Hány éves kortól járjon egyedül iskolába a gyerek? Ez a magyar szülők véleménye

Mi az, amit egy szülő megtehet iskolás gyermeke védelme érdekében? Milyen eszközt adjon a kezébe, és mire tanítsa meg őt, hogy önállóan, és biztonságosan járhasson iskolába?

Iskolába járás egyedül
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az iskolába járás során nagyon fontos, hogy a szülő biztonságban tudhassa gyermekét, melyet számos tényező veszélyeztethet, mint például a rohanó, felgyorsult közlekedés vagy az okoseszközök káros hatásai. 

A Media Markt és az Opinio Institute szülők bevonásával végzett kutatása alapján összeszedett pár hasznos tanácsot kisiskolás gyermekeknek és szüleiknek, hogy biztonságban induljon az iskolakezdés.

A gyermekek biztonsága elsődleges. Attól függően, hogy hány évesek, a szülő tehet bizonyos óvintézkedéseket, amelyekkel, ha nem is tudja minden esetben megelőzni a bajt, de baj esetén felkészíti őket, és lehetőséget biztosíthat számukra a megfelelő cselekedetre.

Iskolába járás egyedül

Hány éves kortól járjon egyedül iskolába a gyermek? A Media Markt és az Opinio Institute közel 700 szülő bevonásával végzett közös felmérése szerint, bár a családok 60%-a 10-14 éves korban tartja időszerűnek, hogy gyermeke önállóan járjon iskolába, a válaszadó szülők jelentős, 30%-a gondolja úgy, hogy gyermekük akár már hat- és kilencévesen, tehát általános iskola alsó tagozatában is elég érett lehet ehhez. Valójában erre a kérdésre nincs mindenkire érvényes válasz, minden családnak magának kell eldöntenie, mikor jött el az idő.

A legtöbb felmérés és javaslat szerint azonban tízéves kor körül lesz a gyermek elég érett ahhoz, hogy biztonsággal tudjon tájékozódni és felmérni bizonyos helyzeteket. Természetesen ez egyénenként nagyon eltérhet, illetve az sem mindegy, milyen útvonalon lehet eljutni az iskolába, és ehhez milyen eszközöket kell igénybe venni.

GettyImages-1258134242
Fotó: Pahis / Getty Images Hungary

Tanítsd meg gyermekedet biztonságosan közlekedni!

A kutatásban részt vevő szülők 87%-a szerint az alapvető közlekedési szabályok és biztonsági szokások gyakorlása az első, amit megtanítanának gyermeküknek. Ez az evidencia manapság azonban már jóval komplexebb, mint szüleink vagy nagyszüleink idejében volt, hiszen azóta az élet felgyorsult, a forgalom megnőtt, és változtak a közlekedési eszközök is. A megkérdezettek mindössze 19%-a nyilatkozott úgy, hogy gyermeküket autóval viszik mindennap, többségüknek (29%) már egyedül, sétálva vagy tömegközlekedéssel jár, illetve 8%-nak pedig egyedül, biciklivel vagy rollerrel közlekedik gyermeke.

Az általános biztonsági tanácsok mellett tehát - úgymint a "körülnézünk, mielőtt lelépünk az útról", vagy a zebrán, zöld lámpánál való átkelés tanácsánál - jóval összetettebb közlekedési szabályok biztonságos elsajátítására és megfelelő felszerelésre (bukósisak, fényvisszaverők) van szükség, mielőtt a gyermeket útnak engedi a szülő.

Mikortól érdemes mobiltelefont adni gyermekednek?

A nagy kérdés, ami egyre kisebb kortól foglalkoztatja a szülőket. Nem csak a már mobiltelefonnal rendelkező osztálytársaktól érkező „nyomás” miatt, sokkal inkább az általános aggódás enyhítése és az elérhetőség érdekében. A Media Markt kutatásában részt vevő szülők többsége, 56%-a 10-14 éves korban adna gyermekének elsőként saját telefont, ugyanakkor 25% akár már korábban, alsó tagozatban élne a lehetőséggel. Ez a válasz a 20-29 évesek körében volt a legjellemzőbb. A családok 14%-a csak 15 éves kor felett, ugyanakkor a megkérdezettek 4%-a akár már hatéves kor alatt is elég érettnek érzi gyermekét ahhoz, hogy mobiltelefon segítségével kommunikáljon vele. A Media Markt szaktanácsadói szerint - hacsak speciális igények nem indokolják - felső tagozat előtt az okostelefon helyett érdemes lehet inkább okosórát beszerezni a gyermek számára. A felmérés szerint a szülők 47%-a szeretné tudni, hogy merre jár gyermekük.

Ennek érdekében használnak, vagy terveznek használni valamilyen technikai eszközt, okosórát, telefont, alkalmazást. Erre a funkcióra egy okosóra is tökéletesen alkalmas lehet, sőt bizonyos modellek lehetővé teszik egy-két előre beprogramozott telefonszám hívását is. Ha azonban mindenképp mobil vásárlására kerülne a sor, érdemes első készüléknek egy olcsóbb eszközt választani a sérülések, az elvesztés vagy lopás lehetősége miatt.

Beszélgess az esetleges veszélyhelyzetekről!

Amikor nincs veled, a közlekedésből adódó veszélyhelyzetek mellett számos olyan kellemetlen szituáció történhet gyermekeddel, amelyekkel az addigi élete során nem került szembe. Ilyen lehet a felügyelet nélkül idegenekkel való találkozás, a rosszindulatú, esetleg rossz szándékkal közeledő társak az iskolában vagy az iskola körül, mobil és számítógép használata esetén pedig az online térben. A Media Markt Magyarország ügyvezető igazgatója, Szilágyi Gábor fontosnak tartja, hogy gyermekeivel folyamatosan beszélgessenek ezekről a helyzetekről: 

Mindig arra biztatjuk a lányainkat, hogy merjék felénk jelezni, ha számukra kellemetlen, kényelmetlen helyzetbe kerültek, még olyan esetben is, ha a figyelmeztetésünk ellenére kerültek bajba, ezért azt hiszik, hogy haragszunk majd rájuk. Véleményem szerint a legtöbb, amit a szülő tehet, hogy mindig igyekszik megértéssel kezelni a helyzetet és bízni gyermekében.

Sok esetben a szülő reakciójától való félelem tartja vissza őket attól, hogy nyíltan merjenek beszélni az őt ért atrocitásokról. Ilyen helyzetben jó, ha emlékeztetjük magunkat rá, hogy mi is voltunk gyerekek, és nem mindig tettük azt, ami helyes.

Ha a gyerek kamaszkorban van, vagy csak éppen olyan periódusban, amikor nem szívesen nyílik meg feléd, érdemes diszkréten az iskolával, az osztályfőnökkel is rendszeresen egyeztetni. Olyan nehézségekre mutathatnak rá, amit a megszokott otthoni környezetben nem biztos, hogy érzékel a szülő.

Emlékeztesd gyermekedet a mobilhasználat veszélyeire!

Az okosóra vagy a mobil rendkívül hasznos eszközök a megfelelő használat mellett. A mai gyerekek többsége úgy nő fel, hogy a szülőktől automatikusan, megfigyelés alapján tudja használni a készülékeket, de érdemes azért az önállósodás folyamataként a legfontosabb funkciókat átismételni velük, mielőtt útnak engedjük őket. Arra az esetre, ha történne valami a telefonnal vagy az órával, jó, ha tudnak fejből legalább két-három telefonszámot, amit baj estén felhívhatnak. Akár a rendőrség és a mentő hívását is begyakoroltathatod velük.

Okosórák esetében lehet lényegesen eltérő a hívás/segélyhívás funkció, ezeket használat előtt mindenképp vedd velük át! Hasonlóan fontos azonban, hogy megtanítsd számukra, hogy egy olyan eszköz, ami kapcsolódik az internetre, sokrétű veszélyforrás is lehet. Egy okoskészülék figyelemelterelő mivolta - a képernyő bámulása, hangos zenehallgatás - elsősorban a közlekedésnél veszélyes, ugyanakkor az online jelenlét olyan helyzeteknek teheti ki őket, amelyekkel a szülő mellett ülve, az ő telefonját, gépét használva korábban feltehetően nem találkozott.

GettyImages-1411451421
Fotó: Silvia Moraleja / Getty Images Hungary

Alapvető szabályok iskolásoknak okosmobil-használathoz

Bár a gyermek, mire okostelefon-használó lesz, feltehetően már „mindent jobban tud” a szülőnél, érdemes azonban sulykolni az eszközhasználattal kapcsolatos bizonyos alapvető szabályokat. Ezek közül az első és talán az egyik legfontosabb, hogy ne adjon ki személyazonosságra vonatkozó adatokat, információkat senkinek se magáról, se a családjáról. Ilyen információkat az ő korában kizárólag a szülőktől kérdezzen bárki. Kivétel lehet ez alól, ha eltéved, és egy rendőrtől vagy egy bolti eladótól kér segítséget, de online ezt nem indokolja semmi.

Állítsd a közösségi profiljait privátra, és mindig győződj meg róla, hogy aki ismerősnek jelöli, azt valóban ismeri! Fontos rámutatni, hogy kezelje óvatosan azokat, akik a világhálón veszik fel vele a kapcsolatot! Nem tudhatja biztosan, ki van valójában a profil mögött. Ne feledje, hogy bármi, amit akár telefonon, akár online megoszt magáról, azzal már nem ő rendelkezik, és mások felhasználhatják ellene. Az internetes bántalmazások típusainak spektruma igen széles, az üzenetben vagy kommentben történő megszégyenítéstől kezdve a képmanipulációkon, személyiséglopáson vagy szexuális zaklatáson keresztül bármivel találkozhat a gyermek onnantól kezdve, ha létrehoz egy közösségi felületen egy profilt.

Olvass tovább: i de ne álljon a gyerek, ha át akar menni a zebrán! Az ORFK és a DPD 8 legfontosabb ajánlása

Tanítsd meg a gyereknek, hogy a zebrán való áthaladáskor is kellő elővigyázatosság szükséges!

Ide ne álljon a gyerek, ha át akar menni a zebrán! Az ORFK és a DPD 8 legfontosabb ajánlása

Tanítsd meg a gyereknek, hogy a zebrán való áthaladáskor is kellő elővigyázatosság szükséges!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük