Az első szakítás: így segíts jól a kamasznak szülőként - A pszichológus tanácsai

A közösségi média traumatikusabbá teszi az első szakítást.

Első szakítás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki fel tudja idézni az első szakítás fájdalmát. Senki sem vitatja, hogy kamaszként az első szerelem végébe egy kicsit bele kell halni. Ez mindig is így volt, ám napjainkban a feldolgozást nehezíti a közösségi média: könnyen lehet például, hogy a barátok már azelőtt értesülnek a szakításról, mielőtt a tinédzser közölhette volna velük a hírt - mert például az ex posztolt róla az Instán vagy a Snapchaten. Hogyan segíthetsz ebben a nehéz szituációban szülőként? Dave Anderson, a Child Mind Institute vezető klinikai pszichológusának tanácsai következnek.

Szakítás a digitális korban

A kamaszkor az intenzív érzések időszaka. Ezért és amiatt, hogy a tizenéves párok gyakorlatilag egész nap kapcsolatban vannak Facetime-on, Snapchaten, többet érintkeznek - legalábbis digitálisan -, mint egy házaspár. Amikor tehát egy kamaszszerelem megszűnik, a veszteség fájdalma mellett még hatalmas lyukak is tátongnak a tinédzser napirendjében. Nem akadályozhatod meg, hogy a gyerekedet csalódás érje, és sajnos nem is fog olyan gyorsan elmúlni a fájdalma, mint szeretnéd, de van pár dolog, amivel segíthetsz neki.

Így segíts jól szülőként

Az első napokban

- Szülőként könnyen beleeshetünk abba a csapdába, hogy mesélünk a saját élményeinkről, kamaszkori szakításokról. Ezt a késztetést azonban legalább egy kis időre meg kell próbálni elnyomni magunkban - magyarázza dr. Anderson.

A szakítást követő napokban a kamasz mindenféle heves érzéseket élhet át - még abban az esetben is, ha esetleg közös döntés volt. Ilyenkor a szomorúság mellett megjelenhet a harag, a döbbenet. Ezekben az első napokban egyszerűen csak légy mellette, biztosítsd róla, hogy ha akar beszélni, meghallgatod, ha csak arra vágyik, hogy valaki a közelében legyen, az is jó. Ne faggasd, engedd, hogy annyit osszon meg veled a történtekről, amennyi neki épp jólesik.

Tarts meg a véleményedet az exről!

Akár nem kedvelted különösebben, és voltképpen vártad, hogy véget érjen a kapcsolatuk, akár egyfajta „bónuszgyerekként” tekintettél az exre, ne beszélj a vele kapcsolatos érzelmeidről a kamasznak. Mind az öröm, mind a sajnálkozás hangjait tartsd meg magadnak, vagy oszd meg a pároddal, egy baráttal - de a gyerek előtt bölcsen hallgass róla.

Beszélj a barátzónáról!

Ha a kamasz azt mondja, hogy megpróbálnak barátok maradni, óvatosan hívd fel arra a figyelmét, hogy ez nem egyszerű dolog. Dr. Anderson szerint az efféle mondatok segíthetnek:

- Lehet, hogy barátok vagytok, de nagyon nehéz ilyen intenzív érzéseket közvetlenül átvinni a barátságba. 

Ha úgy látod, hogy sokat nézegeti az exet a közösségi oldalakon, esetleg javasolhatod, hogy néhány hétre állítsa le a követését - ez segítheti a szakítás feldolgozását.

Társas kapcsolatok

Bátorítsd a kamaszt, hogy ha van kedve, hívja át egy-két barátját egy közös filmnézésre, te pedig vegyél hozzá sok fagyit. Bár digitálisan valószínűleg tartják a kapcsolatot, de a háromdimenziós találkozások ereje ilyenkor sokat segíthet. Ha pedig van olyan program - például közös vásárlás, sütizés -, amire tudod, hogy általában szívesen megy veled, induljatok el!

A cikk az ajánló után folytatódik

Ha segítség kell

Teljesen normális, hogy a kamaszt felzaklatja a szakítás, de bizonyos jelekre érdemes odafigyelni. A legtöbb tinédzsernek átlagosan két hétbe telik, míg túljut a kezdeti fájdalmon, és valamennyire visszatér az élete a normál kerékvágásba. Természetesen lehetnek egyéni eltérések, de ha azt látod, hogy két hét elteltével még mindig nagyon begubózik, szörnyen viselkedik a környezetével, könnyen lehet, hogy szüksége van pszichológiai támogatásra, hogy működőképesebb megküzdési mechanizmusokat dolgozhasson ki.

Mit jelent a boomer és a side eye? 7 gyakran használt Z generációs szleng, amit nem biztos, hogy értesz

Te mennyire érted a mai tizenévesek beszédét?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük