Mitől lehet véres a baba pelenkája? Ártalmatlan ok is állhat a hátterében

Minden szülő jóformán szívrohamot kap, ha ezt látja, pedig ártalmatlan ok is állhat a hátterében.

Piros folt a pelenkában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor egy szülő piros foltot lát a csecsemője pelenkájában, az első reakció természetesen az aggodalom, rosszabb esetben pánik. Fontos azonban tudni, hogy nem minden ilyen eset jelent komoly problémát, sőt, gyakran ártalmatlan okok állnak a háttérben.

Piros folt a pelenkában

Az újszülöttek szervezete rengeteg változáson megy keresztül az első hetekben. Az anyaméhben a baba teljesen más körülmények között fejlődött, így a születés utáni alkalmazkodás során előfordulhatnak furcsaságok, amelyek a szülők számára ijesztőek lehetnek, de teljesen normálisak. Szülés után szétnyílhat az anya hasizma is, erről bővebben itt írtunk.

Piros folt a pelenkában
Fotó: skynesher / Getty Images Hungary

Az újszülötteknél például a vizelettel együtt néha urátkristályok is távoznak, amelyek pirosas foltokat hagyhatnak a pelenkában. Ez nem vér, hanem a kristályok által okozott vöröses-narancssárgás elszíneződés, és teljesen természetes jelenség. Az urátkristályok a vizeletben található húgysav miatt alakulnak ki. Az újszülöttek különösen magas húgysavszinttel születnek, mivel ezt az anyagot a méhlepényen keresztül kapják meg az anyától.

Ezek a kristályok gyakran jelennek meg a szoptatott babáknál, főleg az első napokban, amikor még nem termelődik nagy mennyiségű anyatej, és a baba kevés vizeletet ürít. Bár a látvány ijesztő lehet, az urátkristályok önmagukban ártalmatlanok, és nem jelentenek problémát, amíg az első héten belül eltűnnek. Ha azonban tovább is fennmaradnak, vagy az első hét után is megjelennek, az a baba kiszáradására, vagy ritka esetekben veseműködési problémákra utalhat a Parents szakértői szerint.

Egy másik, gyakran előforduló eset, hogy a kislányoknál hüvelyi vérzés tapasztalható a pelenkában. Ez a hormonális változások következménye, amelyeket a csecsemő az anya szervezetéből származó hormonok hatására él át. Bár ijesztő lehet, ez is ártalmatlan, és idővel magától megszűnik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezek a jelenségek az újszülött korai alkalmazkodási folyamatainak részei, és legtöbbször nincs szükség különösebb beavatkozásra. Természetesen, ha a szülő bizonytalan vagy aggódik, mindig érdemes szakemberhez fordulni, hogy kizárhassák a komolyabb problémákat. Arról, hogy miért vannak fehér pöttyök a mellbimbón, korábban írtunk.

Az újszülöttkori furcsaságok miatt nem kell azonnal pánikba esni, fontos tisztában lenni az ártalmatlan okokkal is. Az első hetek rengeteg új élménnyel és tanulással járnak mind a baba, mind a szülők számára, ezért érdemes jó előre felkészülni az esetleges meglepetésekre.

A pelenkázás története a középkortól napjainkig: mikor mit használtak?

Érdemes, mi mindent használtak az édesanyák az első pelenka megjelenése előtt.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük