Karantén gyerekekkel: 7 egyszerű szabály, ami megelőzi a konfliktusokat

Vannak módszerek, amelyekkel a konfliktusok csökkenthetők.

Gyerekkel a karanténban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A koronavírus terjedése következtében hétfőn bezártak az iskolák, a diákok és a pedagógusok pedig digitális munkarendre állnak át. Egyre több vállalat dönt úgy felelősségteljesen, hogy otthoni munkavégzést tesz lehetővé alkalmazottai számára. A bezártság azonban számos konfliktust generálhat.

Kovács Ildikó önvédelmi szakértő szerint eljött az ideje, hogy valóban odafigyeljünk egymásra, így ugyanis lehetőségünk lesz minél gyorsabban kikerülni a kellemetlen helyzetekből.

A bezártság konfliktusokat szülhet

- A félelem nem rossz dolog, sőt, igazából nagyon hasznos érzés. Arra késztet minket, hogy átgondold a lehetőségeidet, a következő lépéseket és a teendőket. Ez az érzés az, ami miatt igazából túl tudunk élni - mondja Kovács Ildikó önvédelmi szakértő. Szerinte az otthoni munkavégzésre és tanulásra való átállás, valamint a bezártság is megköveteli, hogy felkészüljünk minden eshetőségre, de leginkább az otthoni konfliktusok megelőzésére és kezelésére. 

GettyImages-546004148

- A gyerekek látják, érzik, hallják, hogy mi történik körülöttük a világban és szűkebb környezetükben. Testközelből tapasztalják meg a változást, ez pedig megrémisztheti őket. Egy ideig gyűjtik a feszültséget, aztán kiadják magukból hiszti, dobálás, csapkodás, köpködés formájában. Furcsán hangzik, de ez jó. Ki kell jönnie, fel kell hogy tudjanak szabadulni - magyarázza a szakértő, aki szerint a következő időszakban a gyerekek agresszívvá válhatnak a szülőkkel és a testvéreikkel szemben is. 

Módszerek, amelyekkel a konfliktusok csökkenthetők

Van azonban néhány módszer, aminek a segítségével a feszültségek, ezáltal pedig a konfliktusok is csökkenthetők.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

  •  Adj pár napot magadnak, hogy kialakítsd a napirendet. A gyerekek ettől biztonságban fogják érezni magukat, és csökkenni fog a hisztik száma.
  • Naponta két-három alkalommal teremts lehetőséget a gyermek számára a mozgásra. Ha van terasz, udvar, tornázzatok ott együtt, ha erre nincs lehetőség, tárd ki a nappali ablakát, hogy bejöjjön a friss levegő, és mozogjatok a szőnyegen.
  • A napirendedben határozz meg olyan idősávokat, amikor csak a gyermekre koncentrálsz. Ekkor ne vedd fel a telefont, ne nézz híreket. Vond be az otthoni feladatok elvégzésébe, a takarításba vagy éppen a főzésbe.
  • A tanuló- és munkaidőben lehetőség szerint szeparáljátok el magatokat külön szobákba. Jelöld ki a home office és a home school területeit, ahol kizárólag a munkavégzés, illetve a tanulás zajlik. Lehetőség szerint az étkezőasztalon ne dolgozz, azt hagyd meg a közös ebéd és vacsora színterének.
  • Természetesen nem leszel mindig nyugodt, és a gyermekekből is előtörhet a feszültség akár naponta több alkalommal is. Vedd észre ennek az első jeleit, szakítsd meg tevékenységedet 10-15 percre és tereld el a figyelmüket. Muzsikáljatok, énekeljetek, táncoljatok egy kicsit, vagy meditáljatok, és alkalmazzatok légzéstechnikát. Vedd figyelembe egyéni igényeiket is: az egykék ebben az időszakban jobban igényelik majd a közös játékot, a testvéreknél pedig a magánszféra kaphat nagyobb hangsúlyt.
GettyImages-667191924
  • Ha már megvan a konfliktus, kezeld higgadtan, ugyanakkor hagyd, hogy levezessék feszültségeiket.
  • Légy következetes és példamutató. Ne várj el olyat, amit szülőként sem tudsz megtenni. Ha rendben vagy, a gyerek is rendben lesz.
Kovács Ildikó önvédelmi instruktor közel másfél évtizede űz többféle harcművészeti stílust és küzdősportot, nyolc éve pedig speciális, női önvédelmi képzéseket is tart. Évente mintegy 200 előképzettséggel nem rendelkező tanítványt készít fel fizikálisan és mentálisan. A képzésein elsajátított védekezőtechnikákat a résztvevők éles helyzetekben is eredményesen alkalmazzák. Úgy véli: az önvédelem olyan tudás, amelyet mindenkinek el kellene sajátítania.

Játékok, amikkel órákig elvan a gyerek

Hogyan érezheti jól magát, és játszhat önfeledten egyedül is akár órákig? Adunk pár jó tippet, melyeket érdemes szülőként bevetni.

8 játék, amivel órákig elvan a kisgyerek: nem drágák, nem koszolnak, de szórakoztatóak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük