Egy ijesztő tünet csecsemőknél, amivel sokan orvoshoz fordulnak - Elmondjuk, mikor számít normálisnak
Bizonyos esetben csak annyira veszélyes, mint a csuklás.
Várandósan sokan csak a szülésig látnak előre, és úgy érzik, ha azon az embert próbáló napon túl vannak, a következő hetek, hónapok majd kevésbé lesznek megerőltetőek.
Tény, hogy a gyermekágyas időszak nem igényel a szüléshez hasonló koncentrált erőkifejtést, és kevésbé fájdalmas is, ám egy sor olyan félelem, feladat szakad az elsőgyermekes édesanyák, illetve a friss családok nyakába, melyről korábban nem is álmodtak. A baba felborítja a nappalok és az éjszakák rendjét, állandó törődést igényel, és olykor ijesztő dolgokat produkálhat.
Alvás közben rángatózik a baba?
A szülésfelkészítőn hallottam évekkel ezelőtt, hogy kismamaként még mosolygunk az olyan anyukákon, akik rémüldöznek, ha a kicsi egy ferdét köhög, vagy a szokásostól eltérő módon sír, de néhány hónap múlva talán mi leszünk azok, akik a végre békésen alvó gyerek ágya mellett a sötét szobában szorongva azt figyeljük, lélegzik-e még a kicsi. És valóban, elsőgyerekes anyukaként még minden új, bizonytalan, és sok minden ijesztő.
Dr. Wendy L. Hunter sürgősségi gyerekorvos és két gyerek édesanyja a parents.com-on arra hívja fel a figyelmet, hogy bár lehetnek valódi vészhelyzetek, de meglepő, hány olyan dolog van, ami egyáltalán nem veszélyes, a szülőket mégis nagyon megrémíti. Ilyen például a kontrollálatlan remegés, alvás közbeni rángatózás csecsemőknél. Bár a felnőtteknél ez valóban komoly tünet lehet, babák esetében az alvás közbeni rángatózás oka a csecsemő fizikai éretlensége, illetve a hormonok játéka. A jelenséget jóindulatú alvási myoclonusnak hívja a szakirodalom, és valójában nem veszélyesebb, mint az egyszerű csuklás. Kiváltó okát egészen pontosan nem ismerik, de megfigyelték, hogy hangos zaj vagy érintés is előidézheti. Ha a baba jól van, és a rohamszerű mozgás csak alvás közben jelentkezik, ha felébresztik, azonnal abbamarad, akkor nincs ok az aggodalomra.
- A csecsemők idegrendszere még éretlen, mozgásuk alvás közben még kontrollálatlanabb, mint ébren. Ezek a rángatózó mozgások nem különböznek attól, melyeket a felnőttek is tapasztalnak olykor elalváskor - magyarázza dr. Michael Zimbic a San Diego-i Rady Children’s Hospital gyermekneurológusa.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor kell aggódni az alvás közbeni rángatózás miatt?
Abban az esetben azonban, ha a testmozgással kóros szemmozgás is együtt jár, ha a babának légzési nehézségei vannak - esetleg el is kékül -, vagy az alvás közbeni rángatózás 5 percnél tovább tart, mindenképpen orvoshoz, sürgősségire kell menni.
Olvass tovább: 4 érdekesség a babák agyáról
A baba már az első életévében hihetetlen változásokon megy keresztül, hiszen ennyi idő leforgása elég ahhoz, hogy járni kezdjen, hangzókat formázzon a kis szájával, és felfedezze a körülötte levő világot.
4 érdekes dolog a babák agyáról, amit sokan nem tudnak: már az anyaméhben elkezdődik a nyelvtanulás
Összegyűjtöttünk négy érdekes tényt, amire biztos te is rácsodálkozol majd.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)