Ő volt a szőke kisfiú az ikonikus II. világháborús fotón: Warren Bernard így emlékszik a képre

Minden idők egyik leghíresebb háborús fotója lett az ötéves kisfiú és édesapja képe.

Apa, várj! háborús fotó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Claude P. Dettloff kanadai fotós Apa, várj! - Wait for Me, Daddy - című képe a II. világháború egyik ikonikus fotója lett, melyet valószínűleg mindenki látott már, ám a történetet talán kevesen ismerik.

A képen szereplő, ötéves Warren ‘Whitey’ Bernard fotója bejárta a világsajtót, és a háború értelmetlenségének és fájdalmának szimbólumává vált.

Apa, várj!

A fotó 1940. október 1-jén készült New Westminsterben - a Nyolcadik utca és a Columbia kereszteződésénél. 1939. szeptember 1-jén Hitler lerohanta Lengyelországot, és kitört a második világháború. 1939. szeptember 10-én a kanadai parlament hadat üzent a Német Birodalomnak, a hadsereg csapatokat küldött Lengyelországba és Nagy-Britanniába is. Egy évvel ezután, 1940 őszén a Brit Columbia Ezredet is a frontra vezényelték: a katonák búcsúzóul a New Westminster utcáin meneteltek végig. 

Claude P. Dettloff kanadai fotós, a helyi The Province újság munkatársaként volt jelen az eseményen, és igyekezett megfelelő szögből fotózni a dombról lefelé menetelő ezredet. Ekkor látta kiszaladni az ötéves Waren „Whitey” Bernardot, aki anyja, Bernice Bernard kezéből kiszakítva magát apjához fut, hogy még egyszer, utoljára búcsút vegyen tőle.

A megható, szívszorító pillanatot annyira érzékletesen sikerült elkapnia Claude P. Dettloffnak, hogy a fotót többek között olyan világhírű lapok hozták le, mint a Life, a Liberty, a Time vagy a Newsweek. A II. világháború ideje alatt ráadásul Brit Columbia minden iskolájában kifüggesztették a képet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A háború után

A kisfiú apja, Jack Bernard öt évvel később, a háború végén, 1945 októberében tért haza. Felesége és fia a vasútállomáson várta, Claude P. Dettloff fotós pedig a visszatérés pillanatában is jelen volt, hogy megörökítse a háború által szétszakított család egyesülését.

Bár a szülők sajnos elváltak a háborút követően, Bernard, az egykori kisfiú nyolcvan évvel később is meghatottan és büszkén mesélt édesapjáról és a világhírűvé vált fotóról.

- Látod, hogy viszik a katonák a puskát? És nézd meg, hogyan váltott kezet apám, hogy felém nyúlhasson!

Bernard családjában sok volt a háborús veterán - köztük a nagybátyja, Joe Bernard, akivel édesapja a háborút követően Vancouverben élt. Jack Bernardnak a háborút követően viszonylag hosszú élet adatott meg: 1981-ben, 74 éves korában hunyt el. Az ikonikus fotót a későbbiekben limitált kiadású bélyegként, emlékéremként és háborús emlékműként is megörökítették New Westminster történelmi negyedében.

Háborúban gyerekként

Ugur Gallen Isztambulban élő grafikus fotókollázsaival a világ két szegletének bemutatására törekszik. 

Gyermekélet háborúban és békeidőben: megrázó a kontraszt a török fotós képein

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük