javulás felé vezető első lépés mindig a felismerés. A környezet támogató, megértő és nem vádló jelenléte, valamint a szakértői segítség sikerrel elejét vehetik a bajnak. A nagy séták, a kismamajóga, a relaxáció, az internetes rémtörténetek helyett pozitív olvasnivalók keresése és a magány kerülése ugyancsak segíthet a terhességi depresszió leküzdésében. Fontos, hogy antidepresszánsokat, homeopátiás szereket orvossal való egyeztetés nélkül szedni nem szabad.
Fotók: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!

- változás
- gyerekek