10 elterjedt nevelési módszer, ami a legrosszabbat hozza ki a gyerekből
Kétszer is gondold meg, hogy mit mondasz csemetédnek.
Arra, hogy a gyereket hogyan kell nevelni, nincs kőbe vésett szabály. Az azonban nem kizárt, hogy te is alkalmazol - akár önkéntelenül - bizonyos kevéssé kívánatos, ám széles körben elterjedt technikákat, melyek rövid távon ugyan hatékonynak tűnhetnek, a későbbiek során azonban negatív hatással lehetnek a kicsi személyiségfejlődésére - no, és persze a kettőtök közötti kapcsolatnak sem használnak.
A 10 legrosszabb módszer
Akármennyire is a jó szándék vezérel, nem biztos, hogy az adott helyzetben a legmegfelelőbb ösztönzés jut az eszedbe. Ezért fontos, hogy előbb mérlegelj, és csak aztán alkalmazz különféle nevelési technikákat, de ha lehet, az alábbiakat iktasd ki a repertoárból.
Vádaskodás és hibáztatás: - Jaj, már megint! Annyira teleöntötted a bögrét, hogy kicsöpög a tej. Mi van veled? Hányszor kell még elmondanom, hogy lassan öntsd?
Sértegetés: - Majd én beviszem a szobába. Tudom, milyen ügyetlen vagy.
Kioktatás és moralizálás: - Látom, hogy csak pazaroltam az időmet, amikor illemre akartalak tanítani, ha így téped ki az újságot a kezemből.
Fenyegetés: - Ha megint ezt csinálod, hazamegyünk.
Ijesztgetés: - Vigyázz, az forró!
Parancsolgatás: - Rendben. Menj, és takarítsd ki a szobádat! Most!
Szarkazmus: - Hát ez zseniális, szóval bent hagytad a földrajzkönyvet az iskolában. Ez aztán a legjobb módja annak, hogy sikerüljön a holnapi dolgozat.
Mártírkodás: - Mi minden időnket és pénzünket rád pazaroljuk, és még csak hálás sem vagy. Nem is értem, miért foglalkozunk még veled.
Összehasonlítás: - Miért nem tudsz olyan lenni, mint a nővéred? Ő mindig olyan tiszta és rendes, amikor elmegy valahova.
Jóslatok: - Annyira önző vagy, hogy végül egy barátod sem marad majd.
Így csináld!
Vannak más módszerek is a gyerek együttműködésének elérésére, és nem kell feltétlenül károsítani az önértékelését. Igaz, ezek több időt és energiát igényelnek részedről - néha olyan érzésed lehet, mintha egy hatalmas hegyre kellene felküzdened magad -, ám jusson eszedbe, ez az egyik beépített frusztráció a gyermeknevelésben, amiről senkinek sem szólnak előre.
És hidd el, erőfeszítésed előbb-utóbb meghozza gyümölcsét, mégpedig hosszú távon.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az együttműködés kialakításának problematikája a szükségletek ütközésében gyökerezik. Adott például egy dolog, amit meg kell tanítanod csemetédnek - mondjuk, hogy hogyan mosson fogat lefekvés előtt -, ám ő ezt a legkevésbé sem szeretné megtanulni - és máris kész a konfliktus. Ennek feloldására több módszer áll rendelkezésedre.
A gyerekek rettenetesen érzékenyek a hangra. Figyelj oda arra, miként szólsz a kicsihez. Ha nem vagy elégedett, változtass a hangnemeden, és véletlenül se alkalmazkodj az övéhez. A módszerről bővebben ide kattintva olvashatsz. Nem árt felkészülnöd arra az esetre sem, ha a gyerek valami bicskanyitogatót mond - ez esetben a következőképpen szerelheted le. Amennyiben pedig úgy tűnik, rájött a bolondóra, érdemes megfogadnod a Szuperdadaként is ismert Jo Frost tanácsát, és kíméletesen, de határozottan kivonnod a kis renitens a forgalomból. A komiszlépcsőként emlegetett módszer részletes leírását itt találod meg.
Cikkünk megírásában Sue Atkins Legyél te a legjobb szülő! című könyve segített, mely a Panem Kiadó gondozásában jelent meg.
Veled előfordult már, hogy ezek közül alkalmaztad valamelyik módszert? Miért?
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés
Így lehetsz tökéletes anya: a gyereknevelés 10 főszabálya
- kisgyerek
- gyereknevelés
3 mondat, amit soha ne ejts ki a szádon
- kisgyerek
- gyereknevelés