Napokig nem kakil a gyerek? Ezek a leggyakoribb pszichológiai okok a háttérben

A székletvisszatartás hátterében fizikai és lelki tényezők egyaránt meghúzódhatnak.

Székletvisszatartás gyereknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A székrekedés, székletvisszatartás sok kisgyerekes szülő számára ismerős fogalmak. Ha a gyerek emésztése nincs rendben, az a közérzetén, hangulatán is érezhető, így megnehezíti a mindennapokat.

Hogy milyen okai lehetnek annak, ha napokig nincs széklete a kicsinek, és mit tehet a szülő ilyenkor, arról Kis-Kovácsné Barbi gyógypedagógust, integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulenst kérdeztük.

Székrekedés? Székletvisszatartás?

A ritkább székelés még nem tekinthető automatikusan székrekedésnek - sem felnőttek, sem gyerekek esetében. Székrekedésről akkor beszélünk, ha a székelés a korábbiakhoz képest ritkul, a széklet nehezen üríthetővé válik. De mit is jelent pontosan a székletvisszatartás?

- A székletvisszatartás egy tudatos el nem engedése a székletnek, a székelési inger ellen való küzdelem, ami megnyilvánulhat nagyon erőteljes jelekben is (például a gyermek a földön ülve egész testét megfeszítve küzd ellene), de lehet egészen enyhe a jel, mint mikor a gyermek csak lefekszik, elréved, dekoncentrálttá válik. Összességében a székletvisszatartás valamiféle viselkedéses tünettel járó, tudatos aktus a gyermek részéről - tudjuk meg Kis-Kovácsné Barbitól.

Hogy alakul ki a székrekedés, székletvisszatartás?

Elsőre furcsán hangzik, hogy miért küzd valaki testének egy teljesen természetes működése ellen, ha semmi oka nincs rá. Mivel azonban a székletvisszatartás cseppet sem ritka jelenség kisgyerekek esetében, ezért érdemes alaposabban utánajárni a miérteknek.

- Az okok két alapcsoportra oszthatóak: a fizikai és a lelki tényezők mentén. Korai életkorban általában megfigyelhető a gyermekek emésztési-ürítési rendje. Természetesen a mintázat mindenkinél eltérő, vannak, akik mindig étkezés után ürítenek, vannak, akik csak reggel, ébredés után, vagy vannak, akik a délutáni órákat célozzák meg. A napirend apróbb-nagyobb változásai képesek befolyásolni ezt: ha egy gyermek mindig ébredés után nyugodtan végzi a dolgát, de aznap a gyermekorvoshoz kell menniük kora reggeli időpontra, a székelés elmaradhat. Az elmaradó széklet pedig képes egy székletdugó kialakítására a végbélben, ami egy keményebb, nagyobb átmérőjű képlet, amivel aztán nagyon nehezen birkózik meg a gyermek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezek a székletdugók pedig könnyen sérüléseket, vérzést, és fájdalmat okozhatnak a gyermeknek - ami a fizikai okra másodlagosan rátevődő motivációt ad a széklet visszatartására: a fájdalomtól való félelem motivációját. Ezekben az esetekben, amikor a székletdugó kialakul, érdemes kúpot vagy mini klizmát - beöntést - alkalmazni análisan, hiszen hiába adunk orálisan székletlazítót a gyermeknek, a probléma már a rendszer lejjebbi szakaszán áll fenn.

Túlkontrolláló vagy szabályozatlan család

A fájdalommal járó ürítés tehát elvezethet az akaratlagos székletvisszatartáshoz. Ám a hátterében gyakran - ennél jóval kevésbé nyilvánvaló - lelki okok is meghúzódnak.

- A lelki okok tekintetében ez a tünet szorosan össze tud kapcsolódni a gyermekben a kontrollgyakorlás kérdésével. Azokban az esetekben, ahol egy túlféltő, túlságosan óvó környezetben él a gyermek, nem élheti ki a saját autonómiáját, ott fordulhat a székletvisszatartás "eszközéhez", hiszen kakilni nem tudunk helyettük, az teljes mértékben az ő felségterületük. Ahogy a ló egyik oldala megvan a túlkontrolláló családok esetében, az ellenkező véglet is okozhatja a gyermekben a kontrollgyakorlás ilyen vágyát - ha nagyon elengedő, szabályozatlan a család, a gyermekben a székletvisszatartás pont a keretek hiánytüneteként tud jelentkezni.

Mit tehet a szülő a székletvisszatartás ellen?

Ami elsőként nyilván mindenkinek eszébe jut, az a rostban, illetve folyadékban gazdagabb étrend. Ám mivel lelki tényezők is közrejátszhatnak, ezért ilyenkor nyilván a szülői viselkedésen is érdemes változtatni.

- Abban az esetben, ha a fájdalomtól való félelem áll a gyermek székletvisszatartása miatt, helyi segítséggel, sok beszélgetéssel, testkontaktussal, ok-okozati összefüggések elmagyarázásával tud segíteni a szülő. A kontrollgyakorlás esetén picit mélyebb lelki munkára van szükség, a családdinamika megvizsgálására, a nevelési stílus önreflexiójára, a szülői és gyermeki kompetenciák tisztázására. Mindig ki szoktam hangsúlyozni, hogy segítséget kérni ér, az integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulensek pont ezekben a szabályozási kérdésekben kompetensek - összegzi Kis-Kovácsné Barbi.

Olvass tovább: ha fél a gyerek a sötétben

A sötéttől való félelem gyakori a gyerekek körében. Hogy segíthetsz neki elűzni a mumusokat?

Fél a gyerek a sötétben? Így segíts neki végleg elűzni a mumusokat

A felnőtt érvelés nem sokat segít, ha a gyerek a sötéttől fél.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük