Egyetlen egyszerű módszer a délutáni ovis hisztik ellen - Iskolai stressz ellen is beválik
A közlekedési dugót is elkerülhetitek így reggel-este.
Megszoktuk már, és gyakran nem veszünk róla tudomást, hogy a technológiai fejlődés mellett az egyszerű dolgok elsikkadnak. Hazánkban jelenleg több mint 4 millió személyautó van forgalomban: vagyis átlagosan minden családban van egy kocsi.
Ahol pedig van autó, ott a gyerekeket gyakran akkor is azzal viszik óvodába, iskolába, ha nincs túlságosan messze az intézmény. Sietünk, időt akarunk spórolni. Amit azonban ilyenkor nyerünk a réven, az rendszerint elveszik a vámon.
Ezért menjetek gyalog, biciklivel oviba, suliba
A kisgyerekes léttel járó lassulás, minden sarkon megállás, ráérős gesztenyegyűjtés nehezen egyeztethető össze a világ jelenlegi tempójával. Ezt a problémát sok szülő próbálja meg mind gyakoribb autóhasználattal áthidalni. Otthonról elindulni, megérkezni az óvodába, iskolába azonban nem egyszerűen helyszínváltoztatást jelent, hanem egyfajta átlényegülést, más szabályokhoz való alkalmazkodást.
Az autóút erre kevésbé alkalmas, sokkal inkább segíti a ráhangolódást, ha gyalog vagy kerékpárral juttok el az intézménybe. Természeten, ha messze van az óvoda, iskola, ez nem opció, ám sajnos még azok a szülők is egyre ritkábban vállalkoznak rá, akik nem laknak komoly távolságra a sulitól, ovitól, és esetleg home office-ban dolgoznak. A reggeli rohanásban mindig gyorsabbnak tűnik betenni a gyereket a kocsiba, majd négy keréken gurulni az iskolába.
Ha azonban sikerül időben elindulni, az úton van idő beszélgetni, a séta vagy esetleg kerékpáros közlekedés remek lehetőség rá, hogy az otthoni létből lélekben is megérkezzen a gyerek az iskolába, óvodába. Ennek köszönhetően nyugodtabbá válik, ami az egész napjára pozitív hatással lesz. Délután pedig a hazaúton a testmozgás segít, hogy a gyerekben napközben felgyülemlett feszültség oldódjon - így jó eséllyel elkerülhetőek az ovis hisztik is, melyek az egész napos intézményen belüli szabályokhoz való alkalmazkodás miatt törnek ki az első időkben - ráadásul séta közben könnyebben mesél a gyerek arról, hogy mi történt vele napközben.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ismered a Pedibuszt?
Mindezen felismerés nyomán született egy remek kezdeményezés két itthoni és egy határon túli, magyarok lakta településen. A legnagyobb híre valószínűleg a Budapesttől bő 30 km-re fekvő gödöllői Pedibusznak van, de Budakalászon és Sepsiszentgyörgyön is indult hasonló kezdeményezés.
A Pedibusz lényege, hogy az általános iskolás gyerekeket előre meghatározott útvonalon kísérik önkéntesek - általában nyugdíjasok vagy szülők - az iskoláig. A gyerekek egészsége mellett a háromdimenziós emberi kapcsolatok erősítése, valamint környezetvédelmi szempontok is szerepet játszottak abban, hogy létrejött a Pedibusz. Bár a szülő és gyerek közti kommunikáció ebben az esetben jellemzően kiesik, de más sok egyéb pozitívum sorolható fel: a szülő időt spórol, a gyerek pedig felfedezheti, jobban megismerheti a várost, nem ül a közlekedési dugóban, ráadásul friss levegőn mozog az iskola és az otthona között.
Ovis dalok kvíze - Töltsd ki!
Az óvodában tanult dalok, mondókák sokszor akkor kúsznak vissza a tudatunkba, amikor a saját gyerekünk kezdi dúdolni az ismert sorokat. Lássuk, hány ovis dalt tudsz folytatni!
(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- óvoda
- felvilágosítás