Gyerekek millióit zaklatták már a Facebookon - A tiéd is köztük lehet

Volt, aki öngyilkos lett emiatt. A szülők többnyire mit sem sejtenek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar hat-hét évesek az idő egynegyedében, a 12-13 évesek pedig több mint 60%-ában szülői felügyelet nélkül használhatják az internetet - derült ki a G Data vírusirtógyártó felméréséből. A cég arra figyelmezteti a szülőket, hogy minden évben rengeteg gyermek válik online zaklatás áldozatává.

A tíz év alatti magyar gyermekek legalább fele heti négy-hat alkalommal használhatja az internetet, méghozzá az idő 30-50%-ában szülői felügyelet nélkül. A legfiatalabb internetezők közül sokan regisztráltak a Facebookra is, annak ellenére, hogy a szabályzat alapján a közösségi oldalt 13 év alattiak nem használhatják.

A szülő sokszor mit sem sejt

A G Data vírusirtógyártó 2012. augusztusi felmérése azt vizsgálta, hogy a magyar szülők milyen mértékben engedik meg különböző korú gyermekeiknek, hogy felügyelet nélkül használják a világhálót. Az eredmények szerint a hat-hét évesek az idejük egynegyedét szülői felügyelet nélkül töltik el az interneten, a nyolc-kilenc évesek körülbelül az idő egyharmadában, a 10-11 évesek pedig közel a felében interneteznek egyedül.

Ehhez hozzátartozik, hogy korábban publikált becslések szerint a hat-hét éves magyar gyerekek közel egyharmada hetente legalább négy-hat alkalommal néz körül a világhálón. A hét-tíz évesek között ez az arány 55%, a 11-14 évesek körében 83%. Ezen belül a közösségi oldalakat a hét-tíz éves netezők közel fele, a 11-14 éveseknek pedig már több mint háromnegyede látogatja.

Online zaklatások

A G Data a felmérés eredményei kapcsán arra figyelmeztet, hogy világszerte rengeteg gyermek esik online zaklatás áldozatává. Az egyik legismertebb eset az amerikai tinédzser, Megan Meier 2006-os öngyilkossága. A lányt a család egyik szomszédja vitte sírba úgy, hogy tinédzser fiúnak adta ki magát, majd szenvedélyes udvarlás után durván szakított vele.

Ezért lesz boldogtalan felnőtt a gyerekből

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az amerikai Consumer Reports magazin 2011-ben arról számolt be, hogy az Egyesült Államokban 20 millió kiskorú használja a Facebookot, akik között több mint ötmillió tíz év alatti található. Az adatokból az is kiderült, hogy egyedül a közösségi portálon körülbelül egymillió amerikai kiskorút zaklattak, idegesítettek már névtelen elkövetők, akik jó eséllyel az áldozatok ismerősi köréből kerültek ki. A fentiek alapján világviszonylatban több millió áldozatról lehet szó.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így előzd meg!

Mivel az internet biztonságos használatát nem oktatják az iskolában, a szülőknek maguknak kell megtanítaniuk gyermekeiket, hogyan kerüljék el az online veszélyeket. A G Data ajánlása szerint a következő szabályok betartására kell odafigyelned, amikor megengeded gyereknek, hogy böngésszen a világhálón.

Az első, hogy beszélgess el vele az internetről, és hívd fel a figyelmét a veszélyeire. Ezek közé tartozik a letöltés és az ismerkedés is.

A felhasználóneveket és felhasználói profilokat úgy alakítsátok ki, hogy azok minél kevesebb információt tartalmazzanak. Ne engedd meg, hogy a gyerek olyan fotókat posztoljon, melyekből személyes adataitokra lehet következtetni.

A legjobb, ha a családi számítógépet a közös térben helyezed el, így könnyebben észrevehető, ha a gyermeket felzaklatja valami. Tiszteld a magánélethez való jogot, de fontos, hogy meggyőződj arról, hogy csemetéd tényleg ismer mindenkit, akivel chatelni szokott.

Ha azt látod, hogy a gyerek olyan telefonhívásokat kap, melyek felzaklatják, járj a dolog végére. Ha ismeretlen ajándékokat kap, tisztázd, hogy azok honnan származnak.

Mindezek mellett végül érdemes használni a vírusirtó szoftverekbe vagy az operációs rendszerbe épített szülőifelügyelet-szolgáltatásokat is, melyek segítségével korlátozható, hogy a gyermek milyen oldalakat látogathat meg, és mennyi ideig használhatja az internetet.

Ezt is szeretjük