3 rejtett lelki probléma, ami miatt a kicsi bepisil éjszaka
Ha nem tudja szavakba önteni, hogy mi bántja, így hívhatja fel a szülők figyelmét a problémára.
A bevizelés - orvosi szóval: enuresis - nagyon gyakori probléma. Meg kell különböztetnünk az úgynevezett elsődleges formát, amikor a kisgyermeknek az életkorának megfelelően már szobatisztának kellene lennie, vagyis napközben négy-, éjszaka ötéves korára. Ha ez nem alakul ki, a probléma hátterében hibás szobatisztaságra való nevelési szokások - a szülő túlzott elvárása, illetve érdektelensége a bili vagy vécé használatával kapcsolatban -, ritkábban szervi betegségek valószínűsíthetők.
A másodlagos forma esetén a gyermek már szobatiszta volt, de valamiféle szorongás, félelem, negatív élmény ismét kiváltja nála a bevizelést - a jelenség főként éjszaka tapasztalható, bár előfordulhat napközben is. Cikkünkből megismerheted a leggyakoribb lelki okait.
A szülők válása
A házasságok, illetve élettársi kapcsolatok jelentős része válással végződik. Tény, hogy az esetek nagy részében még mindig ez a legkevésbé fájdalmas út valamennyi érintett, így a gyerek számára is. Ugyanakkor a változás a kezdeti időkben egyfajta traumát okozhat a kicsi lelkében, hiszen az egyik szülő - még ha csak fizikailag is, de - távolabb kerül tőle.
Sok apróság önmagát okolja a válásért, bár ez nem feltétlenül tudatosul bennük, miközben akadnak olyanok is, akik a nehéz helyzetben egy kis extra szeretetre vágynak, ám ezt szavakkal nem tudják, esetleg nem merik kifejezni. Ilyenkor pedig a gyerkőc - más eszköze nem lévén - éjszakai, esetleg napközbeni bepisiléssel próbálhatja magára, illetve a problémára irányítani édesapja és édesanyja figyelmét.
Kistestvér érkezése
A látszat alapján a szülő hajlamos lehet azt gondolni, hogy a gyerkőc különösebb megrázkódtatás nélkül, sőt, örömmel fogadja a kis jövevényt - ám könnyen lehet, hogy a lelkében a bizonytalanság veszi át az uralmat. Valódi trónfosztásként élheti meg ugyanis, hogy a körülményekből adódóan immár meg kell osztoznia a szülők figyelmén a kis bőgőmasinával, netán egyenesen azt hiheti, hogy egyszerre érdektelenné vált édesapja és édesanyja szemében.
A reakció pedig - tekintve, hogy más módon nem képes kifejezni mindazt, ami a lelkében zajlik -, ez esetben is a szobatisztasággal való részleges felhagyás lehet. Mintha csak azt mondaná a gyerek: én is kicsi vagyok, nekem is jár annyi, mint annak a betolakodónak!
Egzisztenciális nehézségek
Manapság számos család küzd kisebb-nagyobb egzisztenciális nehézségekkel, a szülők pedig, miközben a megoldást keresik, talán kevesebbet foglalkoznak a kicsivel, mint ahogy az igényelné. A gyerek ezt megintcsak úgy éli meg, hogy nem eléggé fontos a számára legkedvesebb embereknek. Végső soron híján van annak a fajta elfogadó és támogató háttérnek, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy megtanuljon bízni önmagában és a világban, ezt a fajta hiányt pedig a bepisiléssel próbálja kommunikálni édesapja és édesanyja felé.
A fentieken túl más stresszkeltők is előfordulhatnak a kicsi környezetében, melyekről ide kattinva olvashatsz bővebben.
Sokszor fizikai oka van
A bepisilésnek természetesen nemcsak lelki, hanem fizikai oka is lehet. Minden esetben gondos vizeletvizsgálat, szervi betegség - hormonális ok, fertőzés, fejlődési rendellenesség - kizárása szükséges. Két szakember, dr. Janszki József és dr. Szűcs Anna így ír a problémáról a Parasomniák: alvajárás, holdkórosság, fogcsikorgatás című dolgozatában:
"Mára világossá vált, hogy a pszichés zavarok nem okai, inkább következményei az enuresisnek, az éjszakai bevizelés organikus rendellenesség; hátterében többféle zavar állhat.
Kialakulásában szerepet játszhat az ébresztőrendszer, a volumenszabályozó hormonális rendszer és a hólyagfunkciók szabályozásának éretlensége. Genetikai háttere is van: enuresis szempontjából negatív családi anamnézisű gyermekek 15%-ban válnak enuretikussá. Ha az egyik szülő enuretikus, az éjszakai ágybavizelés előfordulása 44%-ra emelkedik, ha mindkét szülő, akkor 77%-ra.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az enuresis kezelése ezért elsődlegesen nem a pszichiáter feladata. Célszerű, hogy a családorvos kezdje meg a viszonylag egyszerű gyógyszeres kezelést, vagy irányítsa a beteget alvás- vagy urológus specialistához. A betegség kezelésében mind a gyógyszeres, mind a nem gyógyszeres terápia hatékony."
Cikkünk dr. Kovács Ágnes A doktor néni könyve című művének segítségével készült, amely az Officina Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- beteg gyerek
3 rejtett lelki ok, ami miatt állandóan beteg a gyerek
- kisgyerek
- hasmenés
4 rejtett lelki ok az emésztési problémák hátterében
- kisgyerek
- asztma