Mennyibe kerül a gyomorszűkítés, és kinek ajánlott? Nem mindenki vetheti magát alá neki
Gyomorballon, gyomorgyűrű, gyomor-bypass: mit kell tudni róluk?

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Leszámol a pattanásokkal és a szem alatti karikákkal: filléres csodaszer a bőrnek a petrezselyem zöldje »
- Extra nőiesen öltözködik a duci blogger: pedig csak a régi korok divatjából szemezget »
- 61 évesen is gyönyörű, és minden porcikájára büszke: fehérneműben is bátran megmutatja magát a karcsú jógatanárnő »
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Galambos Lajos házassága 22 év után válságban van - Ezért romlott meg a kapcsolatuk Boglárkával
- Kvíz! 8 ismert gyerekdal jogásznyelvre lefordítva: mennyit találsz el közülük?
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
Egyszerű megoldásnak tűnik, de óriási akaraterő kell a fogyáshoz a gyomorszűkítő műtétek mellett is. Könnyű azt feltételezni, hogy a műtét mindent megold a betegek helyett, de valójában nem erről van szó, és nem is ezért vállalják a beavatkozást.
A gyomorszűkítő műtétek csak segítséget nyújtanak olyan esetekben, amikor a páciens hosszú ideje küzd nagy túlsúllyal. És, mint minden komoly műtétnek, ezeknek is megvan az egészségügyi kockázatuk, így nem is vetheti alá magát mindenki egy ilyen eljárásnak.
Ki jelentkezhet gyomorszűkítő műtétre?
Ahhoz, hogy valaki műtéti úton lásson neki a fogyásnak, legalább 40-es BMI-vel, vagyis testtömegindexszel kell rendelkeznie. Ez egy 165 centi magas nő esetében nagyjából 110 kilót jelent. Ez már olyan jelentős túlsúly, ami komoly egészségügyi kockázatokkal jár. Veszélyezteti a szívet és az érrendszert, és magas vérnyomást, cukorbetegséget, ízületi gondokat, valamint légzési problémákat okozhat. Ennek a túlsúlynak legalább öt éve kell fennállnia, és a műtéti megoldást meg kell előznie több sikertelen lefogyási kísérletnek.

Az alany nem lehet 18 évnél fiatalabb, sem 65 évnél idősebb, valamint nem lehet terhes. Nem lehet alkohol- vagy drogfüggő, sem érzelmileg instabil, és nem lehet allergiás a beültetett gyűrű anyagára gyomorgyűrűs műtét esetén.
Ha sikerrel jár a beavatkozás, csökken számos daganat kialakulásának a kockázata, és javulhat a beteg önbecsülése, magabiztossága is. A statisztikák szerint a műtéten átesett betegek lényegesen tovább élnek, mint azok, akik nem szabadultak meg a túlsúlyuktól.
Jelenleg a két legnépszerűbb műtét a gyomor-bypass és a csőgyomor. Mindkettőt laparoszkóposan végzik, vagyis apró bemetszéseken keresztül. A gyomorgyűrűt egészségügyi kockázatai, valamint a gyakori visszahízások miatt már ritkábban alkalmazzák.
Mik a választási lehetőségek?
A gyomorgyűrűs műtétet szintén laparoszkóposan végzik, és a gyomor felső szakasza köré egy szilikongyűrűt helyeznek, mely csökkenti a gyomor térfogatát, így hamarabb következik be a teltségérzet. A műtét után a páciensnek nagyon kell figyelnie, hogy mit eszik. Nem fogyaszthat kemény gyümölcsöket, zöldségeket, húsféléket, élesztővel készült tésztákat, és nem ihat szénsavas üdítőket. Ára 900 000-1 200 000 forint.

A gyomor-bypass műtét során a vékonybél egy szakaszát a gyomor felső részéhez rögzítik, így az étel egy része a gyomrot áthidalva közvetlenül a vékonybélbe jut. Mivel a tápanyagok így nehezebben szívódnak fel, a páciensnél kialakulhatnak hiánybetegségek. A B12-vitamin-hiány és a vashiány vezethet vérszegénységhez, és a kalciumhiány okozhat csontritkulást. Ára 1 400 000-2 000 000 forint.
A csőgyomor nevű műtét úgy zajlik, hogy a gyomor 85%-át eltávolítják, és csak egy szűk cső marad, melyen keresztül az étel a belekbe juthat. A beteg így kisebb mennyiségeket tud enni, és hamar éri el a teltségérzetet. Azoknak lehet jó választás, akik bélbetegségekben szenvednek. Ez a műtét visszafordíthatatlan, és legnagyobb hátránya, hogy hosszútávon hiánybetegségeket okozhat. Ára 1 200 000-2 000 000 forint.
A gyomorballon-terápia nem jár műtéttel. Egy folyadékkal vagy levegővel teli ballont juttatnak a gyomorba endoszkóppal, és, mivel az kitölti a gyomrot, a páciens kevesebb ételt tud elfogyasztani, és hamarabb érzi telve magát. Ára 650 000-900 000 forint, de a kiegészítő vizsgálatokkal és a kivétel árával még magasabbra szökhet.
Tóth Verának sikerült
Akadt, aki természetes úton vágott neki a diétának, akadt, aki gyomorszűkítéshez folyamodott. Nézd meg, milyen látványos átváltozáson mentek keresztül a sztárok, akik jelentős túlsúlytól szabadultak meg.
Képek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!

- függőség
- egészséges étkezés