3 jel, hogy a gyerek megérett a bilire

Felesleges korán kezdeni

Az apróságok a maguk módján egyértelműen kinyilvánítják, ha eljött a bilire vagy vécére szoktatás ideje.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok szülő már-már megszállottan igyekszik túl lenni a pelenkás korszakon, mondván, minél nagyobb a gyerek, annál nehezebben válik majd szobatisztává. Valójában felesleges sürgetni a dolgot, így ugyanis a tanulási idő aránytalanul sokáig - akár hónapokig is - eltarthat.

Ráadásul egy két-két és fél év alatti gyerkőc esetében a siker kulcsát jelentő kommunikációt sem tudod teljes mértékben kiaknázni, hiszen a kicsi ekkor még nem mindig érti meg, hogy mit akarsz tőle, hogyan veheti észre, ha ki kell mennie, illetve mit mondjon vagy tegyen, hogy segíts neki. Ugyanakkor az apróságok a maguk módján egyértelműen kinyilvánítják, ha eljött a bilire vagy vécére szoktatás ideje. Cikkünk segítségével dekódolhatod a jeleket.

Tudd meg, hogy készen áll-e!

A  csecsemő vizelet- és székletürítése reflextevékenység, amely általában közvetlenül az étkezést követően vagy még aközben zajlik le.

Körülbelül 18 hónapos korára jut el a kisgyerek a testi fejlődésnek arra a fokára, hogy uralkodni tudjon a hólyagján és a belein.

Ám eltart még egy ideig, mire megtanulja érzékelni, hogy mikor kell kimennie, és ez ügyben tenni is tud valamit. Közel áll azonban a szobatisztaságra való érettséghez, ha az alábbiakat tapasztalod.

Érzi, tudja és mondja

A gyerek már másodpercekkel korábban érzékeli, hogy pisilni vagy kakilni fog, illetve tudatában van annak, amikor a dolog éppen megtörténik.

Mindezt akár közölheti is veled, ám lehet, hogy csak a viselkedése utal rá: például a játékot abbahagyva félrevonul. Ilyenkor persze általában már nincs idő a bugyi lehúzására és a bili előszedésére, mégis mérföldkövet jelent ez a mozzanat a szobatisztaság felé vezető úton.

Lefejti magáról a pelenkát

Sok olyan csemete van, aki, mikor már igényelni kezdi a szobatisztaságot, egyszerűen lefejti magáról a pelenkát. Megeshet az is, hogy ilyenkor a lakás egy félreeső pontján, esetleg a játék edényeibe próbál pisilni vagy kakilni.

15 tipikus nevelési baki

Nézegess képeket!

Elolvasom

A pelenka sokáig száraz marad

Egy másik módja annak, hogy megállapítsd, elérkezett-e az idő, hogy megvizsgálod a gyerek pelenkáját. Ha - összehasonlítva a folyadékfelvételével - azt találod, hogy a pelenka sokáig száraz marad, biztosra veheted, hogy a gyerkőc valamilyen szinten már kezdi uralni az izmait, így az önkéntes és akaratlagos szabályozás sincs messze.

Így készítsd fel!

Miután egyértelműen felismerted a jeleket, elkezdheted felkészíteni a kicsit. A legfontosabb, hogy a pisilést-kakilást kezeld a világ legtermészetesebb dolgaként - hiszen végső soron az is -, ez esetben ugyanis a csemete is így viszonyul majd hozzá, ami nagymértékben megkönnyíti a szobatisztaságra szoktatást. Soha ne tégy szégyellnivalóra utaló megjegyzést vagy gesztust ezzel kapcsolatban - de ezt talán mondanunk se kell.

Mivel a gyerekek alapvetően utánozás útján tanulnak, sok szakember szerint nem segíti éppen elő a szobatisztává válás folyamatát, ha a szülő eltűnik a csukott vécéajtó mögött, amikor kimegy. Nyugodtan hagyd nyitva az ajtót, és ne küldd el a közeledből a kicsit. Magyarázd el neki, mi történik, mire jó a vécépapír, és mutasd meg azt is, utána hogyan mosol kezet. Így egyszerre két dolgot taníthatsz meg neki: a szobatisztaságot és a higiéniát.

A mese erejével
A mese már önmagában megnyugtató, feszültségoldó hatással bír, miközben gazdag képi világa megérinti, és mozgásba hozza a fantáziát. Kattints ide, és válogass az ingyen letölthető klasszikusok között!

Ha meleg van, hagyhatod, hogy a kicsi meztelen fenékkel rohangáljon - így kisebb az esélye annak, hogy becsúszik egy-egy baleset. Ennek a módszernek azonban hátránya is van, mert ha a gyerek nem érzi, hogy kellemetlenül nedves a testével érintkező ruha, akkor kevesebb ösztönzést érez a kontrollra. Fontos tehát, hogy időnként legyen bugyiban is - és ha bepisil, várj egy-két percet, míg lehúzod róla. Így minden bizonnyal igyekszik majd elkerülni ezt az állapotot.

Így csillapítsd a gyerek lázát!

A szobatisztaságra szoktatás közben történnek kisebb-nagyobb balesetek, így a gyerek könnyebben megfázhat. Videónkból megtudhatod, hogyan csillapítsd a lázát.

Amikor mindenképpen várnod kell

Ha a gyerek szemlátomást készen áll, de valami rendkívüli esemény várható a családban - például költözés vagy kistestvér érkezése -, várj addig a szoktatás elkezdésével, míg a rend helyreáll.

A megszokottnál zaklatottabb körülmények között ugyanis a gyerek erőfeszítéseit nemigen koronázza majd siker, ami nemcsak a bilire vagy vécére szoktatás folyamatát nyújthatja el, de a kicsinek is olyan frusztrációt okoz, ami egy kis méltányossággal és rugalmassággal elkerülhető lenne.

Jo Frost: Szuperdada - Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

A szerző éve hivatásos bébiszitter. Válságkezelő szuperdadaként bebizonyította, hogy a szükséges korlátok felállításával, az alapszabályok következetes betartatásával rövid idő alatt a leggubancosabb helyzetben is látványos eredményt lehet elérni.

Ez az áttekinthető, bájos humorral megírt könyv abban különbözik a hasonló kiadványoktól, hogy nemcsak az elvek szintjén igazít el, hanem a mindennapok apró válsághelyzeteiben is praktikus tanácsokkal segíti a szülőket.

Néhány ügyes fogás alkalmazásával a hatalmi harccá vált evésmizériák, a figyelemfelhívó magatartászavarok vagy az egész családot kimerítő krónikus alvásproblémák is sikeresen átprogramozhatók.

Kiadja a Park Kiadó.
A könyv ára 2900 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük