Így kérheted 2025-ben az iskolakezdés halasztását – Módosult a rendszer
Ha szeretnéd, hogy a nagycsoportos gyerek még egy évig maradjon az óvodában, most kell elkezdeni beszerezni néhány szakvéleményt.
Hosszú évtizedeken át a szülő és az óvónő együttes döntésének eredménye volt, hogy a tanköteles korú, nagycsoportos óvodás megy-e iskolába szeptemberben, elég érett-e már az általános iskolára, vagy sem. Egy 2020. január 1-jén hatályba lépő jogszabály értelmében azonban ez a döntés átkerült az Oktatási Hivatalhoz.
Ha gyermeked 2025. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, 2025 szeptemberében meg kell kezdenie az általános iskola 1. osztályát. Amennyiben úgy érzed, nem érett még meg erre, már nem elég az óvodával egyeztetned, hanem heteken belül kérvényezned kell az Oktatási Hivatalnál az iskolakezdés halasztását.
Így működik 2025-ben az iskolakezdés halasztása
Nem kérhetsz szakvéleményt a pedagógiai szakszolgálattól
Míg néhány évvel ezelőtt sok szülő kapta azt a tanácsot, hogy a legjobban akkor jár, ha a gyermeke vizsgálata céljából a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálattól kér egy időpontot – hiszen a tőlük kapott szakvélemény számít a legerősebbnek –, idén ez már nem járható út. A pedagógiai szakszolgálatok annyira leterheltek, hogy a szülő nem, csak az óvoda kérheti a gyerek vizsgálatát.
Ha tehát szeretnéd, hogy a gyerek maradjon még egy évet az óvodában, szülőként kell írnod egy kérvényt, melyben megindokolod, hogy miért tartod fontosnak, hogy a gyermeked még ne kezdje meg az iskolát a 2025/2006-os tanévben. Ehhez a szülői kérvényhez csatolhatsz szakvéleményeket. Ha az Oktatási Hivatal ez alapján még nem érzi egyértelműnek a helyzetet, kérni fogja a gyerek vizsgálatát, ebben az esetben januárban mehettek a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálathoz.
Pár héttel korábban kérvényezheted az iskolakezdés halasztását
Az eddigi évekhez képest idén korábban megnyílik az Oktatási Hivatalnak az az online felülete, ahová feltöltheted a kérvényedet, szakvéleményeket csatolhatsz hozzá. Az Oktatási Hivatalnál azt a tájékoztatást kaptuk, hogy 2024-ben várhatóan már december közepétől elérhető lesz, és 2025. január 12-15-ig lehet feltölteni a kérvényeket. Tehát december közepe és január közepe között erre a linkre kell kattintanod, itt kérvényezheted a gyermek plusz egy évig történő óvodában maradását, illetve az iskolakezdés halasztását.
A pontos dátumok december elején kerülnek ki az Oktatási Hivatal honlapjára. Addig pedig még van idő beszerezni néhány szakvéleményt, mellyel alátámaszthatod, hogy gyermekednek szüksége van még egy év óvodára. Az alábbiakban ehhez adunk egy-két ötletet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ilyen szakvéleményt érdemes csatolni
Előfordulhat, hogy logopédiai probléma miatt érdemes halasztani az iskolakezdést. Amennyiben a gyerek több hangot is téveszt, felcserél, az megnehezíti számára az írás-olvasás tanulást. Ezt a tényt óvodai vagy magánlogopédustól kapott szakvéleménnyel támaszthatjátok alá.
Akár az óvónőt is megkérheted, hogy az iskolakezdés halasztásához írjon szakvéleményt számotokra. Esetleg kiérheted az intézményből az óvodai fejlődési naplót, melynek másolatát csatolhatod a kérelemhez.
Ha valamilyen komolyabb változás történt a gyerek életében, mely megviselte, esetleg szorongó, pszichológushoz jártok, érdemes a szakembertől kérned egy szakvéleményt, mely tartalmazza a további egy év óvodai nevelésre vonatkozó javaslatot.
Ha sokat betegeskedik a gyerek, nem elég erős még az immunrendszere, akár a gyermekorvostól is kérhetsz egy írásos igazolást erről a tényről. Hiszen az iskolában nem lesz mindegy, mennyit hiányzik, mennyit kell pótolni, indokolt lehet, hogy még egy évig erősödjön a szervezete.
Az általad írt szülői indoklásban pedig hivatkozhatsz többek között a kitartó figyelem hiányára, impulzuskontroll-problémára, fejletlen mozgáskoordinációra, gyenge monotóniatűrésre, még kialakulatlan jobb-bal dominanciára. Érdemes megnézned a Szülő Hang nevű civil szervezet oldalát, ahol ötleteket kaphatsz azzal kapcsolatban, a te gyermeked esetében milyen indokokat érdemes említeni, amikor az iskolakezdés halasztását kéred az Oktatási Hivatalnál.
Amikor nem kell kérvény
Ha a gyermeket már vizsgálta korábban a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága, és megállapították a sajátos nevelési igényt (SNI) vagy a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséget (BTMN), úgy nem kell külön kérvényt benyújtani. Ilyenkor a szakértői véleményt csak az óvodában kell bemutatni, ahol a köznevelés információs rendszerébe (KIR) rögzítik majd az óvodában maradás tényét.
„Azt mondta, hogy nem a barátom…” - Így reagálj szülőként jól az ovis összezördülésekre
Elsőként erősítsd meg a gyereked abban, hogy ez a nehéz érzés, ami most a lelkét nyomja, teljesen normális.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- vers
- józsef attila