14 éves, szegény és terhes: a Fülöp-szigeteki babagyár, ahol minden 10. tini anya lesz
Mindennap ötszáz filippínó lányanya hozza világra gyermekét.
Míg a tiniterhességek aránya a legtöbb országban csökkenő tendenciát mutat, addig a Fülöp-szigeteken a számok növekednek. Az ENSZ szerint minden tizedik tinédzser 15-19 éves korában válik anyává.
A gyermekanyaság a világ számos országában jelen van, a fiatal lányok jóval idő előtt, akkor adnak életet első babájuknak, amikor még ők maguk is gyerekek. Ennek okai a gyermekházasság kényszerében, a rossz döntésekben, a mélyszegénységben, a különböző fogamzásgátláshoz való korlátozott hozzáférésben, a szexuális felvilágosítás és az edukáció hiányában, valamint az abortusz illegalitásában keresendő.
A Fülöp-szigeteki babagyár
A Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában található dr. Jose Fabella kórházat a világ egyik legnagyobb "babagyárának" nevezik, ahol napi szinten rengeteg kismama a kórház egyetlen kórtermébe zsúfolva hozza világra babáját. Nem ritka, hogy egy franciaágyon több vajúdó kismama osztozik, ahogy az sem, hogy ezen a helyen szokatlanul magas a fiatal lányanyák aránya.
A kórházban évi szinten húszezer kismama szül, akiknek nagy része nem töltötte még be a felnőttkort. A BBC riportja szerint évente 2500 lányanya hozza világra gyermekét, sokan, mire elérik a 19 éves kort, a harmadik vagy negyedik gyermeküknek adnak életet. Palawan tartományban az egyik legnagyobb a tiniterhességek aránya: ott minden ötödik tizenéves válik anyává.
- A korai terhesség arra készteti a lányokat, hogy minél hamarabb felnőtté váljanak, miközben a testük, lehet, hogy még nem áll rá. A korai teherbe esés nagyobb kockázatot is jelent, emiatt gyakoribbak a szövődmények, és nagyobb a csecsemőhalandóság aránya - mondta Atty. Alberto Muyot, a Save the Children’s Global Childhood Report igazgatója.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amina Evangelista-Swanepoel, az egészségvédelmi civil szervezet, a Roots of Health alapítója szerint a tiniterhességek magas arányának széles körű következményei vannak. Nem csupán azokat a tinédzsereket érinti, akik idejekorán szülőkké válnak, de a kormányt is, hiszen a munkanélküli tinik az ország gazdasági helyzetét is nagyban befolyásolják.
- A tinédzser anyák nem tudnak bekapcsolódni az ország vérkeringésébe, gazdasági fellendítésébe. Mivel nem fejezték be a középiskolát, és nem tanultak szakmát, nem tudnak elhelyezkedni sem, ami bevételkiesést, vagyis nagy problémát jelent az országnak - mondja.
A mélyen konzervatív, katolikus országban a beleegyezési korhatár mindössze 12 év, a fogamzásgátlókhoz való hozzáférés korlátozott, az abortusz pedig illegális: noha a lányok 12 éves kortól legálisan szexelhetnek, 18 évesnél fiatalabb gyermekeknek a szülők engedélyére van szükségük fogamzásgátló felírásához vagy a HIV-teszt elvégzéséhez.
"14 évesen estem teherbe"
Ahogy a legtöbb lányanya, Angela is a mélyszegénységből jött, és a szüleitől szinte semmilyen szexuális felvilágosítást nem kapott.
Ő 14, barátja pedig 19 éves volt, amikor a legelső szexuális együttlétük alatt teherbe esett. A fiú vállalni akarta a babát, de végül az első terhesség spontán vetéléssel zárult. Pár hétre rá ismét állapotos lett, a fiatal lánynak négy gyermeke született azóta.
- A szüleim és a barátaim is azt mondták, a fogamzásgátlásnak súlyos mellékhatásai vannak, károsítják a méhet. Megijedtem, így mindig teherbe estem - mondta.
Mi lenne a megoldás?
Palawan alelnöke, Dennis Socrates szerint a megoldás egy intenzívebb oktatási kampányban és szexuális felvilágosításban rejlik.
Ezzel Angela is egyetért. Úgy gondolja, a fogamzásgátlás engedélyezése, a különböző fogamzásgátlási módszerek ismerete és a szexuális felvilágosítás megváltoztathatta volna az életét. Helyette egy apró kunyhóban lakik párjával és négy gyermekükkel, napról napra élnek, és arra törekszik, hogy elegendő ételt tudjon a gyermekei elé tenni.
- Sokszor sírok, mert a gyermekeim szenvednek, mivel nincs mit enniük. Néha azt kívánom, bárcsak ne történt volna meg ez az egész. Ha még egyszer szülnöm kellene, inkább meghalok - mondta az alzajeera.com-nak adott interjúban.
Hat saját gyereke mellé fogadott örökbe Irene
Irene, az ugandai nő és férje mélyszegénységben él, mégis boldog családot alkotnak hat saját és hét örökbe fogadott gyermekükkel.
Az apja verte, és napokig nem etette egyéves gyerekét: hat saját gyereke mellé fogadta örökbe Irene a kicsit
Irene, az ugandai nő és férje mélyszegénységben él, mégis boldog családot alkotnak hat saját és hét örökbe fogadott gyermekükkel.
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Instagram/kirankreer
OLVASD EL EZT IS!
- házasság
- párkapcsolat