Ennél korábban nem lenne szabad elvágni a köldökzsinórt - Mégis, sok kórházban ez a rendszer

A WHO ajánlása szerint a köldökzsinór későbbi elvágása számos előnnyel jár.

koldokzsinor
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A köldökzsinór kialakulása a várandósság hetedik hetében megkezdődik, és egészen a szülésig kapcsolatot biztosít anya és magzat között: tápanyagokat és oxigéndús vért szállít a babához.

A szülést követően sok helyen szinte azonnal elvágják, ám az újabb vizsgálatok szerint ennek a gyakorlatnak lehetnek káros hatásai a babára nézve.

Mi van a köldökzsinórban?

A köldökzsinór - funiculus umbilicalis - nagyjából 50 cm hosszú, mutatóujj vastagságú, puha tapintású, szürke színű zsinór, mely a méhlepényt köti össze a babával. Nagy részét az úgynevezett Wharton-kocsonya képezi: ennek fő funkciója, hogy védi a köldökzsinórban futó ereket az összenyomódástól. Két verőér - köldökartériák -, valamint egy visszér - köldökvéna - fut a köldökzsinórban. Az erek a zsinóron belül spirális lefutásúak, így hosszabbak, mint maga a zsinór. Ennek köszönhetően a köldökzsinór húzásával sem záródnak el az erek, nem válik akadályozottá a tápanyagszállítás, ha a babára tekeredik a zsinór.

Ennél korábban nem lenne szabad elvágni

A világ legtöbb országában, így nálunk is, a köldökzsinórt közvetlenül a születés után elszorítják, majd elvágják. Valójában azonban meg kellene várni, míg alábbhagy a köldökzsinórban a vér pulzálása. Az érvényben lévő WHO-ajánlás szerint érdemes a köldökzsinór leszorításával legalább egy-három percet várni - kivéve, ha az újszülöttet újra kell éleszteni.

Az időre - 37. és 42. hét között - született csecsemők esetében a későbbi köldökzsinór-elszorítás növeli a babák hemoglobinszintjét, elegendő vastartalmat biztosít az első hónapokra, megelőzve ezáltal a vashiány kialakulását.

A koraszülött babák esetében még határozottabb a késleltetett köldökzsinór-elvágás pozitív hatása. Jobb vérkeringést biztosít a csecsemő szívében, valamint csökkenti az agyvérzés és a bélbetegségek kialakulásnak kockázatát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért sír fel a baba?

Sokáig tartotta magát a tévhit, hogy, ha a csecsemő felsír, egészséges, tüdeje erős. Valójában ez a sírás a tüdejébe hirtelen berobbanó oxigénnek köszönhető - ami fájdalommal jár -, továbbá az idegen kezek érintése, az ismeretlen, túl hangos zajok, valamint a túl erős fények is sokat hozzátesznek. Ha megvárják, míg a születést követően a köldökzsinórban még meglévő, oxigéndús és tápanyagban gazdag vér átáramlik a babába, azzal lehetőséget teremtenek rá, hogy az újszülött fokozatosan és kíméletesen, fájdalom nélkül álljon át a tüdőlégzésre, könnyebben adaptálódjon a kinti élethez.

Akik a 37. hét előtt érkeztek

A következő képeken olyan gyerekeket láthatsz, akik koraszülöttként érkeztek a világra. Vannak köztük olyanok is, akik mindössze 23 hetesen születtek.

Icipici volt, amikor megszületett, de mára megerősödött: koraszülöttek mutatják a saját fotóikat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images.

Ezt is szeretjük