Székrekedés, hasmenés és puffadás ellen
Így gyógyítsd a kicsit!
Természetes megoldást keresel a gyerkőc kínzó panaszaira? Íme, a legjobb, pofonegyszerű gyógymódok!
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Kisgyermekkorban a leggyakrabban talán az emésztés körül jelentkeznek problémák. Ha gyermeked sűrűn panaszkodik fájó pocakjára, rendszeresen küzd hasmenéssel, vagy épp nem tud könnyíteni magán, a természet patikájához is fordulhatsz. Számos egyszerű praktikával segíthetsz rajta: ismerd meg a legjobb módszereket a kínzó problémákra, melyeket otthon is bármikor bevethetsz.
Székrekedés
Amikor a gyerkőc székrekedéssel küzd, sok szülő szinte gondolkodás nélkül hashajtóért nyúlna. Pedig a kicsiknél nem ajánlatos azonnal ezt a drasztikus módszert bevetni, különösen, ha nem olyan súlyos a helyzet, amire a természetes praktikák már nem jelentenének megoldást. Amennyiben azonban tartósan, vagyis 24 óránál tovább fennáll a kóros állapot, mindenképpen vidd a kicsit orvoshoz, aki végbélkúpot vagy enyhe, kifejezetten gyerekeknek kifejlesztett hashajtót javasolhat.
Fokozd a rostbevitelt!
Az oldhatatlan rostok a folyadékot magukba szívva növelik a széklet térfogatát, és felgyorsítják az áthaladását. Amennyiben gyermeked székrekedésre hajlamos, érdemes joghurtba kevert korpás müzlivel kezdenie a napot. A rostbevitelt azonban csak fokozatosan szabad emelni, különben a kicsinél puffadás és hasgörcs léphet fel.
Vesd be a lenmagot!
A lenmag rostban és omega-3 zsírsavakban gazdag - ez utóbbiak jótékony hatást gyakorolnak a szívre és a keringési rendszerre. Ha naponta kétszer-háromszor egy evőkanálnyit adsz a kicsinek az őrölt magból, vagy lenmagolajos salátát készítesz, segíthetsz gyermekeden.
Hasmenés
A kellemetlen hasmenés esetében két dolgot mindenképpen tarts szem előtt. Kisgyerekeknél elsősorban a kiszáradás megakadályozására kell figyelmet fordítani, emellett pedig átmenetileg érdemes minden olyan dolgot kiiktatnod az étrendjéből, ami tovább ronthatja a helyzetet.
Ha a gyereknek nem kell elmennie hazulról, és nem akut hasmenésről van szó, hagyhatod magától is lezajlani a dolgot, néhány természetes praktikával megkönnyítve a helyzetet. Amennyiben azonban 24 óránál tovább tart a panasz, mindenképpen fordulj vele orvoshoz.
Csillapító csersav
A cukorral ízesített fekete tea hidratálja a kicsi szervezetét, a benne lévő csersavaknak köszönhetően pedig csökkenti a belek gyulladását. A cukor emellett javítja a nátrium és a víz felszívódását.
A csersavat merítheted szederlevélből is, melyet a népi gyógyászat régóta használ a hasmenés kezelésére. Tegyél 1,5 gramm szárított szederlevelet egy pohárnyi forrásban lévő vízbe, 10 percig hagyd állni, majd szűrd le. Naponta három pohárral adj csemetédnek az italból, a főétkezések között. Ha ízesebb frissítőt szeretnéd adni gyermekednek, a gyümölcsből is főzhetsz teát neki, vagy filteres szederteát is készíthetsz.
Puffadás
A puffadás és a bélgázosság okozta görcsöket könnyen megelőzheted, ha kitapasztalod, csemetédnél mely ételek okozzák leggyakrabban a problémákat, és ezeket kiiktatod az étrendjéből. Ha azonban mégsem sikerülne elkerülni, az alábbi gyógynövények valamelyikét próbáld ki!
Gyömbér
A gyömbér serkenti az emésztést, így a táplálék nem tölt hosszú időt a belekben, tehát kevesebb gáz képződik. Adagolhatod gyermekednek naponta kapszula formájában vagy étkezés előtt 30 cseppet tinktúraként.
Borsmenta
A borsmenta szintén javítja az emésztést, és csökkenti a gázképződést. Egy-két kanálnyi borsmentalevélből vagy teafilterből főzz teát, és naponta három-négy alkalommal itass meg egy csészényit gyermekeddel.
Édeskömény
A finom illatú édesköménymagot évszázadok óta használják a gázképződés visszaszorítására és az emésztés javítására. A kömény-, az ánizs- és a zellermag szintén hasonló hatással rendelkezik. Ha gyermeked gyakran puffad, étkezés után adj neki fél teáskanálnyi édesköménymagot. Ennek elrágcsálásával végre nem kell átélnie a kellemetlen feszítő érzést.

Védelem a legkisebbeknek is
A Fénylő csillag nevet viselő fertőtlenítő, légfrissítő olajkeverék jó szolgálatot tesz, ha a baba vagy a kisgyermek beteg, sőt, megelőzés szempontjából is. Akár már újszülött kortól is párologtathatod a gyerekszobában.
Promóció
Cikkünk az 1001 otthoni gyógyír című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!

- iskola
- iskolakezdés
Így ismerheted fel a tehetség első jeleit

- iskola
- iskolakezdés
Így ismerheted fel a tanulási zavarok első jeleit

- iskolakezdés
- pattanás