A csontsovány gyerek halálát várta a keselyű - A Pulitzer-díjas fotó története

Kevin Carter harminc éve készült képe megrázta a világot.

szudan-foto-kevin-carter

1994 áprilisában Kevin Carter fotóriporter elnyerte az Amerikai Egyesült Államok legrangosabb újságíróinak, fotóriportereinek járó szakmai kitüntetést.

A Szudánban készült A keselyű és a kislány című képéért Pulitzer-díjat kapott. Ám a megrázó fotó két hónappal később a fotós halálához vezetett.

A keselyű és a kislány

Az 1990-es évek elején a második szudáni polgárháború dúlt a Szudáni Köztársaságon belül, és sajnos a háború éhínséget okozott délen. Több mint egymillió ember szenvedett az élelmiszerhiány miatt, és ezrek haltak éhen ez idő alatt. Kevin Carter 1993-ban sok más fotóriporterrel együtt utazott a szudáni Ayod faluba az ENSZ repülőjén egy élelmiszer-szállítmány kíséretében. Itt készült a hamarosan világhírűvé vált fotója. A kimerült, végletekig elcsigázott gyermek szülei a közelben voltak, csak egy kis időre hagyták magára, míg élelmiszerért mentek a segélyállomásra. Carter ekkor pillantotta meg a háttérben a madarat, óvatosan, körülbelül 10 méterre közelítette meg őket, innen fotózta a jelenetet.

A felvételt elsőként a The New York Times publikálta 1993. március 26-án, felhívva a figyelmet az Afrikában uralkodó éhínségre és embertelen körülményekre. A fotó természetesen erős indulatokat váltott ki az olvasókból. Már néhány órával a megjelenést követően számos telefonhívást, majd levelet kapott a szerkesztőség, több százezren szerették volna tudni, mi lett a képen szereplő gyermek sorsa.

Valamivel később a New York Times közleményt adott ki, melyben megnyugtatta az olvasókat afelől, hogy a képen szereplő gyermek eljutott a segélyközpontig, ám hogy ezt követően mi történt vele, azt ők sem tudták.

A fotós meghurcolása

Kevin Cartert a fotó megjelenését, illetve a Pulitzer-díj elnyerését követően rengeteg támadás érte. Egyesek a képen szereplő keselyűhöz hasonlították őt, és számon kérték rajta, miért nem segített a kislányon. A képen szereplő látvány sajnos egyáltalán nem volt ritka Szudánban.

Carter arról mesélt később, hogy óránként körülbelül húsz ember halt meg az élelmiszer-segélyállomás környékén. Ő mint fotós érkezett Szudánba, és azt az utasítást kapta, hogy kerülje a fizikai kontaktust az éhínségben szenvedőkkel, mert betegséget terjeszthetnek. A feladata nem az éhezők közvetlen segítése volt, hanem a világ tájékoztatása arról, hogy milyen embertelen körülmények uralkodnak Szudánban. Ettől függetlenül később többször is kifejezte sajnálatát, amiért nem segített a gyermeken - csak a keselyűt kergette el.

Kevin Carter búcsúlevele

Carter a Szudánban töltött idő alatt több erőszakos cselekedetet örökített meg, számtalan borzalmat és halált látott Afrikában, mely pszichésen erősen megviselte. A Pulitzer-díj elnyerését követően őt ért vádak már erre a lelkiállapotra rakódtak rá, amit nem bírt elviselni. 1994. július 27-én, 33 éves korában önkezével vetett véget életének. Búcsúlevelében ezt írta:

"Nagyon-nagyon sajnálom. Az élet fájdalma oly mértékben felülírja az örömöt, hogy az öröm már nem is létezik. Depressziós vagyok… (…) Kísértenek a gyilkosságok és a holttestek, a düh és a fájdalom… az éhező vagy sebesült gyerekek, a lövöldöző őrültek, gyakran rendőrök, gyilkos hóhérok élénk emlékei… Ha szerencsés vagyok, csatlakozom Kenhez."

Kevin Carter fotós kollégáját, Ken Oosterbroeket a dél-afrikai Nemzeti Békefenntartó Erők (NPKF) tagjai lőtték le a Johannesburgtól mintegy 25 km-re keletre fekvő Thokoza Townshipben, 1994 áprilisában.

A cikk az ajánló után folytatódik

Mi történt a kislánnyal?

Évekkel később, 2011-ben a fotón szereplő gyermek apja felfedte, hogy a kicsit Kong Nyongnak hívták, és nem kislány, hanem kisfiú volt. Az ENSZ élelmiszersegély-állomása gondoskodott a gyermekről, nem halt meg a világhírű fotó készítésének idején, ám 14 évvel később, 2007-ben egy magas lázzal járó betegség következtében életét vesztette.

Ismerd meg a leghíresebb gyerekfotók történetét!

A világ leghíresebb gyerekfotói közül sok ismerős lehet, ám történetükkel talán nem vagy tisztában.

8 kép a világ leghíresebb gyerekfotói közül: megrázó és szép történetek is vannak köztük

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Borítókép: Getty Images Hungary/Kevin Carter)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük