Mágikus jelentőségű napok

Meghatározhatják a gyerek életét

Az örömteli ünnepek növelik a gyerek ősbizalmát, egy kevésbé sikerült viszont egész életére árnyékot vethet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki örül, ha úgy érzi, különleges ünneplés tárgya. Ezeket a személyes jelentőségű alkalmakat csakugyan nagyra kell becsülnünk, részben, mert az adott pillanatban nagy örömet szereznek, részben, mert reményt nyújtanak a jövőre nézve.

Minél jelentéktelenebbnek és bizonytalanabbnak érzi valaki a világban betöltött helyét, annál nagyobb szükség van rá, hogy valaki megerősítse a fontosság tudatát - ha lehetséges, az egész világmindenség, ha nem, akkor legalább azok a személyek, akik a legtöbbet jelentik az adott ember számára.

Az év fénypontjai

A gyermekeknek különösen nagy szükségük van erre a fajta élményre.

Szerencsés esetben az ünnepek alkalmával minden szeretetteljes figyelem feléjük fordul, és minden arra szolgál, hogy meggyőzze őket tulajdon jelentőségükről: az ajándékok azt bizonyítják nekik, hogy szeretik őket, ugyanakkor azt is, hogy értékes személyek.

Ha ezeket az alkalmakat a megfelelő szellemben ünnepled meg, akkor fényük az élet hétköznapjait is bevilágítja.

Ezeknek az eseményeknek a rendszeres ismétlődése biztosítja arról gyermekedet, hogy az idők során nem válik kevésbé fontossá családja számára.

A két ősfélelem

Az emberiségnek két ősfélelme van: a testi és az érzelmi nélkülözés. Az előbbi félelem tárgyát leginkább az éhség, míg a másodikét az elhagyatottság testesíti meg. Társadalmunkban a gyermekek nem halnak éhen - bár éhséget hosszabb-rövidebb ideig mindenki érez -, az elhagyatottság érzését azonban, ha csak átmenetileg is, kivétel nélkül megtapasztalják olyankor, amikor a szüleik nincsenek a közelükben.

15 jel, hogy lelki problémákkal küzd a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ennek a fajta nélkülözésnek a jelentősége pedig mérhetetlen nagyra nő a tudattalanban, ahol minden más félelmet is ez jelképez.

Az ünnepek eloszlatják

Az ünnepek, amikor a család körülüli az asztalt, segítenek eloszlatni a gyermek legsúlyosabb félelmét: részben valódi, részben pedig - és ez még fontosabb - jelképes szinten is.

A családi összejövetel megnyugtatja a kicsit: nem kell félnie, hiszen fontos a szüleinek, emellett pedig még mások is szeretik. Vagyis a családi ünnepek, mind tudatos, mind tudattalan szinten, a legalkalmasabbak arra, hogy eloszlassák a gyermek leghevesebb félelmeit. Ennél hasznosabb tapasztalatokról nem is gondoskodhatnál csemetéd számára.

Az ünnepi öröm pozitív mágiájában ugyanis az a legcsodálatosabb, hogy biztonságot nyújt egész évre, amikor arra a legnagyobb szükség van, még egy-egy esetlegesen nehezebb élethelyzetben is.

A gyerekek ezt ösztönösen tudják, és, ha módjuk van rá, az ünnepi szellem kínálta jelképes biztonságot arra használják, hogy morális támogatást merítsenek belőle olyankor, amikor arra a legnagyobb szükségük van.

Lelki sérülések

Bármilyen odaadóan és szeretetteljesen gondoskodsz is gyermekedről, megeshet, hogy olyan lelki sérüléseket hordoz, melyekkel egyedül nem képes megbirkózni. Ismerd meg a leggyakoribb problémákat, hogy időben orvosolhasd a bajt!

A szív titkos évfordulói

„Az ünnepek a szív titkos évfordulói" - emlékeztet bennünket, felnőtteket Longfellow, a költő. Ezzel a sorával pedig meg is előlegezte azt, amit a pszichoanalízisnek később fáradságos munkával kellett kiderítenie: azt, hogy ezek az események, mind jó, mind rossz értelemben, nagy hatással vannak az életről alkotott képünkre. Az, hogy a negatív reakciók milyen rombolást visznek véghez a lélekben, talán még eredményesebben világítja meg az ünnepek fontosságát, mint jótékony hatású következményeik.

Ha egy ünnep rosszul sikerül, vagy valamilyen okból teljesen megfosztják tőle a gyereket - például praktikus okokból összevonják a születésnapját egy másik, időben ahhoz közel álló családi ünneppel -, az efölött érzett keserűség egyes esetekben nem korlátozódik az év egy bizonyos szakaszára, hanem árnyékot vethet a kicsi egész életére. A biztonságérzet hiánya miatt felnőttként önbizalomhiánnyal küzdhet, ami kiváló melegágya a negatív érzéseknek.

Az pedig, hogy ez a reakció idővel súlyosbodik vagy enyhül, akár egészen el is tűnik, attól függ, hogy hogyan éli át újra a lehangoló eseményt - azaz negatív élményei dacára képes lesz-e majd a saját gyermekeivel méltó módon ünnepelni.

A gyermekek ugyanis létükkel, illetve azzal, hogy a szülővel szoros érzelmi közelségben élnek, a lehető legnagyobb hatással lehetnek rá, a szülő pedig minden esetben még ennél is nagyobb hatást gyakorol a gyerek életére - és ez a hatás lehet jó is, rossz is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Bölcsen teszed tehát, ha jól sikerült ünnepeket teremtesz gyermekednek, és te magad is tiszta szívből élvezed azt, mert ezek a boldog napok jelentős mértékben kárpótolhatnak a saját gyerekkorodban esetlegesen elszenvedett érzelmi nélkülözésért.

Könyvünk Bruno Bettelheim Az elég jó szülő címe könyve alapján íródott, mely a Cartaphilus Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük