Ennyi baba hal meg évente bölcsőhalálban Magyarországon - Csak így segít a légzésfigyelő
Ez a legnagyobb tévhit a légzésfigyelővel kapcsolatban.
Egy törékeny, még a fejét sem emelő, a világgal épp csak ismerkedő újszülött életben tartása minden első babás szülő számára komoly stresszfaktor. Rutin híján nehéz megítélni, vajon mennyire kell felöltöztetni a sétához, mennyit kellene aludnia, ennie.
De a kisbabás szülők legnagyobb réme valószínűleg a bölcsőhalál - vagy hirtelen csecsemőhalál szindróma, angolul Sudden Infant Death Syndrome, röviden: SIDS - melynek okairól már egyre többet tudunk, de még mindig nem mindent. Sokan bíznak benne, hogy egy légzésfigyelő megvásárlásával elkerülhető a tragédia, egyvalamiről azonban nem szabad megfeledkezni.
Ennyi baba hal meg évente bölcsőhalálban itthon
A KSH adatai szerint 2022-ben ezer csecsemőre átlagosan 3,6 haláleset jutott Magyarországon. Jelenleg 86-88 ezer gyerek születik itthon évente, melyből tehát több mint 300 veszíti életét csecsemőkorban veleszületett rendellenességek, a perinatális szakaszban keletkező bizonyos állapotok és egyéb betegségek miatt. A csecsemőkorban elhunyt babák közül nagyjából évente 20-30 olyan van Magyarországon, akinek semmilyen azonosítható egészségügyi problémája nem volt, halálát hirtelen csecsemőhalál szindróma okozta.
A bölcsőhalál az egy éves kor alatti - de főként a 2-4 hónapos - babákra jelent veszélyt. Jellemzően az éjszakai órákban következik be: a baba légzése minden előzetes jelzés nélkül leáll, és a kicsi nem ébred fel az oxigénhiányra.
Csak így segít a légzésfigyelő
Érthető, hogy a szülők félnek a minden előjel nélkül bekövetkező hirtelen csecsemőhalál szindrómától. És erre a félelemre épült is egy iparág. A különböző pelenkára csíptethető vagy lepedő alá tehető légzésfigyelők megvásárlásával és használatával a friss anyák és apák egyúttal nyugalmat is vásárolnak maguknak. Sokan hiszik azonban, hogy ha kimarad a baba légzése, és jelez a légzésfigyelő, elég csak felébreszteni a kicsit. Valójában ahhoz, hogy a légzésfigyelőnek értelme is legyen, el kell végezni egy elsősegély-tanfolyamot, hogy tudják, pontosan mit kell tenniük ilyenkor. Az alábbiakban a Semmelweis Egyetem oktatóvideóját nézheted meg csecsemő-újraélesztés témában.
Mi okozza a bölcsőhalált?
A bölcsőhalál rizikófaktorai között említhető a koraszülés, az ikerterhesség, a dohányfüst. Fontos, hogy a baba kemény, nem süppedős matracon aludjon, az ágyában ne vegyék körül játékok, takarók, melyek akadályozhatják a szabad légzést, az is lényeges, hogy a baba ne legyen túlöltöztetve, ne hevüljön túl a teste. A szülővel egy szobában alvó babákat kevésbé fenyegeti a hirtelen csecsemőhalál szindróma, szakemberek szerint ugyanis a kicsi álmában is hallja a szülő légzésritmusát, ami segít elkerülni a tragédiát.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ausztráliai Sydney-i Westmead Gyermekkórház kutatása 2022-ben egy korábban nem ismert rizikófaktorra is felhívta a figyelmet. Vizsgálataik során megállapították, hogy a hirtelen csecsemőhalál szindrómában elhunyt gyermekek vérében alacsonyabb volt a butiril-kolinészteráz (BChE) enzim szintje. Ez az enzim olyan funkciókat szabályoz, mint a légzés, a vérnyomás, és komoly szerepet játszik az izgalmi folyamatokban. A kutatók bíznak benne, hogy eredményeik nyomán a jövőben sikerül kifejleszteni egy olyan szűrővizsgálatot, melynek segítségével előrejelezhető a bölcsőhalál magasabb rizikója az érintett csecsemőknél.
Olvass tovább: 4 érdekesség a babák agyáról
A baba már az első életévében hihetetlen változásokon megy keresztül, hiszen ennyi idő leforgása elég ahhoz, hogy járni kezdjen, hangzókat formázzon a kis szájával, és felfedezze a körülötte levő világot.
A gyerekkori depresszió tünetei, amikre sokan legyintenek: a fejfájástól a változó étvágyig
Összegyűjtöttünk négy érdekes tényt, amire biztos te is rácsodálkozol majd.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- csecsemő
- örökbefogadás