Sírásra növő dudor a baba hasán: a köldöksérv tünetei és kezelése
Így néz ki, és ezért nem kell leragasztani a babák köldöksérvét.

- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- A természet ihletet ad (x)

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
A köldöksérv - latinul hernia umbilicalis - felnőttkori formáját jellemzően megerőltetés, a hasfal túlzott igénybevétele okozza.
A hasfal fejlődéstani okok miatt a köldök területén gyengébb, épp ezért a köldöksérv nemcsak felnőtteknél, de csecsemőknél is jelentkezhet: az újszülöttek 4-8%-ánál alakul ki.
Köldöksérv babáknál
A méhen belüli élet során a magzatot a méhlepénnyel - az anyai keringéssel - a köldökzsinór köti össze. Ezen keresztül kapja az oxigéndús, tápanyagban gazdag vért, mely elengedhetetlen a fejlődéséhez. A születést követően a köldökzsinórt átvágják, a köldökcsonk pedig a benne lévő kötőszövetekkel, erekkel együtt elsorvad, hiszen a babának már nincs rá szüksége. A csonk felszíne hámosodik, ám izomzat nem fedi, így a hasfal gyenge pontja marad. A növekedés során viszont a hasizmok erősödésével ez a helyzet változik.

Vannak azonban újszülöttek, akiknél egy ujjal visszanyomható dudor van a hasukon, melyen át a béltartalom kitüremkedik. Kicsit olyan, mintha egy gomb lenne a baba hasán: van, akinél pusztán borsónyi, míg másnál akár apróbb almányi méretű is lehet. Koraszülötteknél, alacsonyabb születési súllyal érkező babáknál gyakoribb a köldöksérv, mely nevetéskor, síráskor, köhögéskor, kakiláskor jobban kitüremkedhet, majd magától visszább húzódik.
Az újdonsült szülők számára ijesztő látvány lehet, ám jó hír, hogy az állapot nem veszélyes, és a hasfal erősödésével jellemzően legkésőbb óvodás korra meg is szűnik. Míg egyéb sérvtípusoknál - például lágyéksérv esetében - előfordulhat, hogy a kitüremkedett bélszakasz kizáródik, megcsavarodik, emiatt javasolják a szakemberek a mielőbbi műtétet, ám a babák köldöksérvénél ez nagyon-nagyon ritka, tehát aggodalomra nincs ok.
Nem kell leragasztani a köldöksérvet
Az 1950-es ’60-as években vált divattá a babák és kisgyerekek köldöksérvének leragasztása: ilyenkor egy gézgombolyagot raktak az érintett területre, majd egy széles ragasztóval a hasfalra ragasztották. Mára azonban bebizonyosodott, hogy egyrészt nem gyorsítja meg lényegesen a köldöksérv visszahúzódásának ütemét, másrészt az állandó ragasztgatás növeli a bőrfertőzések, bőrgyulladások kialakulásának esélyét. A ragasztó ugyanis eleve kisebb hámsérüléseket okozhat a babák finom bőrén, ráadásul mögötte felgyűlhet a kosz, váladék. Mindezek mellett zavarhatja a csecsemőt - akár a mozgásfejlődésben is hátráltathatja.
Műtét: csak 5 éves kor felett
Az esetek túlnyomó többségében a veleszületett köldöksérv a hasfal erősödésével magától elmúlik. Ha azonban ötéves korban még mindig megvan, érdemes műteni. Ilyenkor a köldök alatt félkör alakú ívelt metszést ejtenek, a hasfali nyílást néhány csomós öltéssel zárják. A műtét jellemzően egynapos sebészet keretében zajlik, a heg pedig gyorsan gyógyul.
Díjnyertes fotók a születés csodájáról
A képekből elképesztően érződik az a fájdalom, öröm és határtalan boldogság, amit az édesanyák és párjaik a szülőszobában élnek át.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- köldökzsinór
- köldök