Rossz érzések a terhesség alatt: árthatnak a babának?

Az anyuka rossz lelkiállapota többet árt a babának, mint hinnéd.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy a magzat növekszik, úgy ért meg egyre többet a környező világból, és egyre fogékonyabbá válik az onnan érkező impulzusokra. Ennél csak az édesanyjában zajló lelki folyamatokat érzékeli pontosabban, mi több, meg is éli azokat - olyannyira, hogy egész további életére is befolyással lehetnek.

Korántsem mindegy tehát, hogy kismamaként milyen a kedélyállapotod, miként kezeled az esetleges stresszhelyzeteket, illetve van-e elegendő önbizalmad ahhoz, hogy örömmel és bizakodóan várd a kicsi megszületését.

Hangulatingadozás

A szervezetedben lezajló hormonális változások hatására a terhesség idején kedélyed hullámzóvá válhat. Egyszer úgy érzed, madarat lehetne veled fogatni, máskor mindenféle ésszerű ok nélkül padlóra kerülsz érzelmileg.

Előbbi állapottal természetesen semmi baj nincs, sőt, nagyon is kedvező - a másik véglet azonban nemcsak rád, hanem születendő gyermekedre is negatív hatással lehet.

A feszültséggel teli anyai szervezetből ugyanis egy sor olyan kémiai anyag szabadul fel, amely először az anyai, majd a méhlepényen át a magzati véráramba jutva a kicsiben is hasonló érzéseket, leginkább nyugtalanságot vált ki.

Így kezeld!

Ha teheted, munkahelyi feladataidon túl csak annyi kötelezettséget vállalj, amennyit nem érzel megterhelőnek. Kérd a párod vagy a családtagjaid, barátaid segítségét. Esetenként fordíts időt kizárólag magadra, amikor csakis olyasmivel foglalkozol, amit igazán szeretsz, vagy egyszerűen csak kipihened magad.

Ha kedélyállapotod szélsőségesen változik, például a sírás és a nevetés kiszámíthatatlanul követik egymást, esetleg alvászavaraid is vannak, kérd orvos pszichológus segítségét. Számos olyan gyógytea és gyógyhatású készítmény ismert, amely jelentős mértékben segíthet tüneteiden - ám e tekintetben mindenképpen kérd ki szakember tanácsát.

Kisbabát vársz?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Stressz

Kisebb-nagyobb mértékben mindannyiunkat ér stressz, ám elképzelhető, hogy kismamaként a szokásosnál jobban megviselnek az ilyesféle helyzetek. Lehet, hogy ennek környezeted előtt semmiféle jelét nem adod, ám ez nem sokkal jobb, mintha sírnál vagy kiabálnál. A babát nem lehet becsapni - nem az számít, hogy anya mit mond és hogyan viselkedik, hanem az, hogy miként érez.

Természetesen egy-egy vita vagy kiborulós veszekedés óhatatlanul előfordul az ember életében, még akkor is, ha terhes. Azt azonban nem szabad hagyni, hogy életedet a stressz uralja.

Egy-egy ilyen epizódot követően ugyanis a babának jóval hosszabb ideig tart megnyugodnia, mint a mamának, és ha az esetek gyakran ismétlődnek, a kicsi előbb-utóbb már nem is fog tudni visszatérni a lelki béke és a nyugalom állapotába. Ez nem csupán a méhen belüli fejlődését zavarja meg, de komoly kihatással van az alvási ritmusára, értelmi és érzelmi stabilitására is.

Tudományos kutatások igazolják, hogy a tartós stressznek kitett, állandó feszültségben élő kisbabák születésük után is jóval nyugtalanabbak és ingerlékenyebbek, mint a gyermeküket érzelmi biztonságban váró anyáké.

Így kezeld!

A stresszt teljes mértékben kiiktatni lehetetlen, ám akkor teszel a babával jót, ha nem elfojtani, hanem megoldani próbálod azt. Ez utóbbi módszerből akár ő is megtanulhatja, hogy időnként akadnak nehéz helyzetek, de helyes életvezetéssel uralhatók. A tudatosság mellett segíthet a terhestorna, az úszás vagy a kismamajóga, de akár valamilyen relaxációs technikát is elsajátíthatsz könyvből vagy tanfolyamon.

Mi vár rád a szülőszobában?

Félelemmel tölt el a helyiség, ahol majd életet adsz gyermekednek? Ismerd meg alaposabban videónkból, és látni fogod, hogy semmi okod aggodalomra!

Önbizalomhiány

Ha eleve hadilábon állsz az önbizalommal, várandósság idején a helyzetet tovább súlyosbíthatja a tudat, hogy gyermeked világra jöttével egy addig ismeretlen feladatkörnek kell majd megfelelned. Attól tarthatsz, hogy nem leszel elég jó anyja a kicsinek, netán ellátni sem tudod majd megfelelően. Aggodalmadat fokozhatják a gyakorló anyukáktól kapott, egymásnak - és néha talán még önmaguknak is - ellentmondó tanácsok. Márpedig bizonytalanságodat a baba is átveszi - olyannyira, hogy a későbbiek során esetleg ő sem tud majd hinni önmagában.

Így kezeld!

Első lépésben érdemes végigvenned, mennyi mindent megoldottál már életedben - a sikerélmény újbóli megélése már önmagában önbizalom-fokozó hatással bír. Ami pedig a kicsi ellátását és felnevelését illeti, többre mész, ha tárgyi tudásod helyett elsősorban az intuíciódra hagyatkozol.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az első néhány hét, legfeljebb hónap után egymásra hangolódtok, és sokszor már azelőtt megérzed majd, hogy mire lenne szüksége, hogy ennek bármiféle jelét adná. A szeretet mindennél és mindenkinél jobb tanácsadó - ha erről sikerül meggyőzni magad, nyert ügyed van.

Cikkünk Kyra Karmiloff és Annette Karmiloff-Smith Amit a baba kérdezne - ha beszélni tudna című könyvének segítségével íródott, amely a Hajja és Fiai Könyvkiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük