Foltok, striák és pattanások tarkítják a bőröd?
A hormonális változások a bőrödre is hatással vannak: tudd meg, hogyan kezeld a problémákat!
Kismamaként sugárzóan szépnek kellene lenned, mégis sok gond van a bőröddel? Bár a mondás úgy tartja, hogy a terhes nők bőre ragyog a boldogságtól, nem mindenki ilyen szerencsés. Valójában igen gyakoriak a terhesség alatti bőrpanaszok.
A striák megjelenésére a legtöbben számítanak, ám emellett az is előfordulhat, hogy, bár soha nem használtál alapozót, a kilenc hónap alatt minden eszközt be kell vetned a pattanások ellen, és furcsa, színes foltok is jelentkeznek a bőrödön. Tudd meg, hogyan veheted fel a harcot a problémák ellen!
Pattanásos bőr
Azt a boldog ragyogást, mely a várandós kismamákból árad, nem csupán a közelgő anyaság fölött érzett öröm okozza, hanem a hormonális változásokkal járó fokozott faggyútermelés is. És sajnos ugyanez okozza a már kevésbé örömteli pattanásokat. Bár ezektől a dudoroktól nehéz teljesen megszabadulni, csökkentheted a számukat. Először is, tartsd be hűségesen a terhesdiétát - ez nem csupán a kisbabának, hanem a bőrödnek is jót tesz, hiszen a vitaminok biztosítják az egyenletes faggyútermelést, és meggátolják, hogy kiszáradjon a bőröd.
Ugyanezt segítheted néhány pohár vízzel is: ügyelj rá, hogy naponta legalább két-három litert igyál! Reggel és este pedig mosd le az arcodat közömbös kémhatású arctisztító szappannal, ez ugyanis megakadályozza, hogy a pórusaid eltömődjenek. Használhatsz hidratálókrémet is, de ügyelj rá, hogy ne legyen zsíros.
Lehetőség szerint azonban ne alkalmazz válogatás nélkül erős pattanástalanító kozmetikumokat, ezek ugyanis kiszárítják a bőrödet, ami csak ront a helyzeten, ahelyett, hogy használna.
Ha orvosod engedélyezi, szedj B-vitamint, azonban legfeljebb naponta 25-50 milligrammot. Ez a vitamin sokszor jó hatással van a bőrproblémákra, emellett pedig a reggeli rosszulléteket is enyhítheti.
Amennyiben annyira súlyosnak találod a helyzetet, hogy bőrgyógyászhoz fordulsz, feltétlenül tájékoztasd az állapotodról, ugyanis a legtöbb pattanás ellen alkalmazott hormonális gyógyszert a terhesség alatt tilos szedned. Akadnak azonban olyan szerek is, melyek ekkor is segíthetnek.
Terhességi csíkok
A terhesség során a nők 90%-ának a mellén, csípőjén és hasán alakulnak ki ezek a rózsaszín vagy pirosas, kissé cikkcakkos vonalak. Ahogy a nevük is elárulja, a terhességi csíkokat az okozza, hogy az erőteljes, gyakran hirtelen súlygyarapodás következtében megfeszül, megnyúlik a bőr.
Ha te is azok közé tartozol, akiket nem kerültek el a striák, fokozottan figyelj a súlyodra! A viszonylag mérsékelt, egyenletes és lassú hízással nagymértékben csökkentheted számukat, emellett pedig az egészséges étrend abban is segíthet, hogy bőröd rugalmas és feszes maradjon.
Bár nincs arra vonatkozó orvosi bizonyíték, hogy a kozmetikumok valóban meg tudják előzni a csíkok kialakulását, azok a termékek, melyek javítják a bőr rugalmasságát, hatásosak lehetnek, a hidratálókrémek pedig megszüntetik a bőr szárazságát is. Az egyszerű, minden adalékanyagtól mentes szőlőmagolajjal végzett masszázs sokat segíthet.
Mindenekelőtt azonban a testmozgás az, ami igazán számít: ahhoz, hogy formában tartsd magad, nem kell megerőltető edzést végezned, elég, ha csak naponta fél órát könnyű testmozgással töltesz. Ha azonban néhány csík mégis megjelenne a testeden, ne aggódj, hiszen a szülés után ezek a színes sávok fokozatosan ezüstszínűvé halványulnak.
Színes foltok az arcon
A terhességi hormonok hatására a homlokodon, az orrodon és az arcodon álarcszerű elrendezkedésben vagy szétszórtan sötétebb foltok jelenhetnek meg. A foltok fehér bőrű kismamáknál sötétek, kreol vagy sötét bőrű várandós nőknél pedig világosak. Amennyiben hasonlót tapasztalsz, szükséged lehet egy pigmentfoltok elleni speciális, jól fedő alapozóra vagy korrektorra, mellyel remekül elrejtheted a szépséghibákat.
Sokan azt tapasztalják, hogy a szeplők, az anyajegyek is sötétebbek és feltűnőbbek lesznek, és az állandó súrlódásnak kitett bőrfelületek ugyancsak elszíneződnek. A napsugarak hatására tovább sötétednek a foltok, ezért csak akkor menj napos időben a szabadba, ha alaposan bekented magad legalább 15-ös erősségű fényvédő krémmel, de még teljes napvédelem mellett se tölts órákat a napon.
Mivel tudományos bizonyíték van rá, hogy az elszíneződést folsav-elégtelenség is okozhatja, szedj olyan terhesvitamint, melyben van folsav, vagy alkalmazd önmagában ezt az étrend-kiegészítőt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egyél továbbá mindennap zöld színű levélzöldségeket, mint amilyen a spenót, illetve fogyassz teljes kiőrlésű kenyeret és gabonaféléket.
Hosszabb távon ugyanakkor nem kell aggódnod. Ha egy tubus alapozóval és némi folsavval átvészeled a terhességet, hamarosan megfeledkezhetsz a foltokról, ugyanis a hiperpigmentáció a szülés után fokozatosan elhalványul.
Cikkünk az Az a 9 hónap - Útmutató leendő anyáknak és apáknak című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges
- terhesség
A 6 legegészségesebb étel, amit muszáj fogyasztanod
- cipő
- terhesség
Nőies, lapos talpú cipők körképe
- terhesség
- kezelés