Hány centiig kell a gyerekülés az autóba? Más a határ az első és a hátsó ülésen
És hány autós gyerekülést fog elkoptatni, míg eléri a szükséges magasságot?
A baba születése előtt az egyik, amit a leendő szülők biztosan beszereznek, az autós babaülés - hiszen jellemzően autóval mennek haza a kórházból. Innentől kezdve, ahogy a gyerek nő, bizonyos időközönként újabb és újabb gyerekülésre kell beruháznia a szülőknek. Vajon mikor ér véget ez a folyamat? A gyerek hány éves koráig, illetve hány centis magasságig kell a gyerekülés vagy ülésmagasító a kocsiba?
Hány centiig kell a gyerekülés az autóba?
A gyerekülés használatát a KRESZ alapvetően nem életkorhoz, hanem a gyerek magasságához köti. Ha elérte a 135 cm-es magasságot, már gyerekülés és ülésmagasító nélkül utazhat a gépjárműben, de csak a hátsó ülésen. Az első ülésen való eszköz nélküli utazáshoz el kell érnie a 150 cm-es magasságot. A 135 cm-es magasságot jellemzően az alsó tagozatban, 9-10 éves korig elérik a fiúk és a lányok is. 11-12 éves korra - 5-6 osztályig - pedig általában már az első ülésen való utazáshoz sem szükséges ülésmagasítót használni. Ha azonban biztosra akarsz menni, nézd meg a gyereket az autóban: amennyiben a biztonsági öv nem a vállánál, hanem inkább még a nyakánál halad el, szükség van a gyerekülésre vagy legalább egy ülésmagasítóra.
Hány gyerekülést fog elkoptatni 11-12 éves korig?
Babaülés
A csecsemők által használt babaülések jellemzően egyéves korig használhatóak. Nagy előnyük, hogy a gyerekkel együtt kivehetőek a kocsiból, sőt ha 3 in 1 babakocsit vettetek, akkor a babakocsi talapzatára is rögzíthető, így az alvó babát nem kell felébreszteni a ki- és beszálláskor. Ezekbe a baba egy babaüléshez tartozó biztonsági övvel rögzíthető, magát az ülést pedig az autó saját biztonsági övével kell becsatolni. Ha isofixes az autó, akkor egy külön isofixtalppal is rögzíthető az ülés a jármű karosszériájához.
Kisgyermekülés
Előfordulhat, hogy már egyéves kora előtt kinövi a babaülést - típustól függően általában 40-85 cm magasság között használhatóak. Ha az ülésben a feje teteje kétujjnyira van az ülés legmagasabb pontjától, és már stabilan tud ülni, jöhet a váltás a kisgyermekülésre. Ebbe a típusba még szintén az ülés saját biztonsági övével van becsatolva a gyerek, de már nem annyira fekvő, hanem ülő helyzetben utazik. A kisgyermekeknek szánt autósüléseket általában 105 cm körüli magasságig, nagyjából 3-4 éves korig lehet használni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyerekülés nagyobbaknak
A kisgyereküléseket követik a nagyobb gyerekek számára tervezett ülések, melyeket 12 éves korig, illetve 150 cm-es magasságig ajánlanak a gyártók. Ennek alternatívája az ülésmagasító, mely lényegében csak megemeli a gyereket, de nem támasztja a fejet, és nem jelent védelmet az esetleges oldalról jövő ütközések esetében.
Tehát míg egy gyerek eléri azt a magasságot, hogy ülés nélkül utazhat az autóban, három ülésre lesz szüksége - bár léteznek ma már olyan típusok is, melyeket 0-12 éves korig ajánlanak a gyártók. Fontos, hogy mielőtt bármelyik gyerekülés mellett leteszed a voksodat, mindenképpen tájékozódj, hogy a kiszemelt darab milyen eredményt ért el a törésteszteken.
Ezek voltak a világ első biztonsági gyerekülései - Életveszélyesnek tűnnek mai szemmel
Volt, hogy függőágyban utaztak a babák az autóban.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- biztonság
- autóbaleset
Ennyi ideig szabad használni az autós gyerekülést: a gyártók szerint utána cserélni kell
- biztonság
- biztonsági öv