Ételek, melyek nagyon nem bírják a meleget: hányás, hasmenés lesz belőle
A nyári meleg nemcsak remek szórakozási lehetőségeket, de betegséget is tartogat.
A kirándulás, a strandolás, az udvari sütögetések, a kinti étkezések szuper nyári programok, ám sajnos van, ami árnyékot vessen rájuk, és hamarabb megvan a baj, mint gondolnád.
A melegben nem megfelelő hűtés mellett tárolt ételekben egykettőre elszaporodnak a Salmonella baktériumok: már 6 Celsius-fok felett elkezdődik az osztódási folyamat, és 10-50 Celsius-fok között szaporodni kezdenek.
A baktériumok hányással, hasmenéssel, hasfájással, hidegrázással, lázzal, rosszulléttel járó betegséget idéznek elő. Sajnos a szalmonellafertőzésre épp a gyerekek és az idősek a legfogékonyabbak, és őket is viseli meg leginkább a gyors kiszáradás miatt.
A szalmonellafertőzés tünetei 6-48 óra elteltével jelentkeznek. Ha nem jár szövődménnyel, a betegség tünetei három-öt nap alatt múlnak el. Szövődmények esetén ízületi gyulladás is kialakulhat, ha a baktérium eljut a vérárammal az ízületekig. A fertőzés lefolyása után hetekkel is jelentkezhet ízületi fájdalom, de az már a szervezetben a szalmonella leküzdésére termelődő ellenanyagok miatt van.
Veszélyes ételek nyáron
Hús
A szalmonellafertőzés egyik leggyakoribb forrása a nem megfelelően megsütött, illetve nem megfelelően hűtve tárolt hús. Különösen a szárnyas és a darált húsok elkészítésénél kell az alaposságra figyelni. A baktérium 70 fok felett pusztul el. Ha nincs átsütve a hús, vígan túléli a sütést. Röviddel azután a baktériumok rohamosan szaporodni kezdenek, és meg is van a baj. A nyers hússal készülő tatárbifszteket el kell felejteni ebben az évszakban.
Grillezéskor ügyelni kell arra, hogy a sütésre váró hús levével ne érintkezzen kenyér vagy zöldség, mert a húslében is elszaporodnak a baktériumok, és szalmonellafertőzést idézhetnek elő. Ezért nem szabad a húst a saját levében állva kiolvasztani: szűrőbe helyezve kell, a lé pedig csöpögjön le egy tálba.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ami a húsokat illeti, a különböző felvágottakat sem érdemes sokáig kint hagyni. Nem alkalmasak arra, hogy órákon át hűtés nélkül várakozzanak a hátizsákban. Szendvicskészítéshez tehát érdemesebb mást választani. A bontott májkrémmel vagy a tonhallal is vigyázni kell, mert ezek sem bírják a meleget.
Tojás
A tojás héja hidegben és melegben egyaránt szalmonellaforrás, ezért mindig alaposan meg kell mosni a tojásokat felhasználás előtt. Ha a tojást elkészíted, azonnal el kell fogyasztani, nem alkalmas arra, hogy sokáig hűtés nélkül álljon. Nyáron a tojást mindig teljesen át kell sütni. A szalmonellaveszély érvényes a tojástartalmú édességekre is, mint a madártej, a palacsinta, a tiramisu vagy a hagyományos készítésű, olvadó vaníliafagyi. Az egyszer már elolvadt fagyit, bármilyen ízű is, nem szabad újrafagyasztani. A tojással készülő majonéz ugyancsak veszélyforrás lehet, valamint a majonézes ételek, a kaszinótojás, a saláták is. A saláták dupla veszélyt jelentenek, mivel, ha nincsenek megfelelően megmosva a nyers zöldségek, azok is okozhatnak szalmonellafertőzést. Ez a gyümölcsökre is igaz.
Egy strandon elköltött ebéd maradékát épp ezért sem szabad pakolgatni. A majonézes krumpli, hamburger és palacsinta egytől egyig szalmonellaforrások. Ha nincs hűtőtáska, a maradékot nem szabad órákkal későbbre félretenni.
Ha megtörtént a baj
Ha a szalmonellafertőzés tünetei jelentkeznek, gyerekeket és kismamákat - valamint időseket is - a lehető leghamarabb kell, hogy lássa orvos. Az ő esetükben hatványozottan veszélyes a fertőzés. A beteg szénsavmentes ásványvizet, teát igyon, és minél többet pihenjen. Vigyázat, a betegség fertőző! Érdemes pár napig szeparálni a testvéreket, hogy ne adják át egymásnak a bajt.
Ezekkel a növényekkel ne hagyd játszani a gyereket: veszélyesek lehetnek
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!