Egy bot és némi napsütés kellett a piramisépítőknek: így lett majdnem tökéletes a gigászi építmény
Sokszor bonyolult eszközöket sejtenek a piramisépítések mögött, de ez rém egyszerű volt.

- Anya Taylor-Joy szimpla eleganciája szuper inspirációbomba a nőies szettekhez: csodásan fest a Dior kampányában »
- A farmertrend legmenőbb darabjait nőies és laza stílusban is elsütheted: változatosan variálható fazonok »
- A szezon legdivatosabb frizurái újragondolva: ultranőies fazonok rövidtől a hosszúig »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
Az ókori egyiptomi kultúra rejtélyei számtalan kérdést vetnek fel, köztük az egyik legnagyobb, hogy miként építhették a gigantikus, már-már tökéletes vonalakkal, arányokkal és szögekkel rendelkező, észak, dél, kelet és nyugat irányait tökéletesen belövő piramisaikat. Úgy tűnik, született egy feltételezés, mi lehetett a modern műszerek pontosságát adó eszközük.
Mondhatnánk, bot egyszerűségű eszköz volt, merthogy, feltételezik, valóban egy botot hívtak segítségül a piramisépítők, illetve a napsütést, melyből azon a tájon, tudjuk, nincs hiány.
A bot és a napsütés eszköze
Évtizedek áldozatos régészeti munkája után kicsit megmosolyogtató kilyukadni egy ilyen, rém egyszerű megoldásnál, de úgy is nézhetjük, az egyiptomiak találékonysága, fejlett tudása, kreativitása tükröződik a bot és a napsütés segítségül hívásában, ami végtére is fantasztikus felismerés a kutatók részéről.

Glen Dash, mérnök és archeológus fejéből pattant ki az ötlet, hogy az építők a napsütés és egy bot segítségével dolgozhattak ezzel a precízséggel. Modellezték, hogyan járhattak el. A 2016-os napéjegyenlőség idején egy botot szúrtak a földbe, és azt figyelték meg, hogyan vetül a bot árnya a talajra.
- Megnéztük, merre mutat az árnyékának hegye. Azt láttuk, hogy tökéletes északnyugati irányban állt - magyarázta az eredményeket Dash.
A mérnök-archeológus hozzátette, hogy ez csak egy hipotézis, és természetesen az egyiptomi építészeknek még jó néhány eszközük lehetett, melyeket egyelőre nem leplezett le a modern kor tudománya.
Különös módon egyetlen olyan írásos leletre sem bukkantak eddig, mely a piramisépítés mikéntjét írta volna le. Annál is inkább furcsa ez, mert a piramisok rendkívül meghatározó építményei voltak az ókori Egyiptomnak. Éppen ilyen lényeges építészeti elveket ne foglaltak volna írásba? Vajon miért? Talán, mert kivételes tudást láttak benne, vagy, mert utánozhatatlanok akartak lenni? Esetleg egy több évezrede felfedetlen titkot akartak örökre megőrizni? Idővel kiderülhet.
OLVASD EL EZT IS!