Mit jelent, ha a gyerek rajzán túl sok a fehéren maradt terület - A pszichológus szerint érdemes odafigyelni
A gyerekrajzok a kicsik belső világának leképeződései.
Minden szülő élvezettel szemléli, ahogyan gyermeke az első nyomokat hagyja ceruzával. Kezdetben csak vonalak, majd irkafirkák és krikszkrakszok jelennek meg a papíron, majd az óvodáskor kezdetén már alakulnak az emberalakok is.
Szép lassan már felnőtt számára is élvezhető alkotások születnek, ám egy-egy különös rajz láttán a szülőkben felmerülnek bizonyos kérdések. Dr. Martin T. Stein gyerekpszichológus a Parents Magazinban írt cikkében néhány olyan jellegzetességre hívja fel a figyelmet, melyek diagnosztikai értékűek is lehetnek a gyerekrajzokon.
Szempontok a gyerekrajzelemzéshez
Ha túl sok a fehéren maradt terület
Feltűnő lehet a szülő számára, ha a rajzlapot a gyerek nem tölti ki teljesen, a papíron túl sok a fehéren maradt terület. Az ilyen rajz általában arra utal, hogy a gyerek életében sok olyan terület van, mely idegen számára, ahol ismeretlenül mozog. Mindez pedig szorongást kelt benne. A sok fehéren maradt terület gyakran kiegészül azzal, hogy a rajzolt alakok, tárgyak a papír méretéhez képest túlságosan aprók. Ha ezt látod a gyerek rajzán, az önbizalomhiányra utal.
Ha kevés a fehéren maradt terület
Ennek természetesen a fordítottja is előfordulhat. Amennyiben a gyerekrajz attól nem tűnik kiegyensúlyozottnak, hogy a kicsi túlságosan telezsúfolta a papírt, annak ugyanúgy üzenete van. Ebben az esetben a rajz erős dominanciaigényre vall, mely jellemzően a gyerek - felnőttekkel vagy más gyerekekkel szembeni - viselkedésében is megmutatkozik.
Ki a legnagyobb a rajzon?
Érdemes megvizsgálni a rajzon látható alakok egymáshoz viszonyított arányát. Jelentéssel bír, ha egy családrajz esetében az egyik figura a többinél jóval nagyobb. Amennyiben önmagát rajzolja nagyobbnak a többiekhez képest, az általában jó önbecsülésre vall. Ha valamely más személyt rajzol másoknál nagyobbra, az azt jelzi, hogy számára valamiért fontos emberről van szó. A gyerekek általában 8-9 éves korukig nem a realitásnak megfelelően, hanem érzelmeik által vezérelve vetik papírra a figurákat - ez pedig meglátszik az arányokon is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Különálló alak a rajzon
A gyerek családrajzán érdemes az alakok térbeni távolságát is megfigyelni. A nagy téri távolság kommunikációs problémákat, hiányzó interakciót sejtet. Ha valaki egyértelműen a többiektől külön helyezkedik el, annak is üzenete van. A különálló alak egyfajta kirekesztettségre utalhat, a gyermektől lélekben távol álló személyt jelez.
Mikor forduljatok szakemberhez?
Mindenkiben megvan a vágy, hogy rejtett üzenetet találjon a rajzban, de légy óvatos a túlértelmezéssel! - javasolja dr. Martin Stein. Érdemes nem pusztán önmagában dekódolni a gyerek rajzát, inkább beszéljetek róla! Tegyél fel kérdéseket a rajzzal kapcsolatban: "Kik a képen látható emberek?", "Mit csinálnak?" Ha pedig a rajztól függetlenül is úgy érzed, hogy a kicsi szorong, vagy valamilyen lelki probléma gyötri, melyre nem találjátok a megoldást, úgy mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni.
Hogy rajzolja saját magát a gyerek?
A következőkben olyan sajátosságokat sorolunk, melyeket a gyerek saját magáról rajzolt képein érdemes megfigyelni.
Hogy rajzolja saját magát a gyerek? Figyeld meg a képein ezt a 8 jellegzetességet!
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!