„Elvéreztem volna a szülőszobán” – 4 nyomós érv, amiért anyának lenni jobb most, mint 100 évvel ezelőtt

Nem szeretnénk nagyanyáink idejében anyák lenni.

Anyaság ma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Anyaként gyakran már egy-két-három gyerek mellett is kemény és olykor megoldhatatlannak tűnő logisztikai feladatnak érezzük a hétköznapokat, sőt rosszabb időszakokban kifejezetten taposómalomnak. Amíg kicsik, a sűrű éjszakai ébredések szívják le a szülői energiákat, később a dackorszak, majd az állandó ovis betegségek összeegyeztetése a munkával. Az iskolai években nagyobb odafigyelést igényel, hogy meglegyen minden lecke, mindenki odaérjen az iskola utáni edzésekre, különórákra, majd a kamaszkor állít olyan feladatok elé, melyekre nem vagyunk felkészülve.

De bármilyen nehéznek érezzük is napjainkban az anyaságot, néha érdemes belegondolni abba, hogy sok szempontból jóval könnyebb az életünk most, mint nagyanyáinknak volt. Hátha ad egy kis erőt az általunk megkérdezett anyukák véleménye a témában.

Ezért jobb ma anyának lenni

"Elvéreztem volna a szülőszobán"

- A magyar egészségügyet gyakran kárhoztatjuk. A szülészeteken máig uralkodó szokásjogok nálam is kiverik a biztosítékot. Természetes szüléspárti vagyok. A második gyerekünk érkezése után azonban belegondoltam, hogy az orvostudomány fejlődése nélkül ma már nem lennék. A szülés után a méhem nem tudott összehúzódni, a vérzés nem akart elállni. Ha nem kapok oxitocininjekciót, elvéreztem volna a szülőszobán, a férjem nélkülem nevelné a két gyerekünket. Ijesztő belegondolni, hogy még a XX. század közepén is bele lehetett halni egy ilyen, ma már könnyen orvosolható komplikációba. (Eszter)

A lányoknak is örülünk

- Bár a nemek közti egyenlőség témában még bőven van hová fejlődni, azért napjainkra Európában lassan kikopott a "mindegy, csak egészséges fiú legyen" mentalitás. Úgy gondolom, nem túl egészséges dolog úgy felnőni, hogy a "trónörökösre" vágyó apuka "sanyikázza", "józsikázza" a lányát - még ha viccesen is, de - éreztetve vele, hogy érkezése, puszta léte csalódás volt számára. Egy ilyen gyerekkor után a női értékek megtalálása, majd később az anyává válás cseppet sem egyszerű feladat. (Kata)

"Nem kell 18 évesen férjhez menni"

- Jóval kevésbé függünk a férfiaktól, mint nagyanyáink, dédanyáink idejében. Tanulhatunk, vezethetünk, dolgozhatunk. Ma már nem kell 18 évesen férjhez menni, gyereket szülni. Van lehetőségünk rá, hogy érettebb fejjel, megfontoltabban döntsünk a családalapítás témáját illetően, mindezek következtében felkészültebb, jobb anyák lehessünk. Ha pedig nem sikerül a házasság, van esély rá, hogy kilépjünk belőle, nem kell közösen nevelni a gyerekeket, egy egész életet lehúzni valakivel, akivel már nem akarunk együtt lenni. (Zsófi)

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

"Nem kell 6-8 gyereket szülni"

- A fogamzásgátlás ma már nem abból áll, hogy a férj kint alszik a pajtában. Nőként megfontoltan dönthetünk róla, hogy hány gyereket szeretnénk. Akkor szülhetünk, amikor felkészültnek érezzük magunkat, és annyit, amennyit kényelmesnek gondolunk. Nem kell 6-8 gyerekkel küzdenie annak, aki nem alkalmas rá, nem vágyik nagycsaládra. Így könnyebb elég jó anyának lenni. (Éva)

Ilyen az anyaság női szemmel: 8 őszinte fotó, ami neked is ismerős lesz

Az Eye Mama Projekt a Covid okozta lezárásokból nőtte ki magát.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük