5 korai jel, ami autizmusról árulkodik: akár babakorban is megfigyelhető már
Az autizmus-spektrumzavar egyes jelei már viszonylag korai életkorban megfigyelhetők.
Az autista jelzőt a köznyelvben gyakran használjuk a visszahúzódó, kissé furcsán - vagy legalábbis az átlagtól eltérően - viselkedő, nehezen kommunikáló gyerekre, felnőttre. Valójában persze az autizmus-spektrumzavar ennél összetettebb dolog, mely elsősorban a szociális és kommunikációs készségeket érinti. Egy születéstől fogva fennálló állapot, melyet azonban megbízhatóan diagnosztizálni legkorább 2 éves kor körül tudnak a szakemberek.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan jellemző tünetet, mely a gyerek fejlődése során ennél korábban megfigyelhető. Ha a következő jeleket tapasztalod, nem kell egyből megrémülni, de érdemes odafigyelni, esetleg jelezni a védőnőnek, gyerekorvosnak.
5 korai jel, ami autizmusról árulkodhat
Nem figyel a nevére
Ha a kicsi egyéves korában még mindig nem figyel a saját nevére, az okot adhat a gyanakvásra. Érdemes ilyenkor egy újabb hallásvizsgálatot elvégezni (a születést követő napokban a kórházban már volt ilyen), és amennyiben nincs gond a hallásával, úgy tovább nyomozni.
Nincs élménymegosztás
A csecsemőkori fejlődés normál esetben 9-12 hónapos kor körül ér el arra a szintre, hogy a baba képes arra, hogy közös figyelmi helyzetet alakítson ki a szülőkkel, nagyszülőkkel, más, környezetében élő emberekkel. Ilyenkor felveszik a szemkontaktust, rámutatnak őket érdeklő tárgyakra: a viselkedés célja nem feltétlenül a tárgy magszerzése, hanem inkább az élménymegosztás, a másik figyelmének felkeltése az őt érdeklő dolog iránt. Ha ez a fajta viselkedés még hónapokkal egyéves kor után sincs meg, az utalhat arra, hogy a gyerek fejlődése eltér a normál ütemtől.
Nincs gagyogás
12 hónapos korban normál esetben a gyerekek már gagyognak. Amennyiben ez elmarad, érdemes résen lenni. Ha ezt követően 16 hónaposan nincsenek meg az első szavak, kétévesen pedig nem használ kétszavas szószerkezeteket - "baba sétál", "apa alszik" - akkor érdemes kikérni szakember véleményét.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Készségvesztés
Előfordulhat, hogy a kicsi bizonyos szociális vagy verbális készségeknek már birtokában volt - például már használt tíz-tizenöt szót -, ám azokat fokozatosan elhagyta. Ha a szókincse inkább szűkül, mint bővül, vagy a környezetével való kapcsolatfelvétel romlik, az aggodalomra adhat okot.
Nincs szemkontaktus
Talán mind közül az egyik legkönnyebben észrevehető tünet, hogy a kicsi nem - vagy csak nagyon rövid ideig - tart szemkontaktust, nincs meg a szociális mosoly. Az is előfordulhat, hogy kisbabaként felvette a szemkontaktust, ám idővel elhagyta ezt.
Mivel az autizmust nem könnyű diagnosztizálni és spektrumzavar lévén megjelenési formája változatos lehet, így önmagában a fenti jelek egyike sem bír diagnosztikai értékkel. Ugyanakkor érdemes a gyerek fejlődését nyomon követni, figyelni az esetleges gyanús jelek alakulására. Amennyiben úgy érzed, hogy kivizsgálásra lenne szükség, 3 éves korig jelentkezhettek a Bethesda KIDSZ-be, illetve 18 hónapos kortól a Vadaskert Kórház magánrendelésére. További diagnosztizáló helyek listáját pedig itt találod.
Más, de nem kevesebb! Egy autista kisfiú élete a mai oktatási rendszerben: interjú Zádori Henriettával és férjével
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)