Mikor vegyél mobilt a gyereknek?
Lehet, hogy nem mindig arra használja, amire szeretnéd, de a biztonságát is szolgálhatja.
A mobiltelefonok terjedése számos szempontból segítheti a családok életét. Egyszerűbbé teszik a kapcsolattartást, illetve a mindennapi teendők összehangolását.
Ugyanakkor a telefonvásárlás komoly dilemma elé állíthatja a szülőket, ha a legkisebbekről van szó. A gyerekek ugyanis nem mindig arra használják a készüléket, mint amire azt a szülők szánják, sok esetben azonban nagyon is hasznos lehet, sőt, a lurkó biztonsága múlhat rajta.
Az első mobil még csak játékszer
A Telenor megbízásából 2010-ben a Hoffmann Research családokat kérdezett meg arról, hogy mire használják a gyerekek a mobiltelefont.
Kiderült, hogy a kicsik az első mobilt még játékszerként kezelik. Nagyon vonzóak számukra az egyes szórakoztató funkciók, mint például az előre telepített játékok, csengőhangok vagy zenék, illetve a fényképezés. A kommunikáció csak másodlagos, hívni inkább a szülők, rokonok, barátok szokták őket. A szórakozás a későbbiek során is ugyanolyan népszerű marad, ám már beszélgetnek is a készüléken, mégpedig egyre többet.
Ugyanakkor a mobiltelefonnak sokkal fontosabb funkciója is lehet, mint a kikapcsolódás vagy a kapcsolattartás.
Hiszen a gyerkőc mindennapjai során bármikor adódhat olyan helyzet - akár csak egy programváltozás -, amikor tényleges hasznát veheti a készüléknek. Nem beszélve arról, hogy mobil nagyfokú biztonságot ad a gyereknek, mint ahogy a szülő számára is megnyugtató, hogy csemetéje bármikor el tudja őt érni, és viszont.
Mikor kapjon mobilt?
Mindazonáltal a mobil egy értéktárgy, amit akkor érdemes a gyerek kezébe adni, amikor már tud vigyázni rá. De vajon mikor jön el ez az idő? A Telenor által szervezett kerekasztal-beszélgetésen két sztármami, Farkasházi Réka és Jakupcsek Gabriella mellett dr. Kósa Éva pszichológus, egyetemi tanár is állást foglalt a fenti kérdésben.
- A hétéves fiamat nemsokára el kell kezdenünk önállóságra szoktatni: pár év múlva valószínűleg már egyedül jár majd iskolába. Bár azt gondolom, nem feltétlenül szükséges a gyerekeknek ilyen kiskorban mobiltelefont venni, ha már egyedül közlekednek, mindenképpen hasznos lehet egy olyan eszköz, amivel bármikor segítséget kérhetnek tőlünk - mondta Farkasházi Réka.
Hasonló véleményen van Jakupcsek Gabriella is:
- Úgy gondolom, hogy a gyereknek érdemes olyan, viszonylag olcsó mobiltelefont választani, amelyet könnyen pótolhatunk, ha esetleg elveszíti vagy ellopják. A mobil ma már nem státusszimbólum, hanem egy mindannyiunk számára elérhető, a családtagok közötti kommunikációt segítő eszköz, amely támogatja a szülőt abban, hogy a gyerekét biztonságban tudhassa akkor is, ha éppen távol vannak egymástól.
Dr. Kósa Éva szerint nincs általános recept - a döntés a szülő kezében van, hiszen ő ismeri a legjobban a gyerekét.
- Nem lehet szigorúan meghatározott életkorhoz kötni, hogy a gyerekeknek mikor célszerű mobiltelefont adni, hiszen ebben meghatározó szerepe van a gyerekek személyiségének, az egyes családok nevelési szokásainak.
Célszerű a szülőknek akkor beleegyezni a telefonvásárlásba, ha a gyerek már felelősen viselkedik, és mérlegelniük kell, hogy egyáltalán szüksége van-e telefonra. Különösen ügyelni kell arra, hogy egy drága telefon megvételével nehogy támogassák a gyerekek közötti versengést. Nem attól lesz valaki jó szülő, ha drága dolgokat vásárol a gyerekének - mondta a szakember.
Mit tegyél, hogy ne kerüljön sokba?
A szülők jellemzően a jól kontrollálható feltöltőkártyás megoldást részesítik előnyben. Ám bármikor adódhat olyan helyzet, amikor a gyereknek valóban fontos dolog miatt kellene telefonálnia, ám éppen egy fillér sincs a kártyáján.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogy ez ne történhessen meg, két dolgot tehetsz: kiemelt figyelmet fordítasz arra, hogy mindig csemetéd rendelkezésére álljon legalább annyi egység, amennyi híváskezdeményezéshez vagy sms-küldéshez szükséges, vagy olyan csomagra váltasz, melynek révén a családtagok lemerült egyenleg mellett is elérhetik egymást - ehhez elegendő lehet, ha a családban csak egyvalakinek van számlás előfizetése.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- anya
Rossz anya vagyok? A szülői bűntudat 3 leggyakoribb oka
- pénz
- támogatás