4 mérgező mondat, amit soha ne mondj a fiadnak: örökre bevésődik a gyerek lelkébe
A kis- és nagyobb fiúk esetében is vannak tabumondatok.
Valószínűleg mindenki fel tud idézni gyerekkorából olyan bántó szülői mondatokat, melyek vagy rosszkor hangzottak el, vagy ismétlődő jellegük miatt voltak fájóak.
A lányok esetében talán egy hajszállal jobban ügyelnek erre a szülők, de nem szabad elfelejteni, hogy a fiúk lelke éppolyan sérülékeny. Íme, néhány mérgező mondat, melyeket anyaként - és apaként is - jobb kerülni.
„A fiúk nem sírnak”
Bár sok helyen olvashattál már a „A fiúk nem sírnak” kezdetű nagy klasszikusról - mely már eddig is több felnövekvő generációt segített hozzá ahhoz, hogy érzelmeit a szőnyeg alá söpörje -, de nem maradhat ki a felsorolásból. Hogy a fiúktól/férfiaktól hagyományosan azt várja a társadalom, hogy érzéseit ne mutassák ki, az a későbbiekben sok párkapcsolati konfliktusnak ágyaz meg. Egyfelől. Másfelől, ahogy Vekerdy Tamás nagyon érzékletesen megfogalmazta: "Amikor odavetjük a síró kisfiúnak, hogy "anyámasszony katonája", "kis pisis", azzal tulajdonképpen azt mondtuk: "ne sírj, halj meg húsz évvel előbb"!" Hiszen régóta tudjuk, hogy az érzelmek elfojtása előbb-utóbb fizikai tünetek, egészségügyi problémák formájában tör utat magának.
„Kövér vagyok”
Azt hinnénk, hogy elsősorban a lányokra van hatással az édesanya állandó diétája, harca a pluszkilókkal - és az, hogy mindennek rendszeresen hangot is ad. Tény, hogy egy kislány vagy kamasz lány testképének alakulását negatívan befolyásolja, ha anyjától folyton azt hallja: „Kövér vagyok”. Ugyanakkor a fiúkra sincs jó hatással, ha édesanyjuk, mint az elsődleges női minta ilyen színben tünteti fel magát. Mindez negatívan befolyásolhatja a fiúk későbbi párválasztását, nőkről alkotott képét.
„Nem értem, mit eszel ezen a lányon”
A kisfiúkból előbb-utóbb nagyfiú lesz, aki beállít majd az első barátnővel. Az első szerelem egy kamasz életében számos meghatározó első élményt tartogat, melyekre egész életében emlékezni fog. A barátnőt érő negatív, sértő kritika egy önmagát kereső, a másik nemmel épphogy csak ismerkedő kamasz számára iszonyú fájó lehet. Olyannyira, hogy egy-egy rosszul irányzott, rosszkor kimondott bírálat akár évtizedekre beivódhat az emlékezetébe. Meglehet, hogy - mint a történelem során oly sokszor - a fiatalokat egymáshoz láncolja az ilyesfajta szülői bírálat, tiltás. De ha nem így történik, egy kamasz fiú első szerelmére tett becsmérlő megjegyzések akkor is megingatják a szülő-gyerek kapcsolatot.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
„Olyan vagy, mint az apád!”
A fenti mondat a családok többségében jellemzően nem kifejezetten pozitív nyomatékkal hangzik el. A legnagyobb probléma vele, hogy a szülők közt fennálló konfliktust áttolja a gyerekre. A fiú ilyenkor úgy érezheti, hogy mindaz, ami az apjában rossz - vagy legalábbis az anyja annak tart -, benne is megvan. Az „Olyan vagy, mint az apád!” jellegű mondatok remek alapot adnak a későbbi párkapcsolati problémákkal tarkított életnek.
5 mondat, amit egy fiúnak gyakran hallania kell az apától
Fontos, hogy a gyerekeknek legyen egy támogató, segítő apaképe, hiszen hiánya befolyásolja mind a lányok, mind a fiúk későbbi személyiségét.
5 mondat, amit egy fiúnak gyakran hallania kell az apától: sokat számít, milyen felnőtt lesz belőle
Bárkinek születhet gyereke, de apának lenni életre szóló hivatás, ami nagy felelősséggel jár.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)