Bizarr gyökerei vannak a fogtündérsztorinak: Európában ijesztgették vele a gyerekeket

A fogtündértörténet messze nem olyan tündéri, mint hinnénk.

A fogtündér-sztori eredete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az amerikai szokás szerint a kisgyerekek, amikor kiesik a foguk, beteszik azt a párnájuk alá. Míg alszanak, a mesés elképzelés szerint a fogtündér látogat el hozzájuk, aki magával viszi a fogat, cserébe pedig valamennyi pénzt hagy a gyereknek.

Ezt természetesen a szülők szokták becsempészni a párna alá, de a kicsik számára a fogtündérmese varázslatossá teszi az amúgy zavaró fogváltás időszakát.

Nem annyira tündéri a mese eredete

Bár a jelenleg is ismert fogtündérsztori kedves, a szokáshoz köthető eredeti történet messze nem ennyire mesés. A fogtündér létének gyökerei Európába nyúlnak vissza, ahol nem tündéres, hanem boszorkányos hiedelmek kapcsolódtak a fogakhoz és a fogváltáshoz.

Angliában, Lancashire-ben egy Jenny Greenteeth nevű boszorkánnyal ijesztgették a gyerekeket, aki a mendemonda szerint egy habbal teli tóban élt, amelynek fog alakja volt. A szülők azt mondták a kicsiknek, hogy alaposan mossák meg a fogukat, mert olyan zöld foguk lesz, mint amilyen Jennynek van. A tóban élő boszorkányt emlegették akkor is, ha az elhízástól akarták elrettenteni őket.

Másutt úgy hitték, a kihullott fogat el kell dobni, hogy a boszorkány ne találhassa meg. Ha ugyanis megtalálná, uralma lenne afelett, akié a fog volt.

Olaszországban pedig egy, a Télapóhoz hasonló lény köthető a fogtündér szerepéhez. A velencei Maratenga nemcsak karácsonyi ajándékot visz a gyerekeknek, hanem akkor is ad valamit, amikor kiesik egy foguk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

További hiedelmek és szokások a fogváltás idején

A középkori Angliában szokás volt elégetni a kisgyerekek kihullott fogát. Hogy miért tették ezt? A válasz a halál utáni élethez köthető. Úgy gondolták, hogy ha nem égetik el a kisgyerekkori fogakat egytől egyig, akkor a majdani halál után a lélek a végtelenségig bolyongani fog, hogy az összes gyerekkori fogát felkutassa.

Európa más részein más hiedelmek éltek a kihullott tejfogakról. Az egyik szerint arra ösztökélték a gyerekeket, hogy miután kiesett a foguk, kínálják meg vele az állatokat, például egereket, vagy pedig dobják fel az égbe. 19. századi kutatók felvetették, hogy esetleg az égbe dobásnak a fogtündérhez lehet köze, de erre nem találtak bizonyítékot.

Miben van sok kalcium?

A gyerek fogai úgy lesznek erősek és egészségesek, ha megfelelő mennyiségű kalciumot is fogyaszt: ezek az ételek bővelkednek benne.

Magas kalciumtartalmú ételek, hogy gyermeked csontjai és fogai erősek legyenek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük