5 mérgező mondat, amit a sikeres gyereket nevelő szülők soha nem használnak
Egyes mérgező szülői mondatok aláássák a gyerek önbecsülését.
Mielőtt megszületnek a gyerekeink, mindannyian tökéletes szülők vagyunk, pontosan tudjuk, hogyan kell gyereket nevelni, nem követünk el hibákat. A neheze akkor jön, amikor valóban anyává, apává válunk. Ahogy a gyerek cseperedik, napról napra számos olyan szituációba kerülünk vele, amire esetleg meggondolatlanul, indulatból reagálunk. Ilyenkor elhangozhatnak olyan mondatok, melyek - különösen, ha ismétlőnek - akaratlanul is aláássák a gyerek önbizalmát.
Ahhoz, hogy a személyisége minél kiegyensúlyozottabban fejlődjön, bízzon önmagában, és sikereket érhessen el az életben, fontos, hogy szülőként tisztában legyél vele, melyek azok a mérgező mondatok, amiknek a használatát akkor is kerülni kell, ha a gyerek felbosszantott a viselkedésével, nem úgy reagál egy helyzetre, ahogyan azt várnád.
5 mérgező mondat, amit ne mondj a gyereknek
Amikor a gyerek „rosszul” viselkedik, kifakad, esetleg dührohamot kap, elsősorban megnyugtatásra van szüksége. Dr. Tovah Klein gyermekpszichológus szerint minden olyan mondat, amely a gyereket hibáztatja egy „nem helyénvaló” viselkedéséért vagy érzelemért, maradandó károsodást okozhat az önbecsülésében.
- A szégyen érzése egy kisgyerek számára mérgező lehet, melyet aztán magukkal is visznek: az önmagukban való kételkedés magjává válik a lelkükben.
Mérgező mondatok, melyek aláássák a gyerek önbecsülését
- Szóval megint rosszkedved van. Mindig rosszkedved van.
- Miért idegeskedsz mindig, amikor ez történik?
- Muszáj mindig ezt csinálod?
- Ez nevetséges!
- Túlreagálod.
Amikor egy gyereket akár akaratlanul is, de megszégyenítenek a szülők - azok az emberek, akiknek a szeretete és a véleménye a legfontosabb számára -, az önbizalma csorbul, motivációja csökken. Emiatt kevésbé valószínű, hogy új dolgokat próbál ki, új kihívásokkal néz szembe, melyekre azonban szüksége van a későbbi sikerek eléréséhez.
A szülők célja általában egyáltalán nem a megszégyenítés, ám a mindennapok stressze, a kisebb-nagyobb családi frusztrációk, testvérharcok közepette könnyen kibukhatnak olyan mondatok, melyekkel meggondolatlanul aláássák a gyerek önbizalmát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit mondj helyette?
Amikor úgy érzed, hogy a gyereked felbosszantott, először is lépj hátra egyet, és végy egy mély levegőt. Próbáld megőrizni a higgadtságodat és nem indulatból reagálni. Ami nagyon fontos, hogy ismerd el a gyerek érzelmeinek létjogosultságát. Például így: „Értem, hogy most rosszkedved van, és nem akarsz óvodába menni.” „Megértem, hogy ideges vagy az öcsédre, amiért elvette a játékodat.”
Amellett, hogy elismered a gyerek nehéz érzéseinek létjogosultságát, mondd el neki, hogy a csalódottságától, a dühétől vagy a rosszkedvétől függetlenül sajnos muszáj megtenni valamit: óvodába menni, abbahagyni az öccsével való ordítást. Nem kell túlbeszélni, de egy kis empátia sokat segít. És ami még nagyon lényeges: ha mégis elvesztetted a türelmedet, és felindultságodban olyasmit mondtál, amit megbántál, ismerd el a hibádat, kérj bocsánatot. Ez segít visszaépíteni a köztetek lévő bizalmat.
4 mérgező mondat, amit sose mondj a fiadnak anyaként - Lélekmétely szavak, melyek sok családban elhangzanak
Ártalmatlannak hitt, ám kártékony mondatok.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológus
- párkapcsolati probléma