Alig 5-féle ételt eszik meg a gyerek? Ez a táplálkozási zavar állhat a háttérben - Az ARFID-ról érthetően

Válogatós a gyerek? Evésprobléma is állhat a háttérben.

ARFID táplálkozási zavar
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kizárólag néhány színű ételt eszik meg a gyerek? Undorodik attól, aminek az állaga nem felel meg az elvárásainak? Sokszor a szülő számára nehéz megállapítani, hogy gyermeke csupán finnyás, vagy komolyabb problémáról van szó.

A Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Kórház statisztikái szerint minden negyedik evésproblémával kezelt betegüknél megállapítható az ARFID-nak nevezett - Avoidant Restrictive Food Intake Disorder - restriktív táplálékbeviteli zavar. Ennek legfőbb megnyilvánulása, hogy a gyerek rendkívül válogatós, és csekély érdeklődést mutat az étkezések iránt.

Az ARFID tünetei

- Az érintett éhségérzete hiányzik, valamint az ételek szaga, íze, állaga vagy színe elrettenti őt. Például nem hajlandó megenni olyan ételeket, amelyek zöld színűek, darabosak vagy éppen főzelék jellegűek. Esetleg ragaszkodhat ahhoz, hogy a dolgokat egy bizonyos sorrendben egye meg - mondta dr. Tárnok Zsanett klinikai szakpszichológus, a Vadaskert Alapítvány igazgatója.

A válogatás fokozódhat, akár korábban kedvelt ételeket is elutasíthat a gyermek. Gyakran emiatt minimálisra korlátozódik az ételek száma, amit szeret, és nagyon dühös vagy akár rosszul is lesz, ha valami mást kell ennie. Étkezés során megjelenhet a fulladástól, hányástól és fájdalomtól való félelem, szorongás.

Finnyás vagy ARFID-os?

A szakértő szerint a finnyásságot az különbözteti meg az ARFID-tól, hogy az étkezési zavar befolyásolja a mindennapi életet, a beteg elkezd fogyni, szorongani, félelmet érez az evéstől.

A jelenség súlyos fejlődési, növekedési problémákhoz és alultápláltsághoz vezethet. Ilyenkor a nem megfelelő táplálkozás miatt a gyermek szervezete nem jut elég vitaminhoz, ásványi anyaghoz, fehérjéhez. Dr. Tárnok Zsanett kiemelte: az ARFID nem egyenlő az anorexiával, bulimiával, mert utóbbi problémákhoz testképzavar is társul. Míg az anorexia inkább a lányokat sújtja, az ARFID 20%-kal gyakrabban fordul elő a fiúk körében.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit tehet a szülő?

- Nem ismerjük az ARFID pontos okát, kialakulásában pszichológiai, genetikai és különböző környezeti tényezők is szerepet játszhatnak. Az azonban biztos, hogy fontos a gyermekek számára az otthoni támogatás és az ösztönzés. A szülő semmi esetre se erőltesse az étkezést, engedje, hogy a gyermek azokat fogyassza, amelyeket szeret, viszont bátorítsa, hogy próbáljon ki új dolgokat. Segíthet a dicséret, jutalmazás akkor, ha a gyermek valamennyivel többet evett, mint előző nap, vagy kipróbált valami újat - emelte ki a szakértő.

Dr. Tárnok Zsanett szerint az étkezési kedv és a válogatás csökkentésének egyik legjobb módja, ha a szülő bevonja gyermekét a bevásárlásba, illetve a közös főzés során a gyerek nyitottabbá válhat az új ételek iránt.

Köretek krumpli helyett

A következőkben adunk pár ötletet, hogy milyen köretekkel váltható ki a krumpli, ha kicsit színesítenéd a család étrendjét.

8 nagyon finom köret gyerekeknek, amik egészségesebbek a krumplinál: az emésztést is segítik

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük